תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

כך תחסכו כסף בהזמנת כרטיסי טיסה

05/09/2018

חופשה משפחתית בחו"ל היא אף פעם לא עסק זול, אבל תמיד ניתן וכדאי לחסוך, לקבל החלטות נכונות ולדלג מעל מלכודות – בייחוד כשמגיעים לשלב רכישת הכרטיסים. איך עושים זה? מדריך מקוצר לצרכן הישראלי החכם

עבדתם קשה כל השנה והנה זה בא: החופשה, המשפחתית, בחו"ל. הפינוק הזה, אתם כבר יודעים, הוא אף פעם לא ממש עסק זול, אבל צרכנות חכמה יכולה לחסוך לכם כסף רב, במיוחד כשדברים אמורים במחיריהם של כרטיסי הטיסה ובעיקר בחופשות משפחתיות. אז איך חוסכים, מהן הבחירות הנכונות ומאילו מלכודות מומלץ להיזהר?

מחירה של טיסת שכר יכול להיות זול ב-50% ויותר ממחיר טיסה סדירה. עם זאת, חשוב לדעת כי רכישת טיסת שכר טומנת בחובה סיכונים

צ'ארטר – או טיסה סדירה

בשוק התעופה קיימות טיסות סדירות, שמתקיימות במועדים קבועים במשך כל השנה וטיסות שכר (צ'ארטר) שנפוצות בעיקר בעונות התיירות. ברוב המקרים, טיסות השכר יהיו זולות יותר מהטיסות הסדירות, גם אם הן טסות מאותם היעדים ובאותם הזמנים בדיוק.

ההפרש עשוי להיות משמעותי: מחירה של טיסת שכר יכול להיות זול ב-50% ויותר ממחיר טיסה סדירה. עם זאת, חשוב לדעת כי רכישת טיסת שכר טומנת בחובה סיכונים. הראשון שבהם נובע מהתלות של חברות הצ'ארטר בכוח אדם ובצי מצומצם יחסית של מטוסים, מה שעלול לגרום  לתקלות, עיכובים בטיסה ובמקרים מסוימים אפילו לביטולי טיסות.

חשוב לדעת: קיומה של טיסת הצ'ארטר תלוי במספר רוכשי הכרטיסים, כך שאם נמכרת כמות קטנה מדי שאינה משתלמת למפעיל הטיסה, הוא רשאי לבטל אותה. לכן, מומלץ לברר מראש האם הכרטיסים שבהם אתם מעוניינים יעלו אתכם על טיסה סדירה או על צ'ארטר. על הדרך כדאי גם לבדוק מהם תנאי הטיסה. טיסות צ'ארטר מבוצעות בדרך כלל במטוסים פחות נוחים, צפופים יותר ועם רמת שירות ואבזור נמוכה.

אם אתם מעוניינים בטיסות סדירות, חשוב לרכוש כרטיס זמן רב מראש. בדרך כלל, מחירי הטיסות הללו מטפסים לקראת מועד ההמראה. אם תיסגרו על יעד חצי שנה ואפילו שנה מראש, תוכלו לחסוך עשרות אחוזים ולעיתים אפילו מחצית מעלות הכרטיס. חוץ מזה, גם ההוצאות הנוספות - הזמנות של בתי מלון, רכב, אטרקציות ועוד - יהיו לרוב זולות הרבה יותר, אם תזמינו מראש.

בעוד שבטיסה סדירה המחירים לרוב עולים לקראת מועד הטיסה, בטיסות צ'ארטר קורה לעיתים ההיפך. מאחר שטיסות אלה תלויות בביקוש, מחירן דווקא עשוי לרדת ככל שמתקרב מועד הטיסה, בעיקר בתרחיש שבו מעט אנשים רוכשים כרטיסים. עם זאת, אל תחפשו כאן ודאות – כי אין. מסוכן לחכות לדקה ה-90 עם טיסות צ'ארטר, במיוחד אם תכננתם טיול משפחות שצריך להיערך אליו מראש וגם לתאם מול מקום העבודה.

לואו קוסט – או טיסה רגילה

טיסות הלואו-קוסט (LOW COST) אמורות להיות טיסות זולות במיוחד. העלות הנמוכה  מתאפשרת הודות לתנאים בסיסיים יחסית של הטיסה. למשל, מטוסים פשוטים, תשלום נפרד על המזוודה, היעדר ארוחות או שתייה וכן הלאה. בישראל פועלות מספר רב של חברות המפעילות טיסות מסוג זה. העיקרון בטיסות הלואו-קוסט פשוט: לצד כרטיס הטיסה הבסיסי, ניתנים שירותים שונים בתשלום, שעלותם משתנה בהתאם לסוג הכרטיס: כרטיס בסיסי (Up Basic), כרטיס גמיש (Up Flexi) וכרטיס משודרג (Up Smart).

רוכשי הכרטיס  הבסיסי, לדוגמא, יכולים לרוב לעלות למטוס עם תיק יד אחד (עד 8 ק''ג), וייאלצו לשלם תוספת מחיר אם ירצו לטוס עם מזוודה גדולה. בלואו קוסט תשלמו בנפרד גם על צ'ק אין בדלפק, בחירת מקום ישיבה, אפשרות להחלפת תאריך טיסה, או ביטול הכרטיס. אמנם, הלקוח אמור לקבל מחיר אטרקטיבי גם אם שילם תוספות רבות, אבל נרשמו כבר מקרים (לא מעטים) שמחיר הטיסה עם התוספות בלואו-קוסט היה גבוה ממחירה של טיסה רגילה, הכוללת מראש את כל השירותים האלה.

poll questionהאם יצא לך לטוס עם חברת לואו קוסט?

קונקשן – או טיסה ישירה

טיסות ישירות כמעט תמיד יהיו יקרות יותר מטיסות עם עצירות ביניים ("קונקשן"), הכוללות נחיתה בשדה תעופה בכיוון היעד ומעבר לטיסה אחרת. עם זאת, כדאי לזכור כי המעבר כולל לעתים קרובות המתנה אשר עלולה במקרים מסוימים להימשך שעות ארוכות. שימו לב שאתם יכולים לעמוד בזמן ההמתנה הזה, שקשה במיוחד לילדים, אנשים מבוגרים, או סתם אנשים שלא בורכו בסבלנות יתרה.

לא להתבלבל מההיצע 

כל ניסיון להגדיר כמה אתם צפויים לשלם על טיסות לכל יעד נידון לכישלון, על רקע המשתנים הרבים שנכנסים למשוואת המחיר. שימו לב שמשתנים אלה לא תלויים רק במאפייני הטיסה הספציפית, אלא גם בביקוש התיירותי ליעד, במגמות כלליות וכלכליות אחרות.

בדרך כלל, גם מרחק הטיסה משפיע על מחירה: בעוד שטיסות ליעדים קרובים במזרח התיכון ובאירופה עולות לפעמים רק 200-300 דולר לשני הכיוונים, ביעדים מרוחקים, דוגמת המזרח הרחוק, צפון אמריקה או דרום אמריקה, מחירי הכרטיסים יקרים הרבה יותר. בתוך היבשות וגם בין מדינות יש פערי מחירים, הנובעים ממדיניות שדות התעופה ומגורמים כלכליים אחרים. הטיסות למזרח אירופה, לדוגמא, זולות יותר מהטיסות לחלקה המערבי של היבשת.

שדות תעופה הנמצאים בתוך הערים תיירותיות יהיו יקרים כמעט תמיד משדות הנמצאים מחוץ לערים או בפרברים. לכן, אפשר לשקול להתרחק מעט מהמטרה ולהוזיל את מחיר הטיסה. עם זאת, לפעמים הפערים במחיר יתקזזו עקב המחיר הגבוה של המונית שתיקחו  משדה התעופה המרוחק למלון במרכז העיר התיירותית.

כמעט בכל המקרים, המחיר היחסי של טיסות הלוך ושוב יהיה זול יותר מאשר טיסה בכיוון אחד. במלים אחרות, טיסה לכיוון אחד תעלה יותר ממחצית כרטיס הלוך ושוב. עם זאת, בטיולים המצריכים גמישות מבחינת זמן החזרה או אפילו שדה התעופה ממנו טסים לישראל, אין ברירה אלא להזמין את הכרטיסים חזור במועד מאוחר יותר. אמנם, תשלמו יותר (ולא מעט יותר), אבל תוכלו ליהנות מטיול מותאם לצרכים ולרצונות שלכם.

קראו עוד במגזין:

 

 

מדיניות "השמיים הפתוחים" הגדילה מאד את ההיצע של הטיסות הנכנסות והיוצאות לישראל וממנה. ההיצע הגדול עלול לבלבל, אבל מומלץ להשקיע זמן ומאמצים ולבחון היטב את האפשרויות העומדות בפניכם.

ניתן לרכוש את הכרטיס מחברת התעופה עצמה, סוכנות תיירות ישראלית או בינלאומית, או אתרים חיצוניים שמציגים לנו הצעות של חברות התעופה השונות, על פי מאפייני החיפוש. בישראל פועלים אתרים רבים, לצד אתרים בינלאומיים שמציגים ההצעות של חברות תעופה זרות ומקומיות. מדובר במנועי חיפוש משוכללים, המאתרים כרטיסים זולים – וכדאי לבקר בהם. 

טווח המחירים של כל אחד מהגורמים המשווקים טיסות לחו''ל רחב מאוד, כך שגם אם אתם בוחרים מראש לפנות לסוכנויות תיירות ישראליות, אל תתפלאו אם תיתקלו בפערי מחירים משמעותיים. לא רק המחיר צריך להשפיע על הבחירה שלכם, אלא גם מקצועיות הגורם שאתם פונים אליו. יש המעדיפים לשלם יותר ולרכוש את הכרטיסים מגורם שהם סומכים עליו. מנגד, לעיתים דווקא החברות היקרות יותר לוקחות את הנוסעים כמובן מאליו ואינן משקיעות די מאמצים לספק את דרישותיהם.

עניין חשוב הוא בדיקת ההזמנה. עם ביצוע התשלום, עברו היטב על פרטי ההזמנה. את הכרטיסים עצמם תקבלו למייל, בדרך כלל כמה ימים עד שבוע לפני הטיסה. בדקו שהכול כפי שסיכמתם. מומלץ גם לברר מראש למי תוכלו לפנות במקרה של שאלה או בעיה. חשוב שתדעו בדיוק מה תקבלו תמורת הכסף ששילמתם.

רוצים לקרוא עוד בנושאי חיסכון? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  • לפני 5 שנים

    אני רוצה לסע לפריז בפברואר 2019

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: כך תחסכו כסף בהזמנת כרטיסי טיסה
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.