תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

וידאו: "כשאתה מקבל החלטות השקעה אמוציונליות, אתה ברוב המקרים מפסיד כסף"

מדורים:
22/04/2018

"ב-95% מהמקרים, אנשים שמקבלים החלטות השקעה אמוציונליות ולא מודעים לזה", קובע צבי סטפק - מבעלי מיטב דש * אז מהם סימני ההיכר של ההשקעה האמוציונלית? ומהו הכלי הפיננסי הפשוט יחסית, שיאפשר לכם להימנע מהחלטות "מהבטן" בשוק המניות? * ראיון וידאו

משקיעים רבים מקבלים לעתים תכופות מידי החלטות השקעה חשובות "מהבטן" – ומשלמים בהפסדים. כדי להבין את התופעה ואיך ניתן להימנע ממנה, שוחחנו עם צבי סטפק - מבעלי מיטב דש. בשיחה הצביע סטפק על סימני היכר לניהול השקעות אמוציונלי, העריך האם שוק ההון הינו משוכלל ורציונלי – ונתן טיפים להתגברות על אמוציות בניהול השקעות. צפו בראיון הוידאו.

רוצים לפתוח חשבון מסחר עצמאי? לחצו כאן >>

משקיעים רבים מקבלים לעתים תכופות מידי החלטות השקעה חשובות "מהבטן" – ומשלמים בהפסדים

האם כדאי לשלב אמוציות בניהול השקעות?

צבי סטפק: "התשובה מאוד פשוטה – ממש לא. ידוע ממחקרים וגם מהשטח, בחיי היומיום, שמשקיעים מקבלים החלטות השקעה כלכליות מאוד אמוציונליות ומאוד לא רציונליות. הם מקבלים החלטות מהבטן, במקום מהראש".

"עכשיו, אם זה היה מביא תוצאות השקעה טובות - מילא. אבל אנחנו יודעים ממחקרים אין ספור, שברגע שאתה מקבל החלטות אמוציונליות, באחוז גבוה מאוד של המקרים אתה מפסיד כסף, או שאתה לא מרוויח כפי שיכולת להרוויח אם היית מקבל החלטות מהראש. כך שזה ממש לא נכון לקבל החלטות אמוציונליות".

"קל מאוד להגיד את זה, אבל צריך לזכור שכל אדם צריך להיות מודע מאוד האם ההחלטה שהוא מקבל ברגע זה, להשקיע במניה כזו או אחרת או כל החלטת השקעה, גם קניית דירה – בכל החלטה כזו, צריך לחשוב טוב טוב אם אתה מקבל החלטה מהסיבות הנכונות ולא מסיבות שאינן קשורות לעניין".

poll questionאחת לכמה זמן אתם בוחנים את תיק ההשקעות שלכם?

תוכל לציין סימני היכר לניהול השקעות אמוציונלי?

"כן, יש הרבה מאוד תופעות שקשורות לזה, אני אבחר כאן תופעה אחת. אנשים שרוכשים מניות ומפסידים כי מחיר המניה ירד, קשה להם מאוד – ואני מציע לכל הצופים והקוראים לחשוב על עצמם במצב כזה -  קשה להם מאוד למכור מניות בהפסד. נניח שהשקעת מאה אלף שקל במניה ועכשיו היא ירדה ושווה רק 60 אלף שקל. יהיה לך מאוד קשה להחליט למכור את המניה. מדוע? מכיוון שברגע שאתה מוכר, אתה כבר לא יכול להגיד לעצמך: 'לא הפסדתי'.

"הרבה אנשים אומרים לעצמם 'אני לא הפסדתי, זה הפסד על הנייר. כל זמן שלא מכרתי, לא הפסדתי. אחכה עד שמחיר המניה יחזור למחיר שקניתי, וזה יהיה שווה שוב 100 אלף שקל. אבל, מי אמר שזה יחזור למחיר שקנית? ברגע שבנאדם מוכר הוא גם 'מודה באשמה', מודה בזה שנכשל, שהוא הפסיד כי זהו, הוא קיבע את ההפסד. פסיכולוגית, קשה מאוד לאנשים למכור בהפסד".

"זה לא רק זה, יש הרבה אנשים שאומרים: 'רגע, אם קניתי במחיר מסוים ועכשיו זה ירד לי ב-40%, מ-100 אלף שקל ל-60 אלף, זה נהיה יותר זול, אז בוא נקנה עוד. בצורה כזו הם כאילו ממצעים את המחיר. הם קנו במחיר יותר גבוה, עכשיו הם קונים במחיר יותר נמוך. אבל, זו גם כן שגיאה בהרבה מאוד מקרים, כי המוכר לא בודק למה המניה ירדה הוא אחוז אמוציות שאסור לו להפסיד, ויהי מה. ואז, במקרים רבים, הוא מגדיל את ההשקעה במניות ומפסיד עוד יותר.

זו תופעה מאוד ידועה, אני מכיר אותה גם מחיי היומיום מול לקוחות וגם מהספרות. פרופ' כהנמן, למשל, הוא ישראלי שזכה בפרס נובל לכלכלה, על עבודה שעשה בנושא הפסיכולוגיה של אנשים והנזק שגורמות האמוציות".

קראו עוד במגזין:

 

 

אומרים ששוק ההון משוכלל ורציונלי. זה נכון?

"אפשר לגזור ממה שאמרתי קודם שהוא לא בדיוק רציונלי. כלומר, יש חלק רציונלי כמובן. הפסיכולוגיה עובדת על אנשים שעות נוספות ובעידן האינטרנט, יש לך אפשרות לקבל מידע בזמן אמת ולהגיב למידע הזה בזמן אמת. אתה קורא משהו, נבהל, ומוכר את כל תיק המניות שלך. זו דוגמא להתנהגות אמוציונלית".

מעוניינים במסחר עצמאי בבורסה? לחצו כאן

"אבל בסך הכול, אם מסתכלים על השוק לטווח ארוך, הגורמים הפסיכולוגיים משפיעים לטווחים קצרים. מה שקובע לטווח הארוך זה הגורמים הכלכליים: ריבית נמוכה – זה טוב לשוק המניות, צמיחה – זה טוב לשוק המניות, הרווחיות של הפירמות משתפרת – זה צריך להשתקף בכך שמחירי המניות יעלו. אבל כאמור, בטווחים קצרים מאוד, ההתנהגות של אנשים היא הרבה מאוד פעמים אמוציונלית ולא רציונלית".

איך ניתן להתגבר על שילוב של אמוציות בהשקעה?

"ב-95% מהמקרים אנשים מקבלים החלטות אמוציונליות, אבל לא מודעים לזה ואז הם חוזרים על אותן טעויות. שלב ראשון תהיה מודע לזה, תחשוב האם ההחלטה שלי היא רציונלית או שאני מושפע בכלל מגורמים שלא קשורים לעניין".

"בהנחה שעשית את זה, הדרך לחנך את עצמך בחיי היומיום לא לעשות את השטויות הנובעות מאמוציות, זה למשל לתת הוראות קבע. נניח שאתה רוצה להשקיע במניות, אל תשקיע את כל הכסף שלך ביום אחד, אלא תן הוראות קבע פעם בחודש לקנות קרן נאמנות שמתמחה במניות. ולא משנה מה קרה מחודש שעבר לחודש הנוכחי".

"כששוק המניות יורד, בדרך כלל אנשים נבהלים ומבטלים את הוראת הקבע בו בזמן שהם אולי היו צריכים לעשות ההיפך, כי השוק ירד ויותר זול. כשמדובר בהשקעה לטווח ארוך, זה לא משנה אם קנית במחיר 100 או ב-90. זה לא מה שיעשה את ההבדל, אם תרוויח או תפסיד. הוראות קבע מכניסות אותך לסוג של משמעת, בתנאי שאתה יודע לא להיבהל ולא לבטל אותן בזמן הכי לא נכון".

מתעניינים בפתיחת חשבון מסחר בחבר בורסה? לחצו כאן

האמור אינו מהווה ייעוץ/שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק השקעות, המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. 

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  • לפני 5 שנים

    אם כדאי לקנות בשוק יורד, למה למכור מניה שירדה 40%?.......

  • לפני 6 שנים

    צבי סטפק תותח. עוקב אחריו כבר מעל 10 שנות השקעה בבורסה. לעיתים הוא גם מפספס, אבל תמיד אומר את דעתו ומנמק אותה וזה לא מובן מאליו

  • לפני 6 שנים

    כשלא לחוצים להסתכל על הכסף כל שבוע או חודש, אז יש לכסף זמן לעבוד. נשמע הגיוני

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: וידאו: "כשאתה מקבל החלטות השקעה אמוציונליות, אתה ברוב המקרים מפסיד כסף"
AIzaSyD5yByn8adz7SoeqOPuwLdcBD8g_mkP5ww
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.