תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites iconהרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

מהאשפתות לצמרת העושר העולמית: כללי הזהב של לי קה שינג, "הסופרמן של אסיה"

03/10/2019

בזמן שבני גילו שיחקו בחצר בית הספר קה שינג התייתם מאביו ונאלץ לצאת לעבוד במפעל 16 שעות ביום, כדי לפרנס את משפחתו. איך הוא נעשה האיש העשיר ביותר באסיה - ומה אנחנו יכולים ללמוד ממנו?

מה גורם לאנשים "רגילים" שנאבקו בעוני והתחילו מאפס לפרוץ את תקרת הזכוכית ולצבור הון, שיקדם אותם למשבצת הנדירה של האנשים העשירים בעולם?

בכתבות הבאות ננסה לפצח את ה-DNA של האנשים שפילסו את הדרך מהאשפתות לאלפיון העליון. איך הם עשו את זה? ומהם כללי הזהב שלהם, שיכולים אולי לשמש גם אותנו כדי להתעשר ולהשיג מטרות כלכליות-פיננסיות?

נפתח בסיפורו של לי קה שינג, שהפך מיתום שנאלץ לצאת לעבוד בילדותו כדי לפרנס את משפחתו למיליארדר ולאיש העשיר ביותר באסיה, עם שווי של יותר מ-30 מיליארד דולר.

"החיים הם כמו גולף: כל עוד אתה ממוקד מטרה ודבק בתוכנית, הכדור ינחת בחור", הוא אמר פעם בראיון לתקשורת. וזו בעצם התורה כולה

תנאי פתיחה מהגיהנום

חייו של קה שינג היו רצופי קשיים ומהמורות. למעשה, היה לו כל "תירוץ" אפשרי לקונן על מר גורלו ולהפוך לאדם נזקק ששורד בקושי רב. אבל, לי חשב אחרת. מבחינתו, כך נראה, ככל שהחיים היו קשים יותר, כך גדלו האתגר והמוטיבציה שלו להצליח.

הוא נולד ביוני 1928 באזור צ'אוג'א, במחוז גאונדונג בסין. הדרמה פלשה לחייו ולחיי משפחתו ביחד עם החיילים היפנים, שאילצו אותם בשנת 1939 להימלט להונג קונג. העקירה מהבית הייתה רק ההתחלה: זמן קצר לאחר המעבר, אביו של קה שינג חלה בשחפת ומת. גם לי עצמו חלה בשחפת, אך למזלו הצליח להחלים. לאחר ההחלמה עדיין ציפו לו הבדידות, האבל על מות אביו והקושי היומיומי של משפחתו לשרוד, מרחק שנות אור מההתמודדויות האופייניות לבני גילו.

בגיל 12 קה שינג עזב את הלימודים והחל לעבוד במפעל פלסטיק, כדי לסייע בפרנסת משפחתו. המשפחה הייתה כה ענייה, עד שקה שינג נאלץ למכור את בגדיו של אביו המנוח כדי שיהיה להם כסף לאוכל. בגיל 15, בזמן שבני גילו שיחקו בחצר בית הספר והתלבטו בעיקר עם מי לאכול ארוחת צהריים, הוא עסק בייצור רצועות פלסטיק במפעל במשך 16 שעות ביממה.

יש לכם כסף פנוי? לחצו כאן ומצאו מוצר פיננסי שיתאים לניהול הכסף שלכם>>

כניסה למצב "דרייב"

המצב הקשה שאליו נקלעו קה שינג ומשפחתו רק הכניס בצעיר ההונג קונגי מוטיבציה אדירה להצליח. בגיל 18 הוא קודם לתפקיד מנהל ובגיל 19 כבר מונה למנהל הכללי של המפעל כולו. "בזמנים קשים אדם חייב לשאול את עצמו האם הוא מוכן לאתגר שהחיים מציבים בפניו. ואני תמיד הייתי מוכן", התייחס קה שינג באחד הראיונות לשנים הראשונות, הקשות כל-כך. אתגרים מעולם לא הרתיעו אותו. להיפך: הם דרבנו אותו למצוא פתרונות. כפי שנראה מיד העבודה המייגעת במפעל הפלסטיק הייתה, מבחינת לי קה שינג, בית ספר ששווה מיליארדים.

איך זה נוגע אלינו? כלל הזהב: קה שינג הוכיח שהוא לא מפחד להפשיל שרוולים בדרך להשגת מטרותיו. במציאות הישראלית, להבדיל, יוקר המחיה בשמים ולכן חיסכון חודשי בפירוש אינו משימה פשוטה, אך זו משימה אפשרית. הצבתם לעצמכם מטרה לחסוך לילד, לדירה, לחופשה משפחתית בחו"ל? הדרך לחיסכון עוברת דרך בניית תקציב ושמירה עליו צעד אחר צעד, בין היתר באמצעות כלים להגדלת ההכנסה. החדשות הטובות: כדי להגדיל הכנסה לא חייבים לעבוד 16 שעות במפעל. אפשר גם להשלים הכנסה כפרילנסר בתחום שאתם אוהבים.  

מינוף כישורי הזהב

בגיל 22 עזב קה שינג את העבודה במפעל והקים חברה משלו לייצור צעצועי פלסטיק. הוא שמע שפרחי פלסטיק פופולריים באיטליה והחל לייצר אותם. החברה שהקים נחשבת כיום לאחת מהחברות הגדולות בעולם להשקעות נדל"ן. האבולוציה של לי כיזם מצליח החלה בתהליך הלמידה במפעל, וביכולתו לרתום את ההיכרות הקרובה עם תעשיית הפלסטיק למימוש הזדמנות עסקית.

איך זה נוגע אלינו? כלל הזהב: גם אנחנו יכולים להשתמש בכישורים ובניסיון החיים שצברנו כדי להעניק ערך מוסף ולהגדיל את הכנסותינו, כשכירים או כעצמאים. הרעיון הוא מינוף הכישורים והניסיון לצורך מתן ערך מוסף, שיוביל להגדלת הכנסה.

קראו עוד במגזין:

 

 

לתת לכסף לעבוד

כשחברת הפלסטיק החלה לצמוח במהירות, קה שינג השקיע כל פרוטה שחסך ברכישת נדל"ן ברחבי הונג קונג. בתקופה שבה תושבי הונג קונג סבלו מהפגזות ומאי יציבות כלכלית, קה שינג זיהה הזדמנויות לרכישת נכסים בהנחות משמעותיות ביחס למחיר השוק. במרוצת השנים, לאחר שהשוק התאושש, הוא גרף הון מהשקעות הנדל"ן הללו.

ההמשך היה אפילו יותר מרשים: בשנת 1979 רכש לי 22% מחברת ההשקעות הבריטית האצ'יסון ומפואה. בשל העובדה שהחברה נקלעה לקשיים, קה שינג הצליח לבצע את הרכישה במחצית משווי השוק של החברה, שבבעלותה היו מספנות, רציפים, שטחי מסחר נרחבים ועוד. לאורך העשורים הבאים הרחיב קה שינג את מוטת הנכסים של האצ'יסון ומפואה, והפך אותה לאימפריה שמעסיקה 230,000 עובדים, פועלת ב- 54 מדינות ומייצרת הכנסה שנתית בסך כ-50 מיליארד דולר. התאגיד מחזיק כיום בנמלים, רשתות קמעונאיות, נכסי נדל"ן וחברות טלקום.

איך זה נוגע אלינו? כלל הזהב: מגיל צעיר הבין לי שהכסף הגדול לא יבוא מעבודה, אלא מהשקעות חכמות. ההבנה שחשוב לחסוך ולהשקיע נראית אולי מובנת מאליה, אבל רק מעטים מיישמים אותה. וחבל. אנשים שמצליחים לחסוך כל חודש ולהשקיע בחוכמה, צפויים להגדיל את ההון שעומד לרשותם. לדוגמא, משפחה שחוסכת 5,000 שקל בחודש ומקבלת תשואה שנתית בגובה 5% על ההשקעה, צפויה לחסוך בעשר שנים יותר מ-775,000 שקל.

ככל שעוברות השנים, אפקט הריבית דריבית מגדיל בצורה משמעותית את הסכום הצבור בחיסכון. בצורה הזו, הכסף שלכם מרוויח כסף גם בלי שתצטרכו לעבוד, עד לנקודה שבה יהיו ברשותכם השקעות או נכסים שיאפשרו לכם להוריד רגל מהגז.

קשיים הם הזדמנויות

לצד ניהול הפעילות העסקית של תאגידי ענק שבבעלותו, האצ'יסון ומפואה ושוונג קונג, קה שינג עוסק בפעילות פילנתרופית ומשקיע גם במיזמים ישראלים, כולל תרומה בסך 460 מיליון שקל לטכניון לצורך הקמת שלוחה בסין.

"החיים הם כמו גולף: כל עוד אתה ממוקד מטרה ודבק בתוכנית, הכדור ינחת בחור", הוא אמר פעם בראיון לתקשורת. וזו בעצם התורה כולה: במקום להירתע מהקשיים שאפיינו את חייו מגיל צעיר, קה שינג ראה בהם הזדמנויות. הדרייב העצום שלו להיחלץ מקושי, היכולת לאתר הזדמנויות בכל מצב והדבקות במטרה – מהווים השראה גם כיום עבור מיליוני אנשים שמכנים את קה שינג "הסופרמן של אסיה". התכונות הנפלאות הללו יכולות לסייע גם לנו, בדרך להגשמת מטרות ויעדים כלכליים בחיינו.

מתלבטים מה לעשות עם הכסף הפנוי שלכם?
הצטרפו לעשרות אלפי האנשים שעברו למיטב דש>>

האמור אינו מהווה ייעוץ / שיווק פיננסי ו/או תחליף לייעוץ/שיווק פיננסי המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 2 שנים

  איך עובד תהליך קניית דירה מכונס נכסים?

  תהליך קניית דירה מכונס נכסים מאוד פשוט הרבה אנשים שמחפשים לקנות דירה בין אם זה למגורים ובין אם זה להשקעה, שמעו או אפילו בדקו בשלב כזה או אחר על אפשרות של קניית דירות מכונס נכסים, רובם לא המשיך ורכש דירה מכונס, יכול להיות שהם או לא מצאו דירה מתאימה או לא הבינו איך עובד תהליך קניית דירה מכונס נכסים ופשוט נבהלו מהתהליך שנראה מאוד מסובך אך עם זאת הוא מאוד פשוט.


  https://www.koneshome.co.il/%D7%9E%D7%90%D7%92%D7%A8-%D7%9E%D7%99%D7%93%D7%A2/%D7%AA%D7%94%D7%9C%D7%99%D7%9A-%D7%A7%D7%A0%D7%99%D7%99%D7%AA-%D7%93%D7%99%D7%A8%D7%94-%D7%9E%D7%9B%D7%95%D7%A0%D7%A1-%D7%A0%D7%9B%D7%A1%D7%99%D7%9D

 • לפני 2 שנים

  מעניין אם הוא שילם מיסים על ההשקעות שלו, ועל רכישת הנדל"ן, וכמה נשאר לו ביד, אחרי מיסים?

 • לפני 2 שנים

  וואו, קראתי עד הסוף בהתלהבות. כתוב טוב

 • לפני 2 שנים

  חזק

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: מהאשפתות לצמרת העושר העולמית: כללי הזהב של לי קה שינג, "הסופרמן של אסיה"
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.