תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

אל תגידו שלא אמרנו: 5 מלכודות שמפילות משקיעים – והדרך להימנע מהן

טעויות קריטיות מפרידות בשוק ההון בין הצלחה לבין כישלון, בין משקיעים מחייכים למשקיעים שמאבדים את כספם בגלל החלטות גרועות. מהן חמש המלכודות המרכזיות– ואיזה מוצר פיננסי יכול להתגבר על כולן?

השקעה בשוק ההון היא במובן מסוים כמו אימון בחדר כושר: מעלה את הדופק, עשויה לשפר את מצב הרוח – אבל גם מסוכנת, אם לא מפתחים נכון את השרירים, במקרה זה את "שרירי ההשקעה". לפניכם המלכודות עיקריות שמפילות משקיעים והדרכים להימנע מהן.

אנשים שמחפשים "לעשות את המכה" נוטים להיסחף אחרי הזרם: לקנות ניירות ערך כשיש באזז סביב השקעה בבורסה והשוק בעליות ולמכור כשהשוק בירידות חדות

טעות מספר 1: לא לדעת למה אתם נכנסים

רבים מהמשקיעים לא טורחים לבדוק לעומק למה הם נכנסים לפני שהם מבצעים השקעה בבורסה. במקום זאת הם מסתמכים על המלצות של חברים, או על אייטמים תקשורתיים שלעיתים נכתבים מתוך אינטרס ולא בהכרח משקפים את תמונת המצב האמיתית.

איך עוקפים את המלכודת? לפני כל החלטת השקעה, חשוב לנתח את המדדים המרכזיים, להכיר את התחום שבו החברה פועלת ולהבין מהן המגמות הצפויות: מהו מכפיל הרווח של החברה ושל החברות המתחרות שלה? מהי המשמעות של הנתונים הכספיים? מהם ביצועי המניה בשנים האחרונות ואילו מגמות אפשר לזהות?

לחצו כאן ותנו לכסף להתחיל לעבוד בשבילכם >>

טעות מספר 2: ללכת אחרי העדר

אנשים שמחפשים "לעשות את המכה" בבורסה נוטים להיסחף אחרי הזרם: לקנות ניירות ערך כשיש באזז סביב השקעה בבורסה והשוק חווה עליות – ולמכור כשהשוק חווה ירידות חדות. למרבה הצער, התנהלות כזו גורמת למשקיעים רבים לקנות ניירות ערך במחיר גבוה, ולמכור אותן במחיר נמוך מתוך חשש שמחיר המניה ימשיך לרדת. ועל זה נאמר כבר מזמן: "הפוך גוטה הפוך".

איך עוקפים את המלכודת? במקום להיכנע לדחפים העדריים, חשוב להיצמד לנתונים ולהבין מהן המגמות הצפויות: האם כולם קונים כי הם יודעים מה הם עושים, או שאולי (רק אולי) מחיר המניה הגיע לשיא ואינו משקף את התוצאות העסקיות בשטח?

על כך כבר אמר וורן באפט: "אנחנו מנסים להתחיל לחשוש כשאחרים תאבי בצע, ולהפוך לתאבי בצע כשאחרים חוששים". זה לא אומר שתמיד צריך ללכת נגד הכיוון של העדר, זה רק אומר שכדאי לקבוע לאן אתם צועדים בהתאם לנתונים, ולא בהתאם לפסיעות של אנשים אחרים.

poll questionמהי הדרך המועדפת עליכם להשקעה בשוק ההון?

טעות מספר 3: להתאהב במנייה ולהתעלם מסימני אזהרה

מכירים את זה שאתם מתאהבים במישהו כל-כך חזק, שאתם לא רואים את הפגמים שלו? אותו הדבר עלול לקרות כשמשקיעים במניה. אחת המלכודות הגדולות היא ליפול להטיה רגשית, הגורמת לנו להתאהב במנייה שכבר השקענו בה; להתאהב - ולהתעלם מסימני אזהרה שבהם אנחנו נתקלים לאורך הדרך.

איך עוקפים את המלכודת? משתדלים לזכור שמניות הן בסך הכול... מניות – ומקבלים החלטות שקולות.

קראו עוד במגזין:

 

 

טעות מספר 4: לשים את כל הביצים בסל אחד

קבלת החלטות השקעה מושכלות מגדילה את פוטנציאל התשואה ואת הסיכויים שלכם להצליח. אבל, בשוק ההון כמו בחיים, לפעמים הדברים לא הולכים כפי שתכננו, גם אם בנינו אסטרטגיית השקעה מפורטת. במקרה כזה, משקיעים ששמו את כל (או רוב) הביצים בסל אחד, עלולים לספוג הפסדים כבדים.

איך עוקפים את המלכודת? דואגים מבעוד מועד לפזר את ההשקעה. אפשר לפזר את ההשקעה בין מניות שונות, ענפים שונים ואפילו בין בורסות שונות ברחבי העולם. באופן הזה, אפשר למנוע הפסדים גם כאשר מניה, ענף או שוק מסוים נקלעים למשבר.

טעות מספר 5: לבדוק את תיק ההשקעות ללא הפסקה

בדיקת תיק המניות מדי יום, כמה פעמים ביום, עלולה לערער משקיעים בלתי מנוסים. גם אם מניה מסוימת עולה בטווח הבינוני או הארוך, בטווח הקצר היא עשויה להיות תנודתית, לגרום בהלה וקבלת החלטות מהבטן במקום מהראש. מכירה פזיזה של המנייה עלולה לגרום לכם להצטער מאוד, בעודכם צופים מהצד בעליות שלה ותוהים מה היה קורה אילו...

איך עוקפים את המלכודת? הפתרון, במקרה זה, פשוט: בדקו את המנייה בתדירות נמוכה יותר. דרך נוספת היא להגדיר מראש כללי התנהגות כמו טווח זמן להשקעה, ותרחישים אפשריים שבהם כדאי לשקול מכירה (למשל, הגעה לשער מסוים).

לעקוף את כל המלכודות בבת אחת

אפשר ללמוד את שוק ההון, לחקור מניות, לאסוף נתונים ולעקוב אחרי תיק ההשקעות – אבל ממש לא חייבים. מה עושים אם אין לכם זמן, יידע או רצון ללמוד את שוק ההון? עדיין תוכלו ליהנות מהיתרונות הרבים שהשוק מציע, ולתת למומחי השקעות לעשות את העבודה בשבילכם.

כאן נכנס לתמונה מיטב דש מנג'ר - תיק השקעות דיגיטלי, עם רף כניסה של 25 אלף ש"ח בלבד. במקום לשבור את הראש ולהשקיע באופן עצמאי, מיטב דש מנג'ר מאפשרת לכם להפקיד את הכסף בידיים של מומחי ההשקעות המנוסים של מיטב דש.

ההשקעה במיטב דש מנג'ר מבוססת על קרנות נאמנות: כל קרן מושקעת בעשרות עד מאות נכסים, ולכן מאפשרת לכם ליהנות מפיזור השקעות רחב שתורם להפחתת סיכונים. לאחר בניית פרופיל השקעה המותאם לצרכים שלכם, מומחי ההשקעות של מיטב דש יבנו אסטרטגיית השקעה ויבחרו את קרנות הנאמנות בהתאם לצרכים שלכם. אנחנו נהיה עם היד על הדופק, ונוכל להגיב באופן יזום לשינויים ולהתפתחויות בשווקי ההון. זו דרך מצוינת להימנע מהמלכודות שמפילות משקיעים רבים, בלי להשקיע זמן בשוק ההון. אחרי הכול, בשביל מה יש מומחי השקעות?

לפרטים נוספים והצטרפות למיטב דש מנג'ר לחצו >>

השירות ניתן על ידי מיטב דש ניהול תיקים בע"מ ומיטב דש טרייד בע"מ ("מיטב דש") באמצעות פלטפורמה דיגיטלית להצטרפות לשירות ניהול תיקים. התיק מנוהל באמצעות קרנות נאמנות. מנהל הקרן הינו מיטב דש קרנות נאמנות בע"מ. מיטב דש עוסק בשיווק השקעות (ולא בייעוץ) ולו זיקה לנכסים המנוהלים על ידו. אין באמור לעיל ייעוץ/שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק כאמור המתחשב בנתונים של כל אדם ו/או הצעה לרכישת ני"ע. אין לראות באמור לעיל התחייבות להשגת תשואה כלשהי. אישור הבקשה ופתיחת החשבון כפופים לשיקול דעתה הבלעדי של מיטב דש ובהתאם לתנאים הקבועים בהסכם.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  • לפני 3 שנים

    האם כדאי להשקיע בניירות צמודי דולר

    • לפני 3 שנים

      ממש לא נעמה

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: אל תגידו שלא אמרנו: 5 מלכודות שמפילות משקיעים – והדרך להימנע מהן
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.