תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

משקיעים בשוק ההון? 5 כללי זהב לניהול סיכונים

28/07/2019

כל משקיע חולם למקסם רווחים ולהקטין ככל הניתן את האפשרות לספוג הפסדים. האם ניתן להפוך את החלום הזה למציאות? קבלו ארגז כלים

להשקעה בשוק ההון יתרונות רבים, שהבולט בהם הוא פוטנציאל תשואה גבוה לאורך שנים. מטבע הדברים, לפוטנציאל זה מתלווה רמת סיכון גבוהה יותר ביחס לאפיקי השקעה שבהם התשואה נמוכה יותר.

אחת הטעויות ש"מפילות" משקיעים רבים היא הנטייה להגיב מהבטן להתרחשויות בשוק ההון, באופן שפוגע בביצועי התיק

איך ניתן לנהל את הסיכונים ולהפחית אותם, כדי ליהנות מהיתרונות שיש לשוק ההון להציע? כדי לענות על השאלה הזו, ריכזנו עבורכם חמש אסטרטגיות לניהול סיכונים בשוק ההון.

1. הגדרת מטרות ותרחישים

במציאות הדינאמית של השווקים, החלטה פזיזה בעקבות תנודה נקודתית של נייר ערך עלולה לקבע הפסדים. לכן, עוד לפני שמתחילים להשקיע, חשוב לבנות תכנית השקעות שמביאה בחשבון כמה שיקולי מפתח:

 • מה מטרת ההשקעה ומשך ההשקעה? אם מדובר בהשקעה ל-20 שנה לצורך חיסכון לילדים, ייתכן שתרצו לקחת סיכון גבוה יותר ביחס למשקיע שירצה למשוך את כספו בשנתיים-שלוש הקרובות. סביר להניח שירידות בשווקים יתקבלו בסובלנות גבוהה יותר בקרב משקיע לטווח ארוך, מתוך ידיעה שהשוק יתקן את עצמו בהמשך. התנהלות מסוג זה עשויה "לחסן" את תיק ההשקעות שלו מפני התנודתיות בשווקים.
 • מהי מידת הסיכון הרצויה? בהתאם לתשובה תוכלו לבנות תיק השקעות שישקף את מבנה האישיות שלכם, ויאפשר לכם להגיב באופן מושכל לתנודות בשווקים.
 • מה יקרה אם... ? אחת הטעויות ש"מפילות" משקיעים רבים היא הנטייה להגיב מהבטן להתרחשויות בשוק ההון, באופן שפוגע בביצועי התיק. כדי לפעול בשיקול דעת, מומלץ להגדיר מראש תרחישים: כיצד תפעלו במקרה של עלייה או ירידה של 10%? 20%? 30%? ככל שתהיו יותר מחושבים, כך תוכלו למנוע טעויות ולנהל את הסיכונים בצורה טובה יותר, בהתאם לאופי ההשקעה שהגדרתם.

לפתיחת תיק השקעות דיגיטלי, לחצו כאן>>

2. פיזור השקעות חכם

מיקוד ההשקעה באפיק אחד (לדוגמא, מנייה ספציפית) עלול לחשוף את תיק ההשקעות לטלטלות בלתי רצויות. לאורך השנים נוכחנו לדעת שגם מניות שנחשבו ל"בטוחות" כגון טבע או פייסבוק יכולות לחוות ירידות משמעותיות, וכאשר כל הכסף מושקע בהן – ההשפעה על התיק עשויה להיות משמעותית. כדי להפחית את רמות הסיכון, מומלץ לפזר את ההשקעה בשלושה אופנים:

 1. פיזור סקטוריאלי - השקעה במספר סקטורים (לדוגמא, סקטור האנרגיה וסקטור הטכנולוגיה), כך שגם אם ניירות הערך בסקטור מסוים נמצאות בירידה, הסקטורים האחרים יוכלו לפצות על כך.
 2. פיזור גיאוגרפי - השקעה במספר שווקים, לדוגמא השוק המקומי ושוק ההון בארה"ב.
 3. פיזור בין אפיקי השקעה שונים - כגון מניות ואופציות, קרנות נאמנות, השקעות בלתי סחירות, אגרות חוב, מטבע חוץ, סחורות ועוד.

מומלץ גם לחשוב על פיזור השקעות בתוך האפיקים השונים. ניתן, לדוגמא, להשקיע במניות של חברות גדולות ויציבות, לצד השקעה במניות של חברות קטנות בעלות פוטנציאל תשואה גבוה. כל זאת, בהתאם לרמת הסיכון שהגדרתם בתחילת הדרך.

השורה התחתונה היא פשוטה: ככל שפיזור ההשקעות גדל, כך הסיכון ילך ויקטן.

3. השקעה לאורך זמן

השקעה לטווח קצר מגדילה את החשיפה של המשקיע לתנודתיות של שוק ההון. לעומת זאת, השקעה לטווח ארוך נחשבת בטוחה ורווחית יותר. כמה רווחית? מחקרים שבדקו את ביצועי שוק ההון בעולם לאורך מספר עשורים, מצאו ששוק ההון הניב תשואה שנתית ממוצעת של יותר מ-10%.

בהקשר הזה אמר וורן באפט, אחד המשקיעים המצליחים בהיסטוריה: "כשאתם חושבים על השקעה במניה, אם אתם לא חושבים להחזיק בה לפחות עשר שנים, אל תשקיעו יותר מעשר דקות בהחלטה".

תנודות ומשברים כלכליים באים והולכים, אך המציאות מלמדת שלאורך זמן השווקים מצויים במגמת צמיחה. לכן, מי שמשקיע לאורך זמן מצליח לנטרל בצורה יעילה יותר את התנודתיות בשווקים, ויכול ליהנות מפוטנציאל תשואה נאה.

קראו עוד במגזין:

 

 

4. ניתוח ביצועים עסקיים

לפני שמקבלים החלטה להשקיע בנייר ערך (דוגמת מניה) של חברה מסוימת, חשוב להבין מה האופק שלה: מניה שנמצאת בגל של עליות לא בהכרח תמשיך לעלות - ולהיפך. כדי לקבל החלטה מושכלת חשוב להביא בחשבון את הביצועים העסקיים, להכיר את הסביבה בה פועלת החברה, המגמות בתחום, רמת התחרות, החוזקות של החברה ועוד. אבל מה עושים משקיעים שאין להם את הזמן, הידע או היכולת לשקלל את כל הנתונים האלו באופן שוטף?

במקום להשקיע זמן באיסוף וניתוח נתונים, אפשר להשתמש בניתוחים שמומחים מובילים כבר ביצעו. זה בדיוק מה שמאפשרת לכם מערכת TipRanks: מערכת דיגיטלית המשקללת את הנתונים של עשרות אלפי מומחים בשוק ההון, כולל דירוג ביצוע האנליסטים בעבר. המערכת מאפשר למשקיעים לקבל החלטה מושכלת, המבוססת על ניתוחים שביצעו אנליסטים בעלי רקורד מוכח. מערכת TipRanks משולבת במערכות המסחר של מיטב דש טרייד ונגישה לכל הסוחרים בבורסה באמצעותנו.

5. ניהול תיק השקעות מקצועי

דרך נוספת לקבל החלטה מושכלת בהיעדר זמן או מיומנות לנתח את הנתונים השונים, היא לתת למומחים לנהל עבורכם את תיק ההשקעות. ניהול תיק השקעות בהתאם לפרופיל ההשקעה שלכם מסייע לנטרול הרגש, מאופיין בזמן תגובה מהיר לביצועי השוק וכולל פיזור השקעות.

הבעיה: עד לא מזמן, האפשרות לניהול תיק השקעות הייתה שמורה רק לתיקי השקעות בהיקף של מאות אלפי שקלים. לאחרונה התמונה השתנתה ובאמצעות מיטב דש מנג'ר אפשר ליהנות מתיק השקעות מנוהל, בהשקעה התחלתית של 25,000 שקל בלבד. פתרון זה של ניהול תיקים דיגיטלי מאפשר ליהנות מניהול השקעות מקצועי, קבלת החלטות מושכלות וניהול סיכונים. 

אני רוצה לפתוח תיק השקעות במיטב דש מנג'ר >>

האמור אינו מהווה ייעוץ / שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. למידע אודות היות מיטב דש טרייד בעלת רישיון שיווק השקעות ולא ייעוץ השקעות ולגילוי נאות ראה לשונית גילוי נאות באתר מיטב דש טרייד בכתובת www.meitavtrade.co.il. השירות באמצעות פלטפורמת המנג'ר ניתן על ידי מיטב דש ניהול תיקים בע"מ ומיטב דש טרייד בע"מ באמצעות פלטפורמה דיגיטלית להצטרפות לשירות ניהול תיקים. רמת הסיכון, מדיניות ההשקעות ואפיון צרכי הלקוח ייקבעו באמצעים דיגיטליים. ניהול ההשקעות יבוצע על ידי מנהלי השקעות בעלי רישיון כדין. התיק מנוהל באמצעות קרנות נאמנות של מיטב דש.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 4 שנים

  מיטב דש מנג'ר לא מומלץ בכלל
  הם לוקחים את הכסף ומשקיעים אותו כמו שאני הגדרתי להם,
  אני(או כל אדם ממוצע) יכול לעשות זאת בצורה יותר יעילה באופן עצמאי(רק ללא עלויות נוספות)
  אין להם שום אחריות לגבי תקופות משבר וכדומה
  ברגע שיש משבר עולמי כפי שחווינו ממש עכשיו,
  הם לא עושים חושבים אולי לצאת מההשקעות ולהמתין מעט בחוץ,
  אם לא הייתי פונה אליהם ההשקעות היו נשארות וממשיכות לרדת
  אני הייתי בהלם מההתנהלות שלהם
  זה מהניסיון שלי עם "מיטב דש מנג'ר"

  • לפני 5 חודשים

   מוריס, הטענה שלך הזויה חבר...
   למה למי בדיוק יש "אחריות" לתקופת משבר ואיזה גוף נותן אחריות שכזו?...
   טענה הזויה.
   הם מנהלים לך את ההשקעות, אני רק מניח שעפ"י מסגרת מסויימת שהתווית להם, אבל הם א קובעים בשבילך את הדרך עצמה, רק מרצפים בשבילך את אבני הדרך (כי אנשים "עצלנים" מדי לרצף בעצמם).
   אתה קובע את הדרך ובתור משקיע בשוק ההון הם לא יספגו את ההפסדים בשבילך.
   אין דבר כזה בכלל "אחריות בתקופות משבר" ולכן כל הטענות שלך למיטב דש מנג'ר מוזרות שלא לומר הזויות.
   ואם בלי הסכמתך הם נעלו הפסדים ומכרו המון ממש בתחילת הירידות כדי להגן עליך מהפסד של 30% - אתה תהיה מרוצה?
   ב- 20% הפסד אתה תגיד להם תודה או תרתח עליהם שהם נעלו לך הפסדים?
   ובאיזה עומק של הפסדים הם אמורים למכור?
   ומה קורה אחר כך כשהשוק מתאושש ובעליות אתה נשאר מופסד?
   אולי יכולים לעשות "חוק" בתיק הדיגיטלי שהפסדים מעל 10% יגרמו למכירת נייר הערך אוטומאטית... זו בסה"כ פקודת מתכנת באתר. זה בסה"כ רעיון טוב.


   מיטב דש לוקחים את הכסף שלך ומשקיעים לך אותו. בתור לקוח אתה נכנס לאתר ולא קונה ניירות ערך באופן עצמאי בבורסה במערכת המסחר המאתגרת עד מכוערת ולא נעימה.
   מיטב דש מנג'ר זה בעצם לשלם למישהו אחר כדי שיקנה בשבילך, בעוד שאתה יושב בבית ומתווה לו את העקרונות ולא מתעסק בפרטים הקטנים.
   האם השירות הזה מתאים לכולם? - לא.
   האם השירות הזה לא עולה כסף? - לא. הוא עולה כסף כי אתה מקבל שירות.
   מי שמתאים לו - מתאים לו.
   ומי שלא מתאים לו - תמיד מוזמן ללכת ולפתוח חשבון מסחר עצמאי ולקנות ניירות ערך לבדו באורדרנט ספארק או בכל מערכת מסחר אחרת.

   גילוי נאות - אין ולא יהיה לי קשר למיטב דש מנג'ר ויש לי תיק השקעות בשוק ההון.

 • לפני 4 שנים

  מה לגבי ניהול סיכויים? איך אני יכול להגדיל את הסיכוי שלי להרוויח
  כמובן שמיועד למי שאוהב סיכונים או לא חושש לקחת כמה

  • לפני 4 שנים

   שלום רני,
   נשמח לענות לשאלתך, אתה מוזמן להתקשר אלינו למספר כוכבית 2887 ונענה על כל שאלה שלך.

 • לפני 4 שנים

  פיזור אמיתי יכול וצריך להיות גם בין מדינות, סוגי כלכלות, אבל לא פחות חשוב, בין סקטורים שונים.

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: משקיעים בשוק ההון? 5 כללי זהב לניהול סיכונים
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.