תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

מתחילים עבודה חדשה אחרי הקורונה? זו הבדיקה שעשויה להזרים לכם עד מאות אלפי ₪

24/08/2021

ברכות! מצאתם עבודה חדשה, התנאים טובים, אפילו הבוס חברותי. זה חשוב, אבל עדיין לא הכל: קבלו את שלוש השאלות שמענה נכון עליהן יכול להזרים הרבה מאוד כסף לחיסכון הפנסיוני שלכם עד גיל הפרישה

להצטרפות לקרן הפנסיה הנבחרת של מיטב דש, לחצו כאן>>

להתחיל עבודה חדשה זה תמיד מרגש, במיוחד אחרי יציאה כפויה לחל"ת וחוסר הוודאות שאופייני כל כך למשבר הקורונה. אולם בזמן שאתם חושבים על הבוס ועל החברים לעבודה, בזמן שאתם מתלהבים מהמשרד או מהעמדה ובודקים מאיפה אפשר להזמין ארוחת צהריים, אל תשכחו לבדוק את הגורם שעשוי להיות בעל השפעה כספית די משמעותית עבורכם. אנחנו לא מתכוונים לשורה התחתונה בתלוש המשכורת, אלא דווקא לחיסכון החודשי לפנסיה. 

לפעמים גם הבדלים של שברירי אחוזים שנראים לנו בלתי מורגשים, יכולים להצטבר לסכומים משמעותיים ביותר במשך עשרות שנות עבודה

 

קראו עוד במגזין:

 

 

כדי לאפשר לכסף שלכם לעבוד בשבילכם בצורה חכמה וטובה יותר עד הפנסיה, ריכזנו כאן שלוש שאלות קריטיות, שחייבות ללוות אתכם בתהליך. אם תדעו לשאול אותן, החיסכון שלכם יגדל ויצמח גם אם לא תגדילו את ההפקדה החודשית לפנסיה.

1. מה חייבים לספר למעסיק החדש?

יש לכם חיסכון פנסיוני פעיל ממקום העבודה הקודם? במקרה כזה, על המעסיק החדש להפקיד כספים לחיסכון הפנסיוני שלכם תוך שלושה חודשים ממועד תחילת העבודה. לא לדאוג, ההפקדה היא רטרואקטיבית מהיום שבו התחלתם לעבוד.

שכחתם לספר למעסיק החדש שיש לכם חיסכון פנסיוני קיים? יקרו שני דברים בלתי רצויים:

 • המעסיק יתחיל להפקיד כספים לחיסכון הפנסיוני רק לאחר חצי שנה, בלי להפקיד כספים רטרואקטיבית. המשמעות היא שישה חודשים שבהם לצד ההפקדות שלכם לא יהיו הפקדות מעסיק. לא חבל?
 • אתם עלולים לאבד את הוותק והתנאים בחיסכון הפנסיוני ממקום העבודה הקודם. אם מדובר בתנאים אטרקטיביים, לא בטוח שתוכלו ליהנות מהם גם בחיסכון הפנסיוני שיציע לכם מקום העבודה החדש.

לא יודעים היכן נמצאת התוכנית הפנסיונית של המעסיק הקודם? אפשר ליצור קשר עם סוכן הביטוח של המעסיק הקודם. אפשר גם להיכנס לאתר המסלקה הפנסיונית, הפועלת בפיקוח משרד האוצר ולקבל בלחיצת עכבר תמונת מצב מלאה על כל החסכונות הפנסיוניים הקיימים שלכם.  

גלו עוד על קרן הפנסיה הנבחרת של מיטב דש>>

2.  היכן הכי כדאי להפקיד את כספי החיסכון הפנסיוני?

באפשרותכם לבקש מהמעסיק החדש להזרים את ההפקדות החודשיות לתוכניות הפעילות ממקום העבודה הקודם. באיזה מקרים כדאי לעשות את זה? למשל, כאשר דמי הניהול בתוכנית הפנסיונית ממקום העבודה הקודם נמוכים יותר מאלה הנהוגים בתוכנית המוצעת לכם במקום העבודה החדש.

חשוב לדעת: לפעמים גם הבדלים של שברירי אחוזים שנראים לנו בלתי מורגשים, יכולים להצטבר לסכומים משמעותיים ביותר במשך עשרות שנות עבודה.

poll questionהאם משכתם אי פעם דמי פיצויים במעבר ממקום עבודה אחד לאחר?

רוצים להוזיל את דמי הניהול באופן משמעותי? רשות שוק ההון, הביטוח והחיסכון ביצעה לפני כמה שנים רפורמה להוזלת דמי הניהול. במסגרת הרפורמה בחרה הרשות ארבע קרנות פנסיה, שמציעות את דמי הניהול הנמוכים ביותר. אחת מהן היא קרן הפנסיה הנבחרת של מיטב דש, שמאפשרת לכם ליהנות מדמי ניהול אטרקטיביים במיוחד בגובה של  0.05% מהצבירה (כלומר, מסך הכספים הצבורים בקרן) ושיעור של 2.49% מההפקדות. זאת לעומת חוסכים רבים המשלמים דמי ניהול גבוהים בהרבה, שמגיעים לשיעור של 6% מההפקדות ושיעור של 0.5% מהצבירה.

דבר אחד בטוח: המעבר למקום עבודה חדש מעניק לכם הזדמנות לעשות "סדר פסח" בחיסכון הפנסיוני שלכם ולבדוק איפה התנאים טובים יותר – בתוכנית הקיימת או במקום העבודה החדש.

3. כיצד מוודאים שהמעסיק לא מפקיד מעט מדי לפנסיה שלכם?

נכון להיום, אתם והמעסיק מפקידים ביחד לחיסכון הפנסיוני הפקדות חודשיות בגובה 18.5% לפחות מהשכר שלכם. במידה והשכר החודשי שלכם עומד על סך של 10,000 ₪, בתיאוריה ההפקדה החודשית לחיסכון הפנסיוני אמורה להגיע ל-1,850 ₪. למה בתיאוריה? מכיוון שלעיתים קרובות, שיעור ההפקדה חל רק על שכר הבסיס ולא על תוספות דוגמת שעות נוספות, עמלות בגין מכירה, בונוסים שנתיים ושווי רכב.

מה אתם יכולים לעשות? לברר ולהתמקח. עבודה חדשה היא הזדמנות מצוינת להבין אילו רכיבים כלולים בשכר הקובע להפקדות הפנסיונית, ולנהל משא ומתן עם המעסיק כדי להכניס כמה שיותר מהם לשכר הקובע לפנסיה.

אז בהצלחה גדולה בעבודה החדשה! מקווים שהיא תזניק לגבהים חדשים את הקריירה וגם את החיסכון הפנסיוני שלכם.

להצטרפות לקרן הפנסיה הנבחרת של מיטב דש, לחצו כאן>>

החברה המנהלת הינה מיטב דש גמל ופנסיה בע"מ, מבית מיטב דש ואיילון ביטוח. אין לראות בנתונים ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ פנסיוני ו/או שיווק פנסיוני המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 2 שנים

  אחרי ארבעה חודשי עבודה המעסיק הוציא אותי לחל"ת עקב הקורונה.
  לא הודעתי לו כי יש לי קרן פנסיה ולכן המעסיק לא העביר כספים לקרן הפנסיה שלי.
  לא חזרתי לעבוד אצלו.
  האם המעסיק חייב להעביר כספים לקרן הפנסיה שלי בגין התקופה שעבדתי אצלו ?

  • לפני 2 שנים

   שלום יוסף!
   ככל שהשלמת שלושה חודשי העסקה, צו הרחבה לביטוח פנסיוני מקיף במשק, סעיף 6ה', אותו תוכל לקרוא בקישור שאני מצרף בסוף התגובה, קובע:
   "עובד שיתקבל לעבודה כשהוא מבוטח בביטוח פנסיוני כלשהו, יהיה זכאי לביצוע ההפרשות החל מהיום הראשון לעבודתו. ההפרשות יבוצעו לאחר 3 חודשי עבודה או בתום שנת המס – המועד המוקדם מביניהם, רטרואקטיבית ליום תחילת עבודתו אצל המעסיק".

   לכן השאלה היא לא האם הייתה לך קרן פנסיה, אלא האם נכון ליום העבודה הראשון שלך היא הייתה בסטטוס "מבוטח פעיל". קרן פנסיה יכולה להיות ללא הפקדות לאורך מספר חודשים ועדיין להיות בסטטוס "מבוטח פעיל", מכוח הסדר "ריסק זמני" שפועל אוטומטית בקרן (לתקופה מוגבלת). תוכל לברר בקלות מול שירות הלקוחות של קרן הפנסיה שלך האם נכון לתאריך מסויים (יום תחילת ההעסקה שלך) אכן היית מבוטח פעיל ואם תציג למעסיק אישור על כך, עליו לבצע הפרשות בגין תקופת העבודה מהיום הראשון ועד לתחילת החל"ת (חלקן יגיעו מכיסך, והרי יש גם חלק עובד שאתה צריך לממן כמובן). אף פעם לא מאוחר לבצע את הוראות החוק (גם אם אין ביניכם יחסי עובד-מעביד כעת).

   לחוק המלא:
   https://www.nevo.co.il/law_html/law19/%D7%A6%D7%95%20%D7%94%D7%A8%D7%97%D7%91%D7%94%20%D7%9C%D7%91%D7%99%D7%98%D7%95%D7%97%20%D7%A4%D7%A0%D7%A1%D7%99%D7%95%D7%A0%D7%99%20%D7%9E%D7%A7%D7%99%D7%A3%20%D7%91%D7%9E%D7%A9%D7%A7.htm

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: מתחילים עבודה חדשה אחרי הקורונה? זו הבדיקה שעשויה להזרים לכם עד מאות אלפי ₪
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.