תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

"מלחמת סחר מסוכנת לכלכלה הישראלית"

מדורים:
09/07/2018

אלכס זבז'ינסקי - הכלכלן הראשי של מיטב דש: "השווקים עדיין תופסים את המצב כאיזושהי טקטיקת מו"מ מצד ארצות הברית מול סין". "מלחמת סחר פירושה עלייה במחירים והאטה בפעילות, עד כדי מיתון"

"במונחים של מלחמה רגילה, עוד אין לחימה בכל החזיתות, אלא חילופי יריות, מהלומות פה ושם, אבל זה הולך ומתחמם", כך אומר אלכס זבז'ינסקי - הכלכלן הראשי של מיטב דש, בשיחת וידיאו, כאשר הוא מנסה לענות על השאלה האם מתפתחת מלחמת סחר בין ארצות הברית לבין סין, ומה יהיו השלכותיה של מלחמה כזו על הכלכלה העולמית והכלכלה הישראלית.

"אפשר לראות סממנים של מלחמת סחר. למשל, בינואר הממשל האמריקני הטיל מכס של 20% על יבוא מכונות כביסה לארה"ב. כך המחירים שירדו מדי שנה ב-5% בערך, עלו ב-10%"

זבז'ינסקי מבהיר היכן דברים עומדים כיום: "הוטלו מכסים על יבוא פלדה ואלומיניום, לא רק מסין אלא גם ממדינות אחרות, ועומדת להגיע חבילה גדולה יותר של מכסים, על 50 מיליארד דולר יבוא מסין. הסינים כמובן עונים בצעדים משלהם והרטוריקה הולכת ומתחממת. בינתיים זה נתפס, לפחות בשווקים, כאיזושהי טקטיקה של משא ומתן מצד ארצות הברית, זאת אומרת להגיע לקיצון, להחריף מצב כדי להשיג הישגים – ולא כדרך ברורה למלחמת סחר בכל החזיתות. הרי אם התסריט יהיה של מלחמת סחר כוללת, כמובן שיש כאן סיכון גדול לכלכלה העולמית, לכלכלה האמריקנית וכמובן לשווקים".

לקבלת הצעה למסחר עצמאי בבורסה, לחצו כאן

מה המשמעות של מלחמת סחר, אם אכן תפרוץ?

"אנחנו כבר יכולים לראות סממנים של מלחמת סחר. לדוגמא, בינואר הממשל האמריקני הטיל מכס של 20% על יבוא של מכונות כביסה לארצות הברית. כתוצאה מכך, המחירים של מכונות הכביסה, שירדו מדי שנה ב-5% בערך, עלו כבר ב-10%. זה נותן לנו איזושהי אינדיקציה מה הולך לקרות כשהממשל יטיל מכסים לא רק על מכונות כביסה, אלא על שורה ארוכה של מוצרים.

"דוגמא אחרת: בתגובה להטלת המכס, מחירי הברזל בארצות הברית כבר עלו ב-40%. מחירי הסולר, לעומת זאת, ירדו כי סין מתכוונת להטיל מכסים על יבוא סולר מארה"ב. המשמעות של מלחמת סחר היא שינויים במחירים, בדרך כלל עלייה במחירים, והאטה בפעילות הכלכלית, עד כדי מיתון".

קראו עוד במגזין:

 

איך זה צפוי להשפיע עלינו, בישראל?

"הכלכלה הישראלית היא כלכלה פתוחה, שנהנית מגידול בסחר החוץ. לאורך השנים, אם סחר החוץ עולה, הכלכלה הישראלית נהנית מזה וצומחת. כמובן שאם יש תהליך הפוך של קיפאון, הכלכלה נפגעת. לכן, מלחמת סחר היא בראש ובראשונה מסוכנת לכלכלה הישראלית.

"יכול להיות שפה ושם נוכל להרוויח מכך, למשל אם האמריקנים לא יוכלו לייצא לסין מוצרים מסוימים, נוכל להחליף אותם ולהגדיל את הנתח שלנו על חשבונם. יכול להיות שזה יקרה גם בכיוון ההפוך, הרי אם הייצוא מסין או ממקומות אחרים לארה"ב יוגבל ואנחנו כן נוכל לספק את זה, יכול להיות שפה ושם כן נרוויח. אבל, בסך הכול המאזן יהיה שלילי לכלכלה הישראלית".

רוצים לקרוא עוד בנושאי כלכלה? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים.

האמור אינו מהווה ייעוץ / שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ / שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. אין באמור משום הבטחת תשואה. 

מעוניינים לסחור בבורסה בתנאים אטרקטיביים?
הנני מודע לכך כי המידע שנמסר על-ידי ישמר במאגרי המידע של קבוצת מיטב דש ו/או מי מטעמה (להלן: "הקבוצה"). הנני מאשר למסור את המידע לחברות הקבוצה, בין היתר, לצורכי שיווק ופרסום של מוצרים ושירותים פיננסיים מטעם הקבוצה, בדרך של שירותי דיוור ישיר ובכל אמצעי אלקטרוני אחר. ניתן לחזור מהסכמה זו בכל עת בטלפון 3366*.
אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  • לפני 5 שנים

    מלחמת סחר זה בעיקר גרוע לארצות הברית אז לא ברור מה הטראמפ הזה מנסה להשיג? סתם מפגר או שיש לו אג'נדה שנבין אותה רק בדיעבד?

מעוניינים לסחור בבורסה בתנאים אטרקטיביים?
הנני מודע לכך כי המידע שנמסר על-ידי ישמר במאגרי המידע של קבוצת מיטב דש ו/או מי מטעמה (להלן: "הקבוצה"). הנני מאשר למסור את המידע לחברות הקבוצה, בין היתר, לצורכי שיווק ופרסום של מוצרים ושירותים פיננסיים מטעם הקבוצה, בדרך של שירותי דיוור ישיר ובכל אמצעי אלקטרוני אחר. ניתן לחזור מהסכמה זו בכל עת בטלפון 3366*.
אתם קוראים: "מלחמת סחר מסוכנת לכלכלה הישראלית"
AIzaSyD5yByn8adz7SoeqOPuwLdcBD8g_mkP5ww
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.