תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites iconהרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

איפה להשקיע כסף כדי להצמיח אותו?

כולנו רוצים לחסוך כסף בין אם זה לרכישת דירה למגורים, לחתונה של הילד או לחופשה הבאה. אנחנו עובדים קשה וחוסכים על מנת שיום אחד נוכל להגשים זאת. אבל איך מצליחים לשמור על ערך הכסף ואף להצמיח אותו עד לאותו יום מיוחל? בכתבה הבאה ננסה לענות על השאלה: איפה להשקיע כסף?  

הצעדים הראשונים בהשקעת כסף

כלל ראשון שחייבים לדעת- בכל הקשור לכסף תמיד יש סיכוי להפסד. גם אם נחביא את הכסף במזרון ערכו של הכסף יישחק לאורך זמן בגלל עליות מחירים במשק (אינפלציה). מסיבה זו, ובוודאי כשמדובר בחסכון לטווח בינוני–ארוך טווח, רצוי להשקיע את הכסף על מנת שיהיה סיכוי שייצר תשואה גבוהה יותר מהאינפלציה.

אבל במה, איך ואיפה להשקיע את הכסף? מבלי להיכנס יותר מדי לפרטים ומונחים גדולים כגון: קרנות השתלמות, קבוצות רכישה וכדומה, מי שרוצה לחסוך יכול לעשות זאת על ידי השקעה בנדל"ן או בשוקי ההון. משברים כלכלים הם חלק מהמחזור העסקים הרגיל של המשק הכולל גלים של האטה וצמיחה כלכלית כל כמה שנים (מיותר לציין גם את האתגרים הביטחוניים והפוליטיים שישראל חשופה אליהם). על כן פיזור הסיכון והתאמת אופי ההשקעה לצרכינו ואופיינו הוא עניין קריטי בניהול הכסף שלנו לטווח ארוך.

אני רוצה לפתוח תיק השקעות דיגיטלי במיטב דש מנג'ר >>

איפה להשקיע כסף? נדל"ן מול שוק ההון

להשקעה בשוק ההון יש מספר יתרונות בולטים מול השקעה בנדל"ן (לעומת רכישה של נדל"ן למגורים). בניית תיק השקעות מאוזן מאפשרת פיזור סיכונים גבוה יותר מאשר רכישה של נכס ספציפי. כמו כן תיק השקעות מאפשר גמישות כלכלית רבה יותר מרכישת נדל"ן המהווה התחייבות לטווח ארוך (לא ניתן למכור רק חדר אחד מתוך דירה למשל).

למי שרוצה להשקיע בשוק ההון ישנן מספר אפשרויות עיקריות:

 • מסחר עצמאי - מתאים למי שמתעניין בשוק ההון, עוקב אחר הבורסה ורוצה להשקיע בכוחות עצמו.
 • מיטב דש מנג'ר - חדש!!! - תיק השקעות דיגיטלי החל מ - 25,000 ש"ח . ללא עמלות עבור ניהול התיק וללא דמי משמרת -אצלנו משלמים רק את דמי הניהול שגובות קרנות הנאמנות. מומחי ההשקעות שלנו הם בעלי ניסיון רב. נזילות גבוהה – במשיכה, הכסף מועבר אליכם תוך 7 ימים מרגע הבקשה. לפתיחת תיק השקעות דיגיטלי הקלק כאן.
 • ניהול תיקים - מתאים למי שאין לו רצון/זמן להיות מעורב בטיפול השוטף של תיק ההשקעות. קובעים מדיניות השקעה מול מנהל התיק שישקיע לבדו את הכסף בהתאם להנחיות הללו.
 • ייעוץ /שיווק השקעות - מסלול ביניים זה מאפשר לסחור באופן עצמאי בד ובד להיעזר בבעל רישיון שעוזר בבניית התיק. ההמלצות יינתנו בהתאם למדיניות השקעה שנקבעה אך בניגוד לניהול תיקים ליועץ/משווק אסור לפעול בחשבון בלי אישור הלקוח עבור כל פעולה.

מלבד ההחלטה על רמת המערבות בניהול תיק ההשקעות שלנו, צריך משקיע בשוק ההון לשקול פרמטרים נוספים כגון: בחירת רמת סיכון בתיק (ככל שגדל הסיכון כך גדל הסיכוי לרווח או הפסד) ורמת הנזילות (מתי צפוי שיזדקק לכל הכסף או רובו מבחינת זמינות).

אפיקי ההשקעה המרכזיים בשוק ההון

התשובות לשאלה איפה להשקיע כסף ותשובות לשאלות נוספות אחרות הן מהותיות והן שיקבעו את האופי וטווח ההשקעה אך בסופו של כל תיק השקעות יורכב מחלק אג"חי ו/או חלק מנייתי. למי שרוצה להעמיק את ידיעתו על שוק ההון יכול לקרוא ברחבי הרשת לעומק, אבל על קצה המזלג אסביר בכמה מילים מהם האפיקים המרכזיים להשקעה בשוק ההון:

אג"ח - רכישת אגרת חוב זוהי למעשה הלוואה שאנחנו נותנים למדינה/חברה מסויימת בתמורה לכך שתחזיר לנו את הכסף בתוספת ריבית הידועה מראש. השקעה זו נחשבת סולידית מהסיבה שבמידה ונשארים עד הפדיון של האג"ח והמדינה/חברה אכן משלמת את הכסף (הנחה לא כל כך מובנת מאליה) אז התשואה שלנו מובטחת.

מניות - השקעה במניות של חברה מקנה בעלות חלקית עליה ולכן מאפשרת חשיפה רחבה יותר לעסקי החברה מאג"ח. כך שבמידה ומצבה של החברה משתפר אנחנו יכולים ליהנות מעלייה משמעותית בערך השקעה שלנו (ולהפך). נכסים אלו ניתן לקנות באופן ישיר (למשל, לקנות את מניית טבע או אג"ח של המדינה, ישראל) או באופן עקיף דרך קרנות נאמנות ותעודות סל (למשל קרן נאמנות של אג"ח קונצרני בחו"ל או תעודת סל העוקבת אחר מדד ת"א 100).
קרנות נאמנות ותעודות סל מאפשרות על ידי רכישת נייר ערך בודד חשיפה למגוון של רחב של מניות/ אג"חים ולכן מקלים על המשקיעים לבנות לקבל תיק השקעות רחב, אשר מפוזר על פני מגוון נכסים פיננסיים מובילים בארץ ובעולם.

הגעת ליעד

סביבת הריבית האפסית בה אנו נמצאים היום, יוצרת אתגר גדול מבעבר ביכולת להביא תשואות טובות באפיק האג"חי ודוחפת משקיעים להגדיל חשיפה לאפיק המנייתי. יחד עם זאת חשוב להיות כנים עם עצמנו לגבי התשובה לשאלה איפה להשקיע כסף כי כל חוסר התאמה יכול להוביל לתסכול רב ואף הפסדים. בסופו של דבר אין תיק השקעות אחד שמתאים לכלל האנשים. ההחלטה על גובה החשיפה לאפיק מנייתי והאג"חי צריכה להתבצע עם בעל רישיון או בצורה מושכלת ומפוכחת תוך כדי תיאום ציפיות לגבי גובה הרווח או ההפסד הצפוי עם ראיה לטווח השקעה בינוני-ארוך.

להלן תיק השקעות לדוגמא:

חלק מנייתי:

שם המדד אחוז חשיפה 
מדד ת"א 25 או 10030%
מדד S&P 500 (ארה"ב)25%
מדד EuroStoxx50 (אירופה)25%
מדד MSCI שווקים מתעוררים5%
מדד יתר 5015%

חלק אג"חי:

שם המדדאחוז חשיפה
רכיב מזומן/שקלי קצר 40%
 אג"ח ממשלתי צמוד מדד במח"מ 2-5 20%
 קרן אג"ח קונצרני בדירוג גבוה (ללא מניות) 25%
מדד IBOX 3010%
 קרן High Yield/הזדמנויות 5%

בעבר, בניית תיק השקעות הייתה עסק למומחים בלבד, כיום כולם יכולים לעשות זאת לבד דרך האינטרנט, או בעזרתם של בעלי רישיון. באשר לשיטת הניהול, חשוב מאוד לא להזניח את התיק ואחת לתקופה לבדוק אותו. למרות הפיתוי אני ממליץ לא לתת לסביבת הריבית הנמוכה כיום להטות את תאוות הסיכון בתיק ולהשאר נאמנים לצרכים ולאופי שלכם.

לפרטים נוספים ולהצטרפות למיטב דש מנג'ר - תיק השקעות דיגיטלי, לחצו כאן>>

המאמר פורסם בעיתון בשבע. לכותב אין עניין אישי במאמר זה. האמור אינו מהווה ייעוץ/שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 2 שנים

  בתקופה היום של הקורונה יהיו הרבה דירות מכונס נכסים שיצאו לפרסום ולכן כדאי לעקוב אחרי נכסים כאלה ולמצוא הזדמנויות נדל"ן.

  http://www.koneshome.co.il/

 • לפני 6 שנים

  מאמר מאוד מדוייק.

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: איפה להשקיע כסף כדי להצמיח אותו?
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.