תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites iconהרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

כמעט כמו לקנות עגבניות בשוק: כך תסחרו בבורסה

01/12/2019

המסחר העצמאי בבורסה מעורר עניין רב, אבל גם חשש עקב מחסור בידע ובניסיון מעשי. מהם כללי היסוד במסחר, מתי מתבצעת עסקה בנייר ערך ומהו "ערך נקוב". כתבה ראשונה בסדרה

המסחר העצמאי בבורסה מעורר עניין, אבל רוב המתעניינים נמנעים בדרך כלל מקפיצה למים ומסחר בפועל, עקב חוסר ידע וניסיון בשוק ההון. אלו יכולים לייצר תחושת חוסר ביטחון והירתעות.

מוכר העגבניות ינסה למכור את מרכולתו במחיר המרבי תוך שהצרכן ינסה לקנות את העגבניות במחיר הזול ביותר. ככל שיגבר הצורך של אחד הצדדים למכור או לקנות את העגבנייה, מחירה יעלה או ירד

חבל, כי בפועל שוק ההון דומה במהותו לכל שוק אחר בו מתקיים משא ומתן בין צדדים. מוכר עגבניות בשוק והצרכן שמעוניין לרכוש את אותן עגבניות, מבצעים בעיקרון פעולה דומה למסחר בניירות ערך. אלא שבמקום עגבניות, הסחורה שעוברת בין הצדדים בבורסה היא ניירות ערך. ישנם כמה סוגים של ניירות ערך בשוק ההון, ביניהם: אגרות חוב (אג"חים), כתבי אופציה, נגזרים, מט"ח וכמובן נייר הערך המוכר מכולם - המניה.

אני רוצה לפתוח תיק השקעות דיגיטלי>>

כיצד מתבצע המסחר?

מוכר העגבניות ינסה למכור את מרכולתו במחיר המרבי תוך שהצרכן ינסה לקנות את העגבניות במחיר הזול ביותר. ככל שיגבר הצורך של אחד הצדדים למכור או לקנות את העגבנייה, מחירה יעלה או ירד.

ייתכן שהצדדים יסכימו להתגמש במחיר גם כתוצאה מגורמים חיצוניים, המשפיעים על שניהם. לדוגמה, אם הגיע קונה נוסף ונשארה רק עגבנייה אחת בדוכן. במצב כזה, יופעל על הצרכן לחץ להעלות את המחיר שהוא מוכן לשלם. מצד שני, אם וכאשר ייפתח דוכן נוסף למכירת עגבניות, יופעל לחץ על מוכר העגבניות להוריד מחירים. בסופו של דבר, ייתכן שהצדדים יגיעו למחיר מוסכם ותתבצע עסקה.

בבורסה, מחליפים ניירות הערך את העגבניות. בשוק ההון משתתפים, מוכרים וקונים של ניירות ערך רבים. הבורסה לניירות ערך מרכזת את ההצעות מהמשתתפים (דרך חברי הבורסה) ואמורה להפגיש בין מוכרים לקונים.

את הצעות המכירה ("היצע") מסדרים מהמחיר הנמוך אל המחיר הגבוה. כאשר קונה מעוניין לרכוש נייר ערך הוא ייפגש קודם עם מחיר ההיצע הנמוך ביותר שהגיע לבורסה.

באותו האופן (רק הפוך), הצעות הרכישה ("ביקוש") יסודרו מהגבוה אל הנמוך, כך שהמוכר ייפגש קודם עם הצעת הביקוש בעלת המחיר הגבוה ביותר. ברגע שמבוצעת עסקה, המחיר בו היא נסגרה קובע את שווי השוק של החברה הנסחרת על ידי הכפלת מספר המניות המונפקות במחיר העסקה. בישראל המחיר ננקב באגורות, כך שאם המחיר עומד על שער של 100, העלות בפועל היא שקל אחד עבור ערך נקוב אחד של הנייר.

על אף ששיטה זו ממקסמת את אפשרויות המסחר, בכך שהיא מפגישה קודם את המוכרים והקונים שהכי מעוניינים לבצע עסקה, ייתכנו מצבים בהם נותרים פערים בין הצדדים. במקרים כאלה לא תתבצע עסקה, עד שאחד הצדדים יתגמש וישנה את הצעתו.

קראו עוד במגזין:

 

 

לדעת מה אנחנו קונים

המחיר הוא לא הפרמטר היחידי שבו צריך להתחשב, בבואנו לבצע מסחר בניירות ערך. עלינו לקחת בחשבון עוד שני פרמטרים חשובים:

1. כמות היחידות שאנו רוצים לקנות/למכור בנייר הערך, "ערך נקוב".

2. סוג ההוראה שברצוננו לשדר לבורסה.

ערך נקוב: כשחברה מחליטה לעבור מבעלות פרטית לציבורית ולסחור בניירות הערך שלה, עליה לבצע הנפקה של מניות. אם החברה הנפיקה 1,000 מניות והבעלים של אותה חברה שומר לעצמו 500 יחידות מהן, פירושו של דבר שהוא מחזיק כעת 50% מהחברה בעוד שהציבור לאחר ההנפקה מחזיק ב-50% הנוספים, שהן 500 יחידות. אותן יחידות בידי הציבור נקראות ערך נקוב והן אלו שנסחרות בבורסה.

כמות הערך הנקוב, אותן יחידות שהבעלים מחליט למכור או לקנות, אינה עומד למשא ומתן, ממש כפי ששום בעל דוכן לא יחליט בשביל אף צרכן כמה עגבניות הוא ירצה לקנות.

לכל מוצר שנסחר בבורסה יש מאפיינים שונים, המייחדים אותו. לדוגמה, במסחר באגרות חוב אנו מנהלים משא ומתן כשמושא המסחר היא הריבית שנקבל עבור אגרת החוב. כשאנו קונים מניה אנחנו הופכים להיות מעין שותפים בחברה, גם אם בקנה מידה שאינו בעל משמעות אופרטיבית. בנגזרים יש "מכפיל" שיש להתחשב בו בבואנו לקנות כמות מסוימת של הנייר.

לכן, במסחר בבורסה עלינו להיות מודעים למוצר שאנו קונים, וכן לפרמטרים נוספים (ערך נקוב, סוג הפקודה וכו') טרם העברת הוראה למסחר.

מלבד המסחר העצמאי המתבצע בשוק ההון, ניתן גם לפתוח תיק השקעות מנוהל, שההחלטות בו מתקבלות על ידי מנהלי השקעות בעלי ניסיון רב. כיום, בניגוד לעבר הלא רחוק, מספיקים גם כמה עשרות אלפי שקלים פנויים כדי לעשות זאת. למשל, דרך מיטב דש מנג'ר – תיק השקעות דיגיטלי, החל מ- 25 אלף שקלים בלבד.

לפרטים נוספים והצטרפות למיטב דש מנג'ר לחצו >>

השירות ניתן על ידי מיטב דש ניהול תיקים בע"מ ומיטב דש טרייד בע"מ ("מיטב דש") באמצעות פלטפורמה דיגיטלית להצטרפות לשירות ניהול תיקים. התיק מנוהל באמצעות קרנות נאמנות. מנהל הקרן הינו מיטב דש קרנות נאמנות בע"מ. מיטב דש עוסק בשיווק השקעות (ולא בייעוץ) ולו זיקה לנכסים המנוהלים על ידו. אין באמור לעיל ייעוץ/שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק כאמור המתחשב בנתונים של כל אדם ו/או הצעה לרכישת ני"ע. אין לראות באמור לעיל התחייבות להשגת תשואה כלשהי. אישור הבקשה ופתיחת החשבון כפופים לשיקול דעתה הבלעדי של מיטב דש ובהתאם לתנאים הקבועים בהסכם.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 2 שנים

  כתבה מעניינת

 • לפני 2 שנים

  הבורסה עולה עולה עולה וכשכולכם בבורסה הכל יורד לאפס. ואין שום היגיון לעליות ולירידות. כל ההסברים הם רק קישקושים.

 • לפני 2 שנים

  העגבניה כמשל לצורך הבנת משמעות "קונים/מוכרים" בבורסה הוא גאוני גם להדיוטות שאין הוויתם בעסקינן של בורסה.

 • לפני 2 שנים

  יפה

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: כמעט כמו לקנות עגבניות בשוק: כך תסחרו בבורסה
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.