תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

איך תהפכו את דמי החנוכה לכלי להשכלה פיננסית לילדים?

חג החנוכה מתקרב ובעוד אנו עוסקים בתכנון מאכלי חג האורים, הילדים מחכים לדבר אחד - דמי החנוכה המתקרבים. באותה העונה בדיוק, ברחבי העולם, מתרחשת חגיגת הקניות הגדולה ביותר של עונת חג המולד. זו הזדמנות נפלאה להשכיל את ילדינו ולגרש את חשכת אי הידיעה הפיננסית

צילום: גיא וינר

בחג זה נוכל להעניק לילדים כלים פיננסיים אשר ישמשו אותם לכל החיים. אספנו עבורכם 4 טיפים ומשחקים עבור חינוך כלכלי לילדים להקניית התנהגות צרכנית נבונה בחג.

את קופת החיסכון הציבו במקום בולט בחדר הילדים. תנו לילדיכם לצפות למלא אותה. אם הם מקבלים דמי כיס באופן קבוע ויש בידם סכום כסף קטן, עודדו אותם לשמור אותו בקופה, גם כן

דמי החנוכה ככלי חינוך פיננסי לילדים

מתנות בחגים הם כמעט עניין שבשגרה, אך בחג החנוכה במיוחד אנו נוהגים לתת מתנות כספיות. לרוב, המתנות יגיעו מכמה מקורות - הסבים והסבתות, הדודים וכמובן ההורים. השנה, עם הדרכה נכונה, תוכלו לגלות גם לסבתא כיצד לתת מתנה מיוחדת שתספיק לשמונה ימים ואפילו תצבור ריבית. כיצד נעשה זאת? השלב הראשון יחל בקניה, אפילו מספר ימים לפני החג, של קופת חיסכון שקל לשלשל אליה מטבעות, אך ניתן גם לפתוח אותה מבלי לשבור אותה. קופה זו מתאימה לכולם, גם לקטנטנים אשר יתרגשו מהעיצוב וגם לאחיהם הגדולים יותר. לכל ילד קופה משלו, אשר אליה יוכל לשלשל את הכסף שיקבל, חשוב לתת את הכסף בצורת מטבעות ולא בשטרות, כדי שהילדים יוכלו להנות מהחוויה של הכנסת המטבעות לקופה וספירת המטבעות בעת הכנסתם.

שיעור חשוב בדחיית סיפוקים

את קופת החיסכון הציבו במקום בולט בחדר הילדים. תנו לילדיכם לצפות למלא אותה. אם הם מקבלים דמי כיס באופן קבוע ויש בידם סכום כסף קטן, עודדו אותם לשמור אותו בקופה, גם כן. כעת הם מוכנים לשיעור הראשון - דחיית סיפוקים (אפילו אם זה לזמן קצר של שמונה ימים). כעת החליטו איזה סכום תרצו להעניק להם לחג לדמי החנוכה, ואת הסכום חלקו לשניים. מחצית מהסכום תעניקו בעת הדלקת הנר הראשון, ואת מחציתו בעת הדלקת הנר השמיני. אך נוסיף תנאי קטן. על מנת לקבל את מלוא הסכום כדמי החג - עליהם להתאפק ולשמור את הסכום שקיבלו במשך שמונה ימים… מי יעמוד באתגר?

poll questionכמה דמי כיס אתם נותנים לילדים שלכם?

שיעור מתקדם - דמי החנוכה צוברים ריבית

דרך נוספת ללמד שיעור בכלכלה היא דווקא באמצעות חלוקת הסכום לשמונה ימים. בכל יום, לאחר הדלקת הנרות, תנו להם חלק קטן מהסכום. לדוגמה, אם החלטתם על 40 ש"ח כדמי חנוכה, חלקו אותם לחלקים קטנים של 5 שקלים בכל יום. כעת, הוסיפו אתגר נוסף. אם הצליחו הילדים לחסוך את הסכום היומי, והגיעו לארבעים ש"ח ביום השמיני - יזכו בצ'ופר נוסף  (סכום קטן של 5 או 10 שקלים). כך, הילדים יכירו לראשונה בחייהם את מושג הריבית המתקבלת לאחר החיסכון.

נכון, מרבית המושגים השונים הקשורים לעולם הכסף מבלבלים לעתים, ואינם מהווים חלק מהשפה היום יומית בבית. גם כאן טמונה הזדמנות נוספת בדמות למידה בחג.

קראו עוד במגזין:

 

לומדים ביחד - ספרות כלכלית לילדים

הורים שרוצים לקחת את החינוך הפיננסי צעד אחד קדימה, יוכלו לצרף גם מתנת חג מודפסת בתחום הכלכלי. ניתן לבחור בין מספר ספרי ילדים המסבירים בשפה פשוטה, מהו כסף וכיצד ניתן לנהל אותו ולהתנהל עמו. 

לסיכום, חג החנוכה יכול להיות הזדמנות נפלאה לגלות לילדים את הסודות הפיננסיים שאולי לא ידענו בצעירותנו, בכך לספק לדורות הבאים כלי עוצמתי לבניית חוסן כלכלי בעתיד. בין נרות לסופגניות, נוכל לגלות דרכים נוספות להזכיר לילדים שכסף… לא גדל על עצים. חג שמח!

לחצו כאן וצפו בסדרת הסרטונים "מלמדים ילדים על כסף וחיסכון".

רוצים לקרוא עוד בנושאי חיסכון? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים.

אין באמור משום הבטחת רווח ו/או תשואה. אין לראות באמור ייעוץ ו/או שיווק פיננסי המתחשב בנתונים או בצרכים של כל אדם.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 6 שנים

  אמרו לי שיש לכם סרטים על חינוך ילדים עם כסף. איך מגיעיפ לזה?

  • לפני 6 שנים

   שלום רני,

   להלן לינק לקורס מלמדים ילדים על כסף וחיסכון: https://goo.gl/mT61bb


   בברכה,
   מערכת האתר - מיטב דש

 • לפני 6 שנים

  באמת הגיע הזמן לחנך אותם. ילדים שיודעים רק לקבל

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: איך תהפכו את דמי החנוכה לכלי להשכלה פיננסית לילדים?
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.