תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

למה אתם חייבים לפתוח לילד שלכם קופת חיסכון ואיך תעשו את זה נכון?

דווקא בגלל פשטותה, קופת החיסכון יכולה לשפר מאוד את הכישורים וההתנהגויות הפיננסיות של ילדכם. נתתם לו קופסה ריקה, עם פתח למטבעות ושטרות למעלה? יופי. עכשיו תדעו מה כדאי ומה לא כדאי לכם לעשות

יותר ויותר הורים בישראל מעוניינים ללמד את ילדיהם מהי אחריות כלכלית: איך לחסוך, איך להשקיע, איך להבדיל בין מוצר או שירות הכרחיים לבין מוצרי מותרות. הרצון להעניק לילדינו השכלה פיננסית ראויה כבר בגיל צעיר נובע בעיקר מכישלון הדור הנוכחי. ובמילים פשוטות: מהכישלון של רובנו. הרי כ- 20% מהישראלים חיים מתחת לקו העוני (לפי נתוני הביטוח הלאומי לשנת 2017) וכולנו יודעים שחלק גדול מהישראלים חיים במינוס.

קופת חיסכון מאפשרת לילדים לרכוש "התנהלויות כלכליות" נכונות המתאפיינות, בין היתר, בבגרות, ביטחון עצמי, עצמאות, הצבת יעדים, דחיית סיפוקים ועוד

כששואלים את ההורים הישראלים מדוע הם מזניחים את תחום החינוך הפיננסי, רובם משתמשים באחד (או יותר) משלושת התירוצים הבאים: "אין לי זמן", "אין לי מושג בעצמי" ו"זו אחריות של משרד החינוך". כל התירוצים כמובן גרועים, אבל בנוגע למערכת החינוך צריך לציין כי לימוד הנושא של חינוך פיננסי במסגרתה מתבצע ברובו על ידי גופים פרטיים. מה שאולי מעיד על דלות משאבים, אבל גם ואולי בעיקר, על מיקום נמוך של הנושא בסדר העדיפויות הציבורי.

אני רוצה לחסוך עבור הילדים שלי >>

התנהלות פיננסית נכונה תלויה קודם כל בהתנהלות, ורק אחר כך בידע. כלים להתנהלות כזו רוכשים כבר בשלבים מוקדמים של החיים, בעיקר באמצעות ההורים. לכן, הורים שמתעקשים על חינוך פיננסי צריכים להתחיל לדבר עם הילד על כסף מיד לאחר שלמד לספור. בנוסף, כדאי להם גם להעניק לו קופת חיסכון.

poll questionאיך אתם מחנכים את הילדים שלכם להתנהלות כלכלית חכמה?
  

קופת החיסכון יכולה לשים במרכז נושאים כמו סוגי המטבעות, מותרות מול צורך אמיתי, חיסכון ועוד. הקופה גם מאפשרת לילדים לרכוש "התנהלויות כלכליות" נכונות המתאפיינות, בין היתר, בבגרות, ביטחון עצמי, עצמאות, הצבת יעדים, דחיית סיפוקים ועוד.

עם זאת, כמו עם כל כלי חינוכי, גם בקופת חיסכון צריך לדעת להשתמש נכון. אחרת, הילד לא ילמד כיצד להתנהל נכון מבחינה פיננסית והוא אף עלול לפתח דחיה מהתעסקות בנושא.

כללי עשו ואל תעשו

מבולבלים? הצטרפו למועדון. כדי לפזר קצת את הערפל קיבצנו כאן כמה כללים פשוטים של "עשו ואל תעשו", שיסייעו לכם לייעל את האפקט החינוכי של קופת החיסכון:

1. אל תעשו: אל תעניקו לילד כסף תמורת מטלות או משימות. אל תאמרו לו: "אם תסיים את הצלחת, תקבל כסף", או "אם תצחצח שיניים, תקבל כסף". 

למה לא? קודם כל, בחיים אף אחד לא משלם כסף על פעולות פשוטות כל כך. מעבר לכך, ילדים לומדים במהירות להעלות את הרף, כך שאם הענקתם להם אפילו שקל אחד בשביל לסיים ויכוח, תוכלו להיות בטוחים שבפעם הבאה זה יעלה לכם לפחות כפול.

2. עשו: תנו לילד לקנות כל מה שבא לו בכסף שהצליח לחסוך.

למה כן:  כי זה הכסף שלו. הילד לומד להעריך את העצמאות הנלווית לכסף, ומקבל ביטחון עצמי וסיפוק. פחות נכון לגרור אותו לחנות ולהכריח אותו לקנות צעצוע "חינוכי", או להשתמש בכסף לקניית דברים שהוא באמת צריך, כמו בגדים או נעליים. זו הדרך הבטוחה לדכא את ההנאה שבחיסכון, ולהקטין את הדימוי העצמי המתפתח של הילד כעצמאי וכמי שיכול לשלוט במה ששייך לו.

רוצים ללמוד יותר על חינוך פיננסי לילדים? לחצו פה לקורס אונליין: מלמדים ילדים על כסף וחיסכון

3. אל תעשו: לא מומלץ להשתמש בקופת החיסכון כדי להעניש את הילד, או כדי לקנוס אותו על התנהגות שלילית.

למה לא? קופת החיסכון אינה פתרון כולל לחינוך הורי. חשוב לזכור שמהרגע שהכסף נכנס לקופה הוא שייך לילד, לא לכם. לכן, אם הילד מבקש ביצת קינדר בסופר, לא מומלץ לומר לו: "טוב, זה ירד לך מהחיסכון".

4. עשו: ייעצו לילד כיצד להשתמש בכסף, החליטו יחד אתו איזה צעצוע לקנות. כמו כן, השתמשו בקופת החיסכון בכל פעם למטרה אחת, המשותפת לכם ולילד.

למה כן? לפניכם הזדמנות מעולה לסייע לילד לגבש יכולת קבלת החלטות. הזכירו לו, לדוגמא, כמה צעצועים דומים כבר יש לו בבית. בשיחה עם ילדים בגילאי 3-5, שעדיין לא מפותחים מבחינה כמותית, ניתן להשתמש ביחסיות של מחירים ("אווירון עולה כמו שתי מכוניות").

בשורה התחתונה, דווקא בגלל פשטותה, קופת חיסכון יכולה לשפר מאוד את הכישורים וההתנהגויות הפיננסיות של ילדכם. הקופה איננה דורשת התעסקות יומיומית וגם אינה מתעסקת כלל במונחים כלכליים סבוכים כמו לוח שפיצר או איך לוקחים משכנתא. תנו לילדיכם את הקופסה הריקה, והניחו לזמן לעשות את שלו.

קראו עוד במגזין:

 

 

רוצים להתחיל לחסוך באמת לילדים?

בכל הכבוד (ויש הרבה!) לקופת החיסכון, ברור שהיא בעיקרה כלי חינוכי, המקנה לילדיכם ערכים חשובים מאוד, אבל לא עונה באמת על הצורך שלהם בכסף בהמשך חייהם, במיוחד לאחר שיתבגרו ויעמדו לפני כניסה לחיים הבוגרים. בשלב זה שום קופסה, תפוחה ככל שתהיה, כנראה לא תספיק.

אם תפתחו עבורכם חיסכון, תתחילו לחסוך עבורם מגיל מוקדם, תתמידו בהפקדות החודשיות ולא תבצעו משיכות, תוכלו לנצלו את היתרונות האדירים של הריבית דריבית שיאפשרו להגדיל את סכום החיסכון. ויוכלו לתת להם מקדמה גדולה במעבר לבגרות.

הכירו את חיסכון מיטב דש קידס. למעשה, מדובר בחיסכון באמצעות קופת גמל להשקעה, המנוהל בידי מומחי ההשקעות של מיטב דש, לצד דמי ניהול אטרקטיביים ונזילות מלאה של הכספים, בכל שלב שתבחרו. במיטב דש קידס קיימים מגוון מסלולי חיסכון, בהתאם לרמת הסיכון שמתאימה לכם, עם אפשרות מעבר פשוטה ומהירה בין מסלולי החיסכון, ללא אירועי מס.

לצד קופת החיסכון שתעניקו לילדכם למטרת החינוך הפיננסי, כדאי שתיקחו על עצמכם גם פתיחת חיסכון שיסייע לו בעתיד, ביציאה אל החיים הבוגרים.

אני רוצה לחסוך עבור הילדים שלי >>

החברה המנהלת מיטב דש גמל ופנסיה בע"מ מבית מיטב דש ואיילון ביטוח. האמור אינו מהווה ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני ו/או תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. בכל סתירה בין האמור במאמר זה לאמור בתקנון הקרן הוראות התקנון תגברנה. פדיון החיסכון עשוי לכלול תשלום מס, בהתאם להוראות הדין.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 5 שנים

  שלום,
  שמי רבקה חבל שאין אופציה להדפיס את התוכן לא תמיד ניתן לקרוא ליד המחשב , והיה טוב אילו איפשרתם הדפסת תוכן עניני וחשוב

  • לפני 5 שנים

   שלום רבקה,

   את מוזמנת להשאיר כתובת דוא"ל ונשלח לך את הכתבה בקובץ להדפסה.

   בברכה,
   מערכת האתר - מיטב דש

 • לפני 5 שנים

  צריך להכריח כל הורה לקרוא! בטח אם הילדים בגיל בי"ס

 • לפני 5 שנים

  אהבתי מאוד

 • לפני 5 שנים

  נושא חשוב ואותנטי

 • לפני 5 שנים

  מאמר מעולה!

 • לפני 5 שנים

  מצוין, תודה

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: למה אתם חייבים לפתוח לילד שלכם קופת חיסכון ואיך תעשו את זה נכון?
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.