תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

מה למדנו? 7 תובנות מעשיות על החיסכון שלנו בעקבות הקורונה

06/10/2020

טלטלת הקורונה הבהירה מה חייב להיות בחיסכון שלנו בעולם שאחרי המגפה. מהן המסקנות הפרקטיות שכדאי שתכירו - ואיך תיישמו אותן בחסכונות שלכם? וגם: איזה מוצר חיסכון עונה לכל הצרכים החדשים?

רובנו נתקשה לשכוח את החודשים שעברו עלינו מאז שפרצה לחיינו מגפת הקורונה. הפגיעה הדרמטית והפתאומית בהכנסות של מיליוני ישראלים הבהירה באופן מוחשי ביותר שחיסכון משמעותי וזמין הופך לחבל הצלה קיומי בתקופות של משבר וחוסר ודאות. מעבר להמחשת חשיבות החיסכון, הקורונה עשתה לנו סדר בשאלה מה באמת חייב להיות בחיסכון שלנו.

בעולם של סגר, חל"ת ופיטורים הבנו שגם המשרה הכי בטוחה (לכאורה) מחייבת אותנו להיערך לתקופות ללא משכורת. בעולם החיסכון, זו תובנה דרמטית

להלן התובנות המעשיות שלימדה אותנו הקורונה בנוגע לאופי החיסכון שדרוש לנו:

1. בלת"מ משכורת

ביל גייטס אמנם הזהיר במשך שנים מפני מגפה קטלנית, אבל רובנו, לא דמיינו אפילו שביום בהיר אחד יתהפך עלינו העולם. תמיד ידענו שכדאי לחסוך לחופשה הבאה, להחלפת מכונית, לחתונות של הילדים, לטיפולי שיניים או לתקלות אינסטלציה, אבל בעולם החדש של הקורונה מושגי הבלת"מ השתנו לגמרי. בעולם של סגר, חל"ת ופיטורים הבנו שגם המשרה הכי בטוחה (לכאורה) מחייבת אותנו להיערך לתקופות ללא משכורת. בעולם החיסכון, זו תובנה דרמטית.

2. חשיבות הנזילות

ישראלים רבים התרגלו לנהל חסכונות לטווח ארוך. זה אכן חשוב והגיוני, במיוחד אם החיסכון מיועד לילדים כשיגדלו, לשיפוץ עתידי או לימי הפנסיה. אבל מה אם התחרטנו ואנחנו צריכים את הכסף מוקדם יותר? במקרים רבים, זה בלתי אפשרי או כרוך בתשלום קנס גבוה. אלא שהקורונה לימדה אותנו כמה חשובה נזילות תמידית ומיידית. כי אם פתאום לא נקבל משכורת בסוף החודש, לא יועיל לנו חיסכון עם נקודת יציאה בעוד חמש שנים. נזדקק לכסף עכשיו.

3. גמישות בהפקדות קבועות

יש מוצרי חיסכון שמחייבים הפקדת סכום חודשי קבוע מעל רף מינימלי במשך שנים. כל עוד ההכנסות שלנו קבועות ויציבות, זו דרך מצוינת להתמיד בחיסכון. בקורונה גילינו, עם זאת, כי החיים יכולים להפתיע ובגדול. לדוגמא, אם אנחנו עצמאים וכל הלקוחות נעלמו לנו בסגר ולקחו איתם את זרם ההכנסות היפה שהורגלנו אליו. איך נוכל לעמוד בהפקדה השוטפת לחיסכון? לכן חשובה הגמישות לשנות בכל רגע את סכומי ההפקדות, ואפילו להפסיק ולחדש אותן כשנרצה.

לפתיחת קופת גמל להשקעה, לחצו כאן >>

4. הפקדות חד-פעמיות

בחלק ממוצרי החיסכון אפשר להפקיד סכומים חד-פעמיים, נוסף להפקדות שוטפות או בלעדיהן, בעוד שבאחרים זה בלתי אפשרי. בקורונה למדנו כמה חשובה הגמישות הזאת, מכיוון שכדי להגיע לחיסכון משמעותי עדיף להתבסס על הפקדות השוטפות ולהוסיף להן סכומים חד-פעמיים כמו מתנות ללידת ילד ומענקים מהעבודה. ועוד דבר: נניח שאצלכם בעבודה גם בקורונה המשכורת משולמת בדיוק של שעון שוויצרי. קיבלתם כמו כולם מענקים מהמדינה, ואתם לא זקוקים לכסף לקיום מיידי, אבל הוא בהחלט יעזור לכם בהמשך. זו הזדמנות מצוינת לחסוך את כספי המענקים או את חלקם, ולהגדיל את החיסכון.

5. מעבר קל בין מסלולים

מצבי משבר כלכליים כמו הקורונה גורמים לנו להרהר אם החסכונות שלנו מתנהלים במסלולים האידיאליים עבורנו בטווח שבין הסולידיים ביותר לרמות סיכון גבוהות. נזכיר שלא כדאי לקבל החלטות נמהרות בנושא, ובוודאי רצוי להתייעץ עם בעל רישיון. עם זאת, כשאתם פותחים חיסכון חדש, בדקו את אפשרויות המעבר בין מסלולים כדי שתוכלו לעדכן אותם בהמשך. מה חשוב לבדוק? האם אפשר לעבור בין מסלולים, מתי, איך ובאילו מגבלות, האם המעבר כרוך בעלויות, האם הוא יחייב תשלום מס (כלומר, ייחשב אירוע מס) והאם יהיו לו השלכות נוספות.

6. הורשת החיסכון

רבים נרתעים מהמחשבה על עתיד החיסכון אחרי מותם, אבל בימים של מגפה עולמית חשוב לדבר גם על זה. עם פתיחת החיסכון כדאי לציין מוטבים למקרה פטירה ולעדכן אותם כשחלים שינויים. לקראת בחירת כלי חיסכון חדש, בררו על תהליך ההורשה, הזכויות וההטבות שמהן ייהנו המוטבים (או היורשים), והשלכות המיסוי הצפויות.

קראו עוד במגזין:

 

 

7. התנהלות דיגיטלית

אין ספק שהקורונה זירזה את המעבר להתנהלות דיגיטלית גם בתחום הפיננסי. כשאתם בוחרים מוצר חיסכון חדש, ודאו שתוכלו לפתוח ולנהל אותו לאורך כל הדרך באופן מקוון וידידותי, בלי פגישות פרונטליות ושיחות טלפוניות ארוכות לצורך ביצוע פעולות.

זה הזמן לקופת גמל להשקעה

על רקע התובנות שהביאה איתה הקורונה, מסתמן שבעידן הנוכחי קופת גמל להשקעה היא מוצר חיסכון שעונה על הצרכים המרכזיים שהתחדדו לנו. כלי החיסכון הזה נולד בשנים האחרונות, ולכן מותאם לצרכים העדכניים ומאפשר השקעה לכל טווח, לכל מטרה ובגמישות מרבית. כל אדם יכול להפקיד בקופת גמל להשקעה סכום שנתי עד לתקרה של כ-71 אלף שקלים (נכון ל-2020), לפי תעודת זהות. מה שאומר שמשפחה בת חמש נפשות יכולה להפקיד עד 355 אלף שקל בשנה.

בין היתרונות הבולטים של קופת הגמל להשקעה:

 

 • נזילות מרבית: אפשר למשוך את הכסף בכל זמן, ללא קנסות.
 • גמישות בהפקדות: ניתן להפקיד באופן חד פעמי או שוטף, סכומים קבועים או משתנים. ואפשר גם לעצור את ההפקדות בכל זמן.
 • מעבר קל בין מסלולים: אפשר לשנות מסלולי השקעה תוך זמן קצר, בקלות, ללא עלות וללא תשלום מס.
 • הטבת מס: חוסכים שמתמידים מעבר לגיל 60 יוכלו למשוך את הסכום שנצבר כקצבה חודשית, וליהנות מפטור מלא ממס על רווחי הון.
 • דמי ניהול אטרקטיביים: דמי הניהול הממוצעים בענף נחשבים אטרקטיביים ואצלנו במיטב דש הם עומדים על 0.7% בלבד.
 • התנהלות נוחה במקרי פטירה: אפשר לבחור ולעדכן מוטבים בקלות ובכל זמן. המוטבים (או היורשים) בוחרים האם למשוך את הכספים, להעבירם לקופת גמל על שמם ולהמשיך לחסוך בלא שההעברה תיחשב אירוע מס, או להתמיד בחיסכון עד גיל 60 וליהנות מהטבת המס.

קופת גמל להשקעה של מיטב דש מאפשרת לכם לחסוך לכל מטרה וליהנות מהיתרונות של כלי חיסכון גמיש ומתקדם. אנחנו מציעים ניהול כספים מקצועי, עלויות ניהול אטרקטיביות, מגוון רחב של מסלולי השקעה, והתנהלות דיגיטלית נוחה, נגישה ושקופה.

לפתיחת חיסכון באמצעות קופת גמל להשקעה, לחצו כאן >>

החברה המנהלת הינה מיטב דש גמל ופנסיה בע"מ מבית מיטב דש ואיילון ביטוח. אין לראות באמור ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ פנסיוני ו/או שיווק פנסיוני המתחשב בנתונים ובצרכים לכל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 3 שנים

  צריך חיסכון לתקופת הסגר שהשתלט כל חיינו. יושבים בבית, אוכלים יותר, חשמל יותר, מים יותר. הכל עולה

 • לפני 3 שנים

  עם כל הכבוד לחסכון בקופות הגמל להשקעה , אתם שוכחים את המס של 25% על הרווחים .

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: מה למדנו? 7 תובנות מעשיות על החיסכון שלנו בעקבות הקורונה
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.