תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

בנימה אופטימית זו: 6 הזדמנויות כלכליות שנוצרו בתקופת הקורונה

06/04/2021

השנה החולפת הבליטה כמה וכמה שינויים אופטימיים באורח המחשבה הציבורי * שינויים אלה עשויים לחולל פלאים גם בהתנהלות הכלכלית שלכם, לשלוף אתכם מסיוט של משיכת יתר וחובות ולהעביר אתכם למציאות של איזון וצבירת חיסכון

בימים שבהם רוב הישראלים הבוגרים כבר מחוסנים נגד קורונה וכך גם רבים מבני הנוער, נראה שיש מקום לאופטימיות. החיסונים אכן משפיעים דרמטית על רמת התחלואה ונראה שהמגפה בישראל בדעיכה, על אף שבאירופה, בארה"ב ובמקומות אחרים בעולם עדיין לא רואים את הסוף.

השנה החולפת הבליטה מציאת מקורות הכנסה מחוץ לקופסה. אנשים רבים שעבודתם הקבועה הופסקה ניצלו את המשבר לפתיחת דף מקצועי חדש, שהתגלה כמהנה ורווחי יותר

השבועות האחרונים מתאפיינים בחזרה מהירה לעבודה, לגנים, בתי ספר, מסעדות, חדרי כושר, אירועי שמחות ומשחקי הכדורגל באצטדיונים. נראה שכולנו חוזרים לאט ובזהירות לחיינו. גם תחזית משרד האוצר צופה צמיחה כלכלית, וסקירות כלכליות מלמדות שהמשק הישראלי מראה סימני התאוששות מואצים.

איך כל זה קשור לכיס שלכם? אם נחבר בין השנה המאתגרת שעברנו לתקוות הגדולות, נזהה דפוסים כלכליים חיוביים שהתפתחו ובלטו בצל הקורונה. אם תאמצו אותם, תוכלו לשפר את ההתנהלות הכלכלית-משפחתית שלכם וליהנות מרווחה כלכלית. בואו נתחיל.

לקורס אונליין "התקציב המשפחתי – עוברים לצמיחה כלכלית" לחצו

1. חיסכון מציל משפחות

בשנה האחרונה הוכח שוב שחיסכון מצטבר עשוי לחרוץ גורלות. משפחות רבות חוו מצב משברי שבו הכנסותיהן פחתו או הופסקו לגמרי, והחסכונות שצברו היו מבחינתן גלגל הצלה של ממש. אם עדיין לא התחלתם לחסוך חלק מההכנסות השוטפות והחד פעמיות, זה הזמן להתחיל. בהכנסות שוטפות כוונתנו למשכורת, מכירות שוטפות, תשלומים כעצמאים ועוד. בהכנסות חד פעמיות, אנחנו מתכוונים למתנות, בונוסים, כסף שהשתחרר וכו'. זהו המתכון לשקט נפשי בעת משברים.

משפחות רבות מנהלות את החסכונות שלהן באמצעות קופת גמל להשקעה, שאחד מהיתרונות הרבים שלהן הוא נזילות תמידית. כך, במקרה הצורך, אפשר גם למשוך כספים מהחיסכון. מה גם שנהנים ממוצר פיננסי בו מקבלים הטבות מס, המושקע באופן מקצועי על ידי מומחי השקעות בשוק ההון.

לפתיחת חיסכון באמצעות קופת גמל להשקעה, לחצו כאן >>

2. עבודה מהבית, מהמשרד? הכול אפשרי

מי האמין לפני שנה שעבודה מהבית עשויה להיות כל כך ממוקדת, יעילה, נוחה ופורייה. נכון, גם כיום יש אנשים, משרות ובתים שעבודה מהבית פחות מתאימה להם, אבל השאלה האם זו אופציה ראויה כבר קיבלה תשובה חיובית מהדהדת.

הסימנים בשטח מחזקים את ההערכות שעומד להתבסס כאן מודל חדש של עבודה היברידית, המשלב בין עבודה בבית לעבודה במשרד. במודל החדש תוכלו לאזן באופן מיטבי בין קריירה למשפחה, בין עבודה לבין פנאי. כשייחסכו מכם הנסיעות, הפקקים והחניה, תוכלו להקדיש זמן רב יותר לעבודה והתפוקה תגדל. גם רמת הלחץ עשויה לרדת וסביר להניח שבמקביל תעלה רמת שביעות הרצון. מלבד השיפור באיכות החיים, ייתכן שיתפנו לכם זמן ואנרגיות להגדלת ההכנסה באמצעות עבודה נוספת.

poll questionהאם השתמשת בחסכונותיך בתקופת משבר הקורונה?

3. רשויות וארגונים אימצו סוף סוף את הדיגיטל

אחת ההשלכות החיוביות של הקורונה היא המהפך הדיגיטלי שסוף-סוף צבר תאוצה ברשויות ממשלתיות ומקומיות ובמוסדות ציבוריים ומסחריים. עכשיו אפשר לסיים תהליכים רבים יותר באופן מקוון, וגם לשלם, להתייעץ, להגיש טפסים ולקבל מענה באינטרנט.

המשמעות היא שקל וזמין יותר לבקש החזרים, לתאם מס, להשוות עלויות, לעקוב אחרי הוצאות, לנצל הטבות וזכויות ולעשות סידורים בירוקרטיים – פעולות שפעם הייתם מבזבזים עליהן שעות עבודה יקרות, או פשוט מוותרים ומשלמים על כך ביוקר. הרווח הכספי שתוכלו להפיק מהקפיצה הדיגיטלית הזו עשוי להיות משמעותי.

4. יצירת מקורות הכנסה חדשים ולמידה מרחוק

השנה החולפת הבליטה מציאת מקורות הכנסה מחוץ לקופסה. אנשים רבים שעבודתם הקבועה הופסקה ניצלו את המשבר לפתיחת דף מקצועי חדש, שלא פעם התגלה כמהנה ורווחי יותר. המהפכים הללו התאפשרו בזכות חשיבה מקורית, חריצות, ניצול הזדמנויות ולא מעט אומץ. רבים מינפו תחביבים והפכו אותם לעסק משגשג. אחרים עברו ממכירה פרונטלית לשיווק אינטרנטי באמצעות משלוחים או איסוף עצמי. ויש שעברו ממכירה של מוצרים פיזיים או שירותים פרונטליים לשיווק של מוצרים דיגיטליים כמו קורסים, ייעוצים, סדנאות והרצאות.

אפרופו קורסים: רבים גילו את נפלאות הלימודים המקוונים, המאפשרים לרכוש מקצוע חדש או להתמחות בנישות נוספות ורווחיות. הלימוד המקוון נגיש, נוח וממוקד יותר, חוסך את זמן הנסיעות ועלותן, ולפעמים מחירו נמוך יותר. הוא גם מאפשר לבחור מסלול לימודים מיטבי בלי מגבלות של ריחוק גיאוגרפי.

מה זה אומר? שגם לכם יש סיכוי גדול יותר מאי פעם להעז ולהצליח. נראה שאפשרויות העיסוק והלימוד הדיגיטליות יישארו איתנו, וכדאי לשקול רעיונות ליצירת מקורות הכנסה נוספים ולהכשרה מקצועית.

קראו עוד במגזין:

 

 

5. צרכנות נבונה

דפוסי הצריכה השתנו לחלוטין בשנה האחרונה. צרכנות האינטרנט התרחבה משמעותית בהיקפה הכספי, בענפי המוצרים ובצרכנים מכל הגילים. הצרכנות הנהנתנית, הפזרנית ואפילו הראוותנית שבלטה בשנים הקודמות, פינתה מקום לצרכנות ממוקדת יותר, חיונית, מעשית והכרחית. על רקע המעבר לקניות און-ליין, הסגרים התכופים והמצוקה הכלכלית של משפחות רבות, תהליכי הרכישה התמקדו במחיר. מוקדם להסיק מה מכל זה יישאר איתנו, אבל מובן שהעולם הצרכני השתנה.

מי שיתמיד בצרכנות החיונית, ירוויח בגדול. אם תקנו רק לפי הצורך ולפי סדרי עדיפויות, תשוו מחירים ותחשבו פעמיים לפני רכישות לא הכרחיות, תרגישו את ההבדל בחשבון הבנק. צרכנות נבונה תעזור לכם לחיות באיזון כלכלי ותאפשר לחסוך לעתיד ולהגשים חלומות.

6. הסתפקות במועט

בתקופת הקורונה למדנו להסתפק במועט. רבים ויתרו על טיסות לחו"ל, חופשות מנקרות עיניים, חתונות גרנדיוזיות וימי הולדת מופרזים. את אלה החליפו טיולים וחופשות בארץ ואירועים מצומצמים, אינטימיים ושמחים. למדנו ליהנות מהדברים הפשוטים, הקטנים והלא יקרים ולהתרכז בשיפור הסביבה הביתית. האם המנהג המבורך הזה ישתקע כאן? זה תלוי בעיקר בנו.

מי שיאמץ את הנטייה לפשטות יחסית והימנעות מראוותנות והפרזה, ייהנה גם מההשלכות הכספיות של הדרך הזו. כך תחסכו בהוצאות השוטפות והחד-פעמיות, ותימנעו ממינוס בבנק, הלוואות וחובות.

השתמשו במחשבון הפוך לתכנון חיסכון>>

החברה המנהלת הינה מיטב דש גמל ופנסיה בע"מ, מבית מיטב דש ואיילון ביטוח. אין לראות בנתונים ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ פנסיוני ו/או שיווק פנסיוני המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
    רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
    אתם קוראים: בנימה אופטימית זו: 6 הזדמנויות כלכליות שנוצרו בתקופת הקורונה
    Website by:

    © 2017 מיטב דש בע”מ
    אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.