תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

"החשש – מעט מאוד משרות בשכר גבוה, ושכר נמוך או אבטלה לכל השאר"

29/05/2018

אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש, מסביר מדוע השתנה היחס הציבורי לחברות הטכנולוגיה הגדולות כמו פייסבוק, אובר ואייר בי אנד בי ומנסה להעריך האם אנחנו צפויים לאבטלה המונית על רקע טכנולוגי

ענקיות טכנולוגיה כדוגמת פייסבוק, אמזון, אובר ואייר בי אנד בי שינו את  אורח חיינו מקצה אל קצה בתחומים כמו הרגלי קנייה, תחבורה, תיירות, תעסוקה ועוד. עם זאת, לאחרונה עולים חששות ושאלות בנוגע לחברות אלו. אלכס ז'בז'ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש, מסביר מדוע השתנה היחס לחברות הטכנולוגיה הגדולות ומנסה להעריך האם אנחנו צפויים לאבטלה המונית על רקע טכנולוגי. צפו בראיון הווידיאו.

חברות כמו אייר בי אנד בי, שמשכירות דירות לתיירים בעולם, גורמות לכך שהאוכלוסייה המקומית נאלצת לברוח ממרכזי הערים, מכיוון שיוקר המחיה שם עולה

מדוע השתנה היחס לחברות כמו פייסבוק ואמזון?

"לאחר תקופה של התפעלות מההישגים שלהן, מכל מיני המצאות טכנולוגיות שהביאו לצרכנים נוחות ורווחה, אנחנו רואים שיש השלכות, תופעות לוואי לפעילות של חברות הטכנולוגיה. פייסבוק לדוגמא ממש פגעה בלבה של הדמוקרטיה המערבית. חברות כמו אייר בי אנד בי, שמשכירות דירות לתיירים במקומות שונים בעולם, גורמות לכך שהאוכלוסייה המקומית נאלצת לברוח ממרכזי הערים ולהשאיר אותם לתיירים, מכיוון שיוקר המחיה שם עולה.
"חברה כמו אובר, שמפעילה מוניות והסעות, גורמת לפשיטת רגל בענף המוניות המקומי. אמזון גורמת לקניונים ומרכזים מסחריים ברחבי ארצות הברית, ולא  רק שם, לסבול מפגיעה ברווחיות. היא בעצם גורמת לפשיטות רגל של הרבה מאוד רשתות שיווק וחברות שמפעילות קניונים".

קראו עוד במגזין:

 

 

האם הטכנולוגיה תוביל לאבטלה המונית?

"הדיון על כך מתקיים כיום בכל מקום בעולם, והדעות חלוקות. אם נסתכל על הניסיון ההיסטורי, מהפכות היסטוריות שקרו במאות השנים האחרונות לא הובילו לאבטלה המונית. תמיד נמצאו משרות אחרות, בתחומים אחרים, בענפים אחרים, שהחליפו משרות שנעלמו בגלל הטכנולוגיה. אבל, יכול להיות שהפעם זה יהיה אחרת. הפעם אנחנו רואים שהטכנולוגיה מחליפה ממש תחומי עבודה שלמים, או יכולה להחליף תחומי עבודה שלמים. לדוגמא, נהגים או קופאיות בסופרים".

"לאחרונה אנחנו רואים גם שהרבה משרות טכנולוגיה מתחילות לצאת מהודו – ולא חוזרות לשם. כלומר, הטכנולוגיה מחליפה את המתכנתים בהודו ועובדת בעצמה, לבד, בלי התערבות של בני אדם. האיום על שוק העבודה קיים בתחומים שונים, ועלול להיות מאוד רציני".

כיצד האוכלוסייה צריכה להיערך לעתיד?

"הממשלות צריכות להיערך, לא בטוח שיהיה אפשרי למצוא עבודה לכולם. החשש הוא שיהיו מעט מאוד משרות בשכר גבוה, לאנשים שיעבדו בתחום הטכנולוגיה, ורוב המשרות יהיו בתחומי השירותים, בשכר מאוד נמוך. הממשלות צריכות להשקיע בהכשרה של אנשים, להביא כמה שיותר אנשים לתחום הטכנולוגיה. לגבי כל השאר, כנראה שהפתרונות יבואו מכיוון אחר, כמו דמי אבטלה או מתן דמי קיום לאנשים שלא יוכלו להשתלב ויצטרכו להסתפק בשכר הרבה יותר נמוך". 

רוצים לקרוא עוד מאמרים בנושא? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 6 שנים

  אף אחת מחברות הענק המוזכרות בכתבה לא תגרום כשלעצמה אבטלה המונית על רקע טכנולוגי. יוקר המחייה במרכזי הערים מאז ומעולם היה גבוה מזה שבפריפריה ואנשים עוזבים את מרכזי הערים לא רק בגלל יוקר הדיור אלא גם מסיבות של איכות חיים, התאמה לצרכי משפחה צפיפות ועוד.
  מכירות אינטרנט הן מגמה שאולי סומנה בעבר על ידי אמזון אבל כבר מזמן צברה תאוצה והיום אפילו יצרנים קטנים, אמנים וכד' מפרסמים ומשווקים דרך אתרי אינטרנט. זה מוריד במשהו את נפח הקניות בקניונים אבל מצד שני מייצר הזדמנויות תעסוקה עבור רבים שבעבר הנגישות שלהם לקהלי יעד רחבים היתה מוגבלת. השחרור מהצורך לפתוח עסק תלוי-חנות מכניס למעגל היצרנים נשים שעובדות מהבית, סטודנטים ואחרים. השיווק האינטרנטי יוצר מקור הכנסה לחברות הפצה ושילוח מקומי ובין-לאומי. טכנולוגיות הדיוור ישתנו וישתכללו בעקבות הטרנד הזה וככלל טכנולוגיות חדשות תספקנה תעסוקה לדור העתיד של המהנדסים. החלפת כוח אדם ברובוטים יש בו ברכה רבה: מניעת תחלואה מקצועית של עובדים כתוצאה מחשיפה לחומרים מסוכנים (כמו בצביעת רכב למשל) או עבודה בתנאי חום / קור קיצוניים או עבודה פיסית מפרכת. מיכון מתקדם ורובוטיקה בחקלאות ישחררו את הצורך של מגדלים בגיוס פועלים בשכר מביש ובתנאים ירודים.
  עוד דבר טוב שיצמח מהמגמות החדשות זה העלמותן של "ערי-מפעל" שרווחו בעיקר בארה"ב במאה הקודמת אבל בהחלט גם אצלנו, ויצירת גיוון תעסוקתי כך שסגירת מפעל לא תדרדר את כל האוכלוסיה המקומית. בקיצור, ה"איום" של אבטלה המונית על רקע טכנולוגי מבוסס על הסתכלות על מה שנעלם תוך התעלמות מסויימת ממה שעומד להיווצר.

  • לפני 5 שנים

   מה שאמרת נכון אך לא התייחסת לאנשים הפשוטים שזה 50 אחוז מאוכלוסית כל מדינה, (אפילו פועלי ניקיון יוחלפו ברובוטים) מה הם יעשו, במה הם יעבדו וממה יתפרנסו? ללא ספק יזדקקו הממשלות לספק חינוך והשכלה חדשניים מודרניים ורלוונטיים לעתיד הרובוטי שממשמש ובא לעולם ויפה שעה קודם.

 • לפני 6 שנים

  במה פייסבוק פגעה בדמוקרטיה של העולם המערבי?

 • לפני 6 שנים

  עדיין אין תשובה לענין.
  אם מפעלי תעשיה, נניח רכב ואחרות, יצמצמו את מספר העובדים ב50%, יהיהו הרבה מובטלים שיצרכו הרבה פחות, למי תמכורנה תעשיות אלה את תוצרתם?

 • לפני 6 שנים

  מדויק. תהליכים אוטומטיים (רובוטים) משתלטים על כל ענף התעשיה

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: "החשש – מעט מאוד משרות בשכר גבוה, ושכר נמוך או אבטלה לכל השאר"
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.