תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites iconהרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

כל מה שרציתם לדעת על קרן נאמנות ולא העזתם לשאול

10/01/2016

מתבלבלים בין קרן נאמנות לקרן השתלמות או לקרן פנסיה? חושבים שזה מושג כללי ערטילאי? חשקה נפשכם במידע נוסף בתחום? אתם לא לבד!  

מה היא בעצם קרן נאמנות?

ההגדרה היבשה של קרן נאמנות היא מכשיר השקעה הדדי, שמטרתו השקעה משותפת בניירות ערך והפקת רווחים משותפת מהחזקתם וביצוע עסקאות בהם. לצורכי השקעה בקרן נאמנות רוכשים המשקיעים ביחידות ההשתתפות של הקרן, המקנות זכאות להשתתף, באופן שווה, ברווחי החברה או הקרן מבלי להיות שותפים בניהולה של הקרן.
כך למעשה, ככל שיש יותר מחזיקים ביחידות הקרן, היקף נכסי הקרן גדל ומכאן גם אפשרויות הקרן ליצור פיזור רחב על פני מספר רב של ניירות, אפיקים ושווקים.

לכל קרן נאמנות יש מנהל קרן, נאמן לקרן ותשקיף שבמסגרתו נקבעים תנאי הקרן, כדוגמת דמי ניהול, מדיניות ההשקעה של הקרן ועוד רבים. קרן נאמנות הינה ישות משפטית לכל דבר ועניין, המשקיעה בניירות ערך ונכסים פיננסיים שונים ברמות סיכון שונות, במטרה לייצר תשואה ורווחים למחזיקיה.

למה כדאי קרן נאמנות?

חשוב להכיר את היתרונות העיקריים של קרנות הנאמנות:
1.פיזור (סיכון) רחב – במצב שוקי ההון, לא ניתן להסתמך על השקעה בנייר ערך בודד. קרן נאמנות מציעה פיזור רחב של השקעה בניירות ערך, והכל בהתאם למדיניות ההשקעה שלה. רק לשם ההמחשה, בסכום של 5,000 ₪, ניתן לרכוש קרן מניות ת"א 100 ובכך להשיג חשיפה לביצועי המניות המרכיבות את מדד ת"א 100. ומנגד, רכישה עצמאית של מניות מדד ת"א 100 להשגת חשיפה דומה, תעלה למשקיע הרבה יותר. ולו בשל כך, קיים יתרון ברור לקרן נאמנות. הפיזור בא לידי ביטוי גם בניירות ערך בחו"ל, באגרות חוב, בנגזרים ועוד.

2. דינאמיות – הקרן מנוהלת ע"י מנהל קרן העוקב ופועל בהתאם למצב השוק. המשמעות היא, שמאחורי כל קרן נאמנות פועלים מנהלי השקעות מקצועיים, מחלקת מחקר מקצועית שסוקרת ומנתחת את החברות הנסחרות ובוחנת את כדאיות ההשקעה באופן שוטף. מטרת הניהול הדינאמי היא להניב תוצאות עדיפות על פני המדד מולו הקרן נבדקת. כך למשל קרן אגרות חוב קונצרניות, תיבחן לרוב, מול מדד אג"ח כללי או מדד תל בונד 60.

3. היעדר עמלות קניה/מכירה – רכישת יחידות השתתפות בקרנות אינה כרוכה בתשלומי עמלות קניה ומכירה. מדובר ביתרון ברור על פני רכישה עצמאית של ניירות ערך ונכסים פיננסיים אחרים. בעיקר במקרים של ביצוע פעולות מסחר בתדירות תכופה, למשל רכישת קרן בהוראת קבע.

4. דחיית מס למועד המימוש – בקרנות פטורות, תשלום המס מתבצע רק בעת מימוש יחידות ההשתתפות בקרן, קרי מכירתן. השאת רווחי הון של הקרן אינה כרוכה בתשלום רווח הון.

5. סחירות גבוהה ונזילות – אומנם קרן נאמנות אינה נסחרת באופן רציף, אך הנזילות שלה יומית. הקרן מחויבת לשמור על רמת נזילות, באופן שבעת העברת הוראת מכירה לקרן, כספי המכירה יסלקו לרוב למחרת ההוראה. יחד עם זאת, קרן נאמנות מאפשרת חשיפה פסיבית לאפיקים פחות סחירים, לדוגמא למניות היתר, שכידוע הסחירות שלהם נמוכה יחסית וזאת מבלי לפגוע ברמת הנזילות שלה עבור מחזיקיה.

6. בטחון ושקיפות – לקרן נאמנות קיים נאמן שתפקידו לפקח על הפעילות של מנהל הקרן ולדאוג לאינטרסים של בעלי היחידות בקרן. כספי בעלי היחידות מוחזקים בחשבון נאמנות ומפוקחים ע"י אותו נאמן. בנוסף, הרשות לניירות ערך מפקחת ומסדירה את פעילות קרנות הנאמנות.

מה בין קרן נאמנות לחיסכון?

ענף קרנות הנאמנות הוא נרחב, שנכון לאוקטובר 2015, מנהל נכסים בהיקף של למעלה מ- 236 מיליארד ₪ באמצעות כ- 1,350 קרנות נאמנות שונות. קיימות קרנות נאמנות מנוהלות, העשויות לשמש כתכנית חיסכון למשפחה או לעצמכם. קרן נאמנות מזכירה במידה מסוימת תיק השקעות מבחינת אופן ההתנהלות, כיוון שהיא מנהלת בתוכה גם מניות וגם אגרות חוב.
ייתכן ונתקלתם במושג קרנות 90/10 או 80/20: אלו מנהלות תמהיל נכסים של כ 10%-20% השקעה במניות, ויתרת הנכסים מושקעים באג"ח הנחשב כאפיק ברמת סיכון נמוכה יותר. רכישת קרן במדיניות של 80/20, מקבילה לניהול תיק השקעה במדיניות של חשיפה עד 20% מניות.

איך לפתוח קרן נאמנות?

ישנן 2 אפשרויות עיקריות בתחום זה:
1. ניתן לפנות ליועץ השקעות בבנק או למשווק השקעות בחבר בורסה ולבקש ממנו לרכוש 2-3 קרנות נאמנות מנוהלות, המותאמות לאופי ולצרכים האישיים שלך, גם בסכומים נמוכים. כמו כן, ניתן לחתום על הוראת קבע לחשבון, ולרכוש את אותן קרנות אחת לחודש, וליצור תכנית חסכון נזילה לכל טווח השקעה שתצטרכו.
2. תיק קרנות נאמנות – לפתוח תיק השקעות מנוהל (על-ידי מנהל השקעות מקצועי) ולקבוע מדיניות של השקעה באמצעות קרנות נאמנות. היתרון הוא בניהול השוטף ובחירה מקצועית של קרנות הנאמנות בתיק ההשקעה בהתאם לתנאי השווקים.

בתנאי השוק הנוכחיים, מומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע לבחירת, רכישת והתאמת קרנות הנאמנות המתאימות לכם מבחינת צרכי ההשקעה.

פרסום זה אינו מהווה הצעה לרכישת יחידות בקרנות נאמנות ואינו מהווה ייעוץ ו/או תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. רכישה תיעשה על בסיס תשקיף בתוקף בלבד.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  • לפני 4 שנים

    האם בחסכון לילד לטווח ארוך עדיפה קרן השקעות או קופת גמל להשקעה? מה ההבדל בשניהם מבחינת דמי הניהול?

  • לפני 6 שנים

    מעניין...האם קיים אתר השוואה לקרנות על ביצוע בשנתיים האחרונות?כיצד הן מדורגות?

  • לפני 6 שנים

    למי אין קרן נאמנות בימינו? יופי של הסבר, ישנם המון אנשים שזקוקים להסבר בסיסי ביותר בתחום, והכתבה בטוח תעשה סדר לחלקם.

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: כל מה שרציתם לדעת על קרן נאמנות ולא העזתם לשאול
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.