תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

"דווקא עכשיו צריך להיזהר בשוק האג"ח הישראלי – בחשיפה, במח"מ ובאיכות התיק"

אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש, מסביר למה תשואות האג"ח בישראל התנתקו מתשואות האג"ח בחו"ל – אך מתריע: "לא נוצרו בישראל הזדמנויות אמיתיות"

"אחרי שנים של תשואות וריביות נמוכות, סוף סוף אנחנו מתחילים לראות שהתשואות של אגרות החוב בארצות הברית מתחילות לעלות. בשלושת החודשים האחרונים התשואה ל-10 שנים עלתה כמעט ב-0.8% - מהלך בהחלט חזק". כך אומר אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש, בראיון ווידיאו על שווקי האג"ח.

"הריבית בישראל נשארת ברמה של 0.1% ללא שינוי כבר שלוש שנים, כמות גדולה של כסף נכנסת לקרנות הפנסיה ולקרנות הנאמנות – לכן התשואות בישראל התנתקו מהשווקים בחו"ל"

מה הסיבות לשיפור בארה"ב?

"קודם כל, שיפור בצמיחת המשק האמריקני. הצמיחה בארה"ב מראה בבירור סימנים של עלייה בצמיחה, בתמיכת הרפורמה במס ובתמיכת הצמיחה העולמית. אנחנו רואים גם סימנים מוקדמים לעלייה באינפלציה, שמתחילים להופיע בכל מיני אינדיקטורים".

תשואות האג"ח עלו במדינות נוספות מלבד ארה"ב

"נכון. אם נסתכל על ביצועי הצמיחה של הכלכלות ב-2017, נראה כי הצמיחה באירופה הייתה יותר גבוהה מהצמיחה במשק האמריקני. גם ביפן הצמיחה השתפרה ובוודאי גם בשווקים המתעוררים, בסין לדוגמא ראינו צמיחה יותר חזקה מהצפוי. כל הסימנים האלה, כל הדברים שקורים, משפיעים גם על התשואות בחו"ל ולכן ראינו התחלה של העלאת ריבית - בקנדה, בריטניה וצ'כיה".

שוק האג"ח בישראל התנתק עד כה מעליית התשואות בעולם. איך אתה מסביר את זה?

"אכן. לעומת עלייה של 8.0% בארה"ב בשלושה חודשים אחרונים, בישראל כמעט לא הייתה עליית תשואות. הסיבות? בישראל, להבדיל ממדינות אחרות בעולם, הצמיחה ב-2017 הייתה יותר נמוכה מהצמיחה ב-2016. האינפלציה פה עדיין אפסית וזה המצב כבר כמה שנים, היא אפילו לא מתקרבת ליעד האינפלציה של בנק ישראל. הריבית נשארת ברמה של 0.1% ללא שינוי כבר שלוש שנים, כמות גדולה של כסף נכנסת לקרנות הפנסיה ולקרנות הנאמנות – כל הסיבות הללו תרמו לכך שהתשואות בישראל התנתקו מהשווקים בחו"ל".

poll questionהאם אתה משקיע באג"ח?

זה אומר שכדאי להגדיל עכשיו את החשיפה לאג"ח?

"דווקא עכשיו, כשהכלכלה העולמית עוברת לשלב חדש שלא ראינו כבר הרבה שנים – עלייה בצמיחה, בשכר, באינפלציה, עלייה בגירעונות בארה"ב, וגם בישראל יש שינויים מסוימים  –   כדאי להיות זהירים עם החשיפה לשוק האג"ח. צריך גם לציין שבישראל לא נוצרו הזדמנויות אמיתיות, לכן עדיף להיות זהירים מבחינת החשיפה לשוק האג"ח, מבחינת המח"מ (משך זמן ממוצע) של התיק ומבחינת איכות האג"ח שאנחנו מחזיקים".

קראו עוד במגזין:

 

 

שוק האג"ח הקונצרני בישראל אטרקטיבי להשקעה?

"השוק הזה נהנה מזרימה מאוד חזקה של כסף, בעיקר דרך קרנות הנאמנות, אבל גם דרך קנייה ישירה. הבעיה היא שאם אנחנו מסתכלים כיום על תשואות של אגרות חוב קונצרניות בישראל, הן מאוד נמוכות. לדוגמא, התשואה הממוצעת של אגרת חוב קונצרנית בדירוג A, שזה דירוג בינלאומי בערך BB  בישראל, היא כמו תשואה של אגרת חוב של ממשלת ארה"ב לחמש שנים. כמובן שזו בישראל היא בשקלים וזו בארה"ב בדולרים, אבל עדיין היינו מצפים שעל אגרת חוב בדירוג BB בעולם, כמו אגרת חוב ישראלית, אנחנו אמורים לקבל פיצוי לעומת אגרת חוב ממשלת ארצות הברית, שזה נכס צאן ברזל וחוף מבטחים של כל משקיע".

הכתבה עניינה אתכם? מעוניינים לקבל מידע נוסף על עולם ההשקעות?
הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים בנושא.

אין באמור כדי להוות ייעוץ/שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 6 שנים

  אם באמת מגדילים חשיפה לאגח בחול על חשבון אגח ישראלי מה קורה עם החשיפה למטבע? איך אני מגדר את התיק מאירו או מדולרים??

 • לפני 6 שנים

  אז בעצם איך כדאי להראות תיק השקעות
  סולידי נניח עם מרכיב של 20% מניות
  מהו השלד המרכזי שלו אם לא אגחים
  מסוגים שונים ?

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: "דווקא עכשיו צריך להיזהר בשוק האג"ח הישראלי – בחשיפה, במח"מ ובאיכות התיק"
AIzaSyD5yByn8adz7SoeqOPuwLdcBD8g_mkP5ww
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.