תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

מה זה קופת גמל ומדוע כדאי להשקיע בקופות גמל דווקא עכשיו?

06/04/2016

עד לפני כעשור נחשבו קופות הגמל למוצר פופולארי. רבים מאתנו חסכו לאורך החיים באמצעות קופות גמל רבות, או דאגו להפקיד סכומי כסף מהשכר החודשי לקופת גמל שמלווה אותם במשך תקופת העבודה. חלקנו פתחנו קופת גמל לעצמנו ויש כאלה שהוריהם פתחו עבורם קופה עוד כשהיו ילדים

בשנים האחרונות הפופולאריות של קופות הגמל הלכה ודעכה, לאור ההחלטה לשנות את אופן משיכת הכספים. במקום כפי שהיה מקובל עד אותה עת - משיכת סכום חד פעמי לאחר 15 שנים כסכום הוני (כלומר משיכה אחת, חד פעמית) ובכל גיל, כספים שהופקדו החל משנת 2008 ניתן לקבל כקצבה בלבד והחל מגיל 60. מי שיבקש לפדות כספים אלו לפני כן, יידרש לבצע משיכה שלא כדין ויחויב בתשלום מס בשיעור של 35%.

מה הפך את קופת הגמל להשקעה כדאית?

לאחרונה נכנס לתוקפו תיקון 190 לפקודת מס ההכנסה. תיקון זה קובע כי כל אדם המבצע הפקדות לקופת גמל, יוכל למשוך את הכספים, כאשר המס המנוכה יחול רק על הרווחים שצברה הקופה, כלומר לא יחול מיסוי על סכום ההפקדה המקורי.

למעשה הפך תיקון 190 לבשורה אמיתית לאנשים העומדים בקריטריונים שהוגדרו (ר' להלן). כעת הם יכולים ליהנות מפתרון השקעה עתיר יתרונות, על פני פתרון ברירת המחדל של ניהול תיק השקעות בבנק.

תנאים למשיכת הכספים ללא מס

במסגרת תיקון 190, נקבעו שני תנאים המאפשרים משיכת כספים ללא מס על סכום ההפקדה המקורי:

 1. אדם שהגיע לגיל 60 ומעלה.
 2. מבחן הקצבה המזערית – על מי שמושך את הכספים להציג תלושי פנסיה, המעידים שהוא מקבל מדי חודש קצבה מזערית הקבועה בחוק. זאת, בין אם מדובר בקרן תקציבית או ותיקה, או בקצבת פרישה מחברת ביטוח/חברה לניהול קרנות פנסיה. הקצבה המזערית עומדת כיום על כ 4,500 ש"ח והיא מתעדכנת אחת לשנה.

חשוב לציין כי תיקון 190 הינו פתרון המתאים לסכומי חיסכון גבוהים, וזאת לאור העובדה שההפקדה בנויה משני רבדים. הראשון – רובד הבסיס, הפקדה בסך של 33,408 ש"ח, נכון לשנת 2016, שיכולה לזכות בהטבת מס ונחשבת כקצבה מזכה. המפקיד עצמו יוכל למשוך את הסכום, אך רק אם יאות לשלם מס שייקבע על ידי פקיד השומה. לכן, ניתן להשאיר סכום זה למטרות ירושה לדור הבא.

כל שקל מעבר לכך, נכנס לרובד השני – כספים הניתנים למשיכה בסכום חד-פעמי. לדוגמה: אם יש לכם חצי מיליון ש"ח להשקעה, 466,592 ש"ח מתוכם יהיו נזילים בכל עת, החל מגיל 60.

חיסכון לקופת גמל – כל היתרונות המצטברים

קופות גמל נחשבות לאפיק רווח וחיסכון איכותי במיוחד, כאשר תיקון 190 מחזק עוד יותר את יתרונותיהן לטווח הארוך.
להלן 3 יתרונות להפקדה קבועה לקופת גמל:

 1. יתרון מיסוי בניירות ערך – בהפקדה לקופת גמל אין תשלום מס על דיבידנדים וריביות המשולמות בגין החזקה בני"ע בישראל.
 2. דחיית מס ומיסוי מופחת – בהפקדה לקופות גמל אין תשלום מס עד לתום תקופת החיסכון. משמעות הדבר היא דחיית מס והרחבת בסיס החיסכון בקופה.

  כמו כן, בעוד בישראל שיעור המס על רווחי הון הינו בסך של 25% על הרווח הריאלי מניירות ערך, בקופת גמל שיעור המס הינו 15% בלבד מהרווח הנומינלי. כל עוד אנו בסביבת אינפלציה אפסית (ולעתים אף שלילית), המשמעות היא תשלום מס מופחת בשיעור שיכול להגיע ל 40% על אותן השקעות ממש, אילו היו מתנהלות במסגרת השקעתית אחרת (קרן נאמנות, תיק מנוהל וכו').
 3. פיזור השקעות רחב יותר - קופות הגמל משקיעות באופן שוטף בהשקעות השמורות לגופים מוסדיים. בין היתר, הכספים יכולים להיות מושקעים בנדל"ן מניב, קרן הלוואות ממשלתית לעסקים, אשראי לעיריות, פרויקטים של תשתיות לאומיות (כבישי אגרה, מתקני התפלת מים) ועוד.
  השקעות אלו נחשבות ליציבות יותר מהשקעות החשופות לתנודתיות של שוק ההון ומייצרות תשואה שוטפת גם בשוק יורד!

לסיכום, המפקידים לקופת גמל במסגרת תיקון 190 זוכים ליהנות מתשלום מס רווח הון נדחה ומופחת, מחיסכון בדמי הניהול (ביחס לאלטרנטיבות החיסכון) ומחיסכון מקצועי ומגוון יותר.

בעידן בו אנו נאבקים לשמור על קרנות הפנסיה שלנו ומתקשים להפקיד כספים לחסכונות נזילים כתוצאה מהריביות הנמוכות, קופת גמל היא אמצעי מצוין לחסכון לטווח הארוך.

תיקון 190 מאפשר למקבלי פנסיה המעוניינים למקסם את הטבות המס על תיק ההשקעות שלהם ליהנות מהשקעה כדאית במסגרת קופות הגמל.


רוצים ללמוד יותר על גמל ופנסיה?

הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים בנושא זה.

האמור אינו מהווה ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני המתחשבים בצרכי כל אדם ואינו נועד להחליפם.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 7 שנים

  הופקד לי לחשבון הבנק 28.000 שח צ"ק פיצויים אני בגיל 44
  מה עדיף קופת גמל או תוכנית חיסכון שמציעות חברות הביטוח

 • לפני 8 שנים

  להלן ריכוז תשובות לשאלות שנשאלו על ידי הגולשים:

  ההצטרפות לקופות הגמל לפי תיקון 190 אפשרית בכל גיל, אך אחד התנאים ההכרחיים כדי להיות מסוגלים למשוך את הכספים הוא לחצות את גיל 60. כמובן שניתן להצטרף גם בגילאים מבוגרים בהרבה.

  תחת ההגדרה "קצבה מזערית" נלקחת בחשבון קצבת זקנה בלבד, המשולמת על ידי תוכנית משלמת לקצבה (קרן פנסיה מכל הסוגים, לרבות ותיקה ותקציבית, וביטוחי מנהלים). לא נכללים קצבאות ביטוח לאומי, קצבאות לנפגעי פעולות איבה וקצבאות מסוגים אחרים. משיכה בהוראת קבע חודשית מקופת גמל גם כן לא נחשבת לצורך מבחן הקצבה המזכה.

  הפקדת הכספים אפשרית ללא הגבלת סכום, אך מס הכנסה הגדיר סכום הפקדה מקסימלי, שעד אליו אין צורך לפנות לפקיד שומה בעת המשיכה. מדובר בתקרה של כ-8 מליון ₪ במידה והמפקיד הוא בן 67, שיורדת בהדרגה עד ל-4 מליון ₪ אם המפקיד הוא בן 80 (מס הכנסה הפיץ לכל הגופים המנהלים טבלה המציגה את התקרה הזו כפונקציה של גיל המפקיד).

 • לפני 8 שנים

  בסוף השנה אני בגיל 60.
  מהו הסכום המקסימלי להפקדה חד פעמית לקופת גמל? נציין לשכיר.
  תודה

 • לפני 8 שנים

  מה זה עוזר לצעירים שביננו?

  יחכו עד גיל 60 ?

 • לפני 8 שנים

  מאמר מעולה
  שתי שאלות
  1. האם מתאים לכל גיל - כולל מעל 67 ?
  2. האם רנטה מקופת גמל החסומה למשיכה הונית לתמיד, נחשבת לעניין המיסוי ועומדת במבחן הקצבה המזערית ?
  {סכום שבה למטה מתשעים אש"ח}

  בתודה

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: מה זה קופת גמל ומדוע כדאי להשקיע בקופות גמל דווקא עכשיו?
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.