תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites iconהרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

דור ה-Y וחיסכון: כיצד בני דור ה-Y מתנהלים עם כסף?

אנו נמצאים בעידן של שפע חסר תקדים, ריבית נמוכה, אינפלציה אפסית ויוקר מחייה, המתבטא במחירי הדיור והמצרכים הבסיסיים. זו הסיבה שילידי דור ה-Y חוסכים פחות ומבזבזים יותר ולכן לא נשאר להם כסף לחיסכון. כיצד ניתן להתנהל אחרת?

"דור ה-Y", המכונה גם דור המילניום (Millenials) אלו הם ילידי שנות ה-80 וה-90, צעירים בני 36-18, אשר דפוסי ההתנהגות שלהם, התנהלותם הכלכלית וההשקעות שלהם, שונים מאלה של הדורות שקדמו להם.

כדי לעשות קצת סדר בדורות, חשוב להכיר את השרשרת: דור הבייבי-בום אשר נולד לאחר מלחמת העולם השנייה, אחריו מגיע דור ה-X (ילידי שנות ה-60 וה-70), דור ה-Y והאחרונים הם דור ה-Z (נולדו לאחר שנת 2000).

ילידי דור ה-Y אוהבים בגדים יוקרתיים ולהצטייד בסמארטפון שיוצא מיד לשוק, אוהבים לאכול במסעדות שף ולנסוע לחו"ל לפחות פעם בשנה

הבדלי דורות

הדורות המבוגרים יותר (דור הבייבי-בום ודור ה-X), אשר הם למעשה הוריהם של ילידי דור ה-Y, גדלו לסגנון חיים שמרני יותר. הם בזבזנים פחות ונוטים להישאר במקום עבודתם לאורך שנים רבות ולעיתים אפילו במקום אחד קבוע עד יציאתם לפנסיה. דורות אלו נהפכו למבוססים יותר, לא החזיקו במכוניות והיו יוצאים לחופשות ולבילויים יקרים הרבה פחות ולעיתים רחוקות יותר.

הדור הצעיר מתנהג באופן שונה. מדובר לרוב במשכילים אשר מדלגים בין עבודות בתדירות גבוהה, אוהבים לקנות בגדים אופנתיים ויוקרתיים ולהצטייד בסמארטפון המשוכלל ביותר שיוצא מיד לשוק, אוהבים לאכול בחוץ במסעדות שף ולנסוע לחו"ל לפחות פעם בשנה.

בהתאם, לא נשאר להם כמעט כסף לחסכונות. חלקם מודאגים מעתידם הכלכלי ואת חלקם זה בכלל לא מטריד. התנהגותם מלמדת שהם לא שמעו על המונח "חיסכון ארוך טווח" שמאוד חשוב להכיר בימינו.

ההורים עוזרים לדור ה-Y

ילידי דור ה-Y מקפידים לשמור על רמת חיים גבוהה ולשדר כוח כלכלי וטכנולוגי. אולם, מצב זה מקשה עליהם להגיע למצב של עצמאות פיננסית. ברור לכולם שללא עזרה של ההורים בקבלת הון התחלתי לרכישת דירה, הזוגות הצעירים לא יכולים לחשוב בכלל על רכישת נכס כמו דירה.

יוקר המחיה מתבטא גם בלימודים האקדמיים שעלותם הולכת ועולה מידי שנה, מה שגורם להורים לסייע לילדיהם במימון הלימודים ובמימון שכר דירה לסטודנטים שיוצאים מהבית ועוברים לגור בשכירות. המסקנה היא שללא ההורים, רבים מהצעירים היו מתקשים לסגור את החודש מבלי לרדת ברמת החיים שסיגלו לעצמם.

קראו עוד במגזין:

לא מאמינים בחיסכון?

אנו נמצאים בתקופה של סביבת ריבית אפסית, דבר שפוגע בתשואות של המשקיעים בשוק ההון ולא מעודד אנשים לחסוך. מי שעוקב אחר שוק ההון, רואה את התשואות ואומר לעצמו "למה שאשים כסף בצד ואשקיע במשהו שמניב לי רווחים נמוכים, אם אני יכול לבזבז את הכסף עכשיו וליהנות מהחיים?". התשואות הנמוכות יחסית לטענתם והרצון לשמור את הכסף למטרות צריכה, הם רק חלק מהסיבות לכך שילידי דור ה-Y לא מאמינים במונח חיסכון.

אז איך בכל זאת חוסכים?

הצורך לחסוך מתגבר כשהדור הצעיר מתמסד ומקים משפחה. התחושה שצריך לשמור חסכונות ל"יום סגריר" מנותקת מהאופי של ילידי דור זה. עם זאת, הרשו לנו להציע מספר רעיונות ופתרונות אפשריים המשלבים בין ההנאה מהחיים לבין החיסכון לעתיד, כדי שהפנסיה של ילידי דור ה-Y תהיה טובה יותר וגדולה יותר.

מלבד חסכונות ארוכי טווח הקיימים במסגרת מקום העבודה (קרן פנסיה / קופת גמל וקרן השתלמות) ישנן גם אפשרויות חיסכון נזילות וגמישות יותר, אשר ניתן להשתמש בהן בכל רגע נתון או להשאיר אותן עד הפנסיה וכך להגדיל את הקצבה העתידית בעת היציאה לפנסיה.

כדאי להכיר

למשל, בעזרת מוצר בשם "קופת גמל להשקעה". קופת גמל להשקעה נועדה לעודד צעירים ומבוגרים לחסוך ואולי אף למשוך את הכסף לאחר גיל 60 כקצבה חודשית, כיוון שכך יוכלו ליהנות מפטור מלא ממס. כדי לעודד לחיסכון, רצוי להגדיר מטרה: חיסכון לצורך טיסה לחו"ל, חיסכון לצורך קניית דירה, חיסכון לצורך הגדלת הפנסיה העתידית וכן הלאה. כשיש מטרה מוגדרת, המוטיבציה לחסוך תהיה גבוהה יותר.

רוצים לפתוח חיסכון בצורה דיגיטלית, קלה ופשוטה?
לחצו כאן עכשיו לפתיחת קופת גמל להשקעה >>

דפוסי הצריכה, ההשקעה והחיסכון של ילידי דור ה-Y יקבעו כיצד תראה כלכלת העולם בשנים הבאות ומה יהיו דפוסי ההתנהגות של הדורות הבאים. חשוב לזכור, שגם בתקופות בהן ההשקעות לא מניבות רווחים גבוהים בהתאם לציפיותיכם, גם המספרים הקטנים מצטברים בסופו של דבר לסכום נכבד.

האמור אינו מהווה ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני המתחשבים בצרכי כל אדם ואינו נועד להחליפם.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  • לפני 5 שנים

    שלום דור,
    בוודאי שיש אפשרויות נוספות ומעניינות מאוד. לפרטים נוספים, אשמח שתפנה אליי בדואר האלקטרוני שלי: amitf@mtds.co.il

  • לפני 5 שנים

    יש אפשרויות אחרות מעניינות לחיסכון? שהם לא גמל להשקעה...

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: דור ה-Y וחיסכון: כיצד בני דור ה-Y מתנהלים עם כסף?
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.