תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

הדו"ח הפנסיוני התקופתי - איך קוראים אותו?

שוב הגיע הדו"ח של החיסכון הפנסיוני (קרן פנסיה, קרן השתלמות או קופת גמל) והוא נראה לכם כמו סינית? לא מבינים איזו תשואה השיג החיסכון הפנסיוני ומה דמי הניהול שאתם משלמים? צפו בסרטון שהכנו לכם בנושא

ראשית נציין שמבנה הדו"ח התקופתי אותו אתם מקבלים לביתכם בדואר או לתיבת המייל, הנו דו"ח אחיד. כלומר לא משנה באיזו חברה החיסכון הפנסיוני שלכם מנוהל, הדו"ח שתקבלו יהיה זהה.

בעוד שהדו"ח השנתי נשלח פעם בשנה - לקראת סוף חודש מרץ עבור השנה שהסתיימה, דו"חות רבעוניים נשלחים 3 פעמים נוספות (בחודשים מאי, אוגוסט ונובמבר), רק במידה ויש תנועות בחיסכון, או שיתרתו גבוהה מ- 50 אלף ₪. הדו"ח הרבעוני כולל 6 חלקים, והדו"ח השנתי כולל 8 חלקים. בתחילת הדו"ח רשומים הפרטים האישיים וביניהם שם מלא, מספר הזהות (ומספר החשבון או מספר עמית בקרן השתלמות וקופת גמל).

כאשר אתם מעיינים בדו"ח, בחנו את הפרטים ווודאו כי הם מדויקים.

קראו עוד במגזין:

 

חלק א' - תשלומים צפויים

חלק א' בדו"ח התקופתי של החיסכון הפנסיוני כולל מספר סעיפים, בהם מוצגים סכומי כסף אותם אתם צפויים לקבל במקרים שונים. בין השאר, תוכלו לדעת כמה כסף אתם צפויים לקבל במקרה של משיכה חד פעמית במועד הנזילות (סכום הכסף שנחסך עד למועד הדו"ח) וכמה כסף יקבלו היורשים או המוטבים שלכם, במקרה של מוות חלילה.

בנוסף, חלק זה כולל סעיף הנקרא קצבה חודשית במקרה של אובדן כושר עבודה. סעיף זה אינו רלוונטי בקרן השתלמות (היות ואין בה מרכיב ביטוחי כמו בקרן פנסיה).

שימו לב שבתחתית חלק א' רשום האם מונו לקופה מוטבים. כמו כן רשום תאריך המינוי, כדי שיהיה ניתן לדעת אם המוטבים רלוונטיים בהתאם למצב האישי.

שני סעיפים נוספים, הרלוונטיים בקרן השתלמות וקופת גמל, מציגים את יתרת הכספים המיועדים למשיכה כקצבה ולמשיכה חד פעמית. כספים שהופקדו לפני 2008 ניתנים למשיכה באופן הוני (כלומר במשיכה אחת ובהתאם לתנאי הסף) וכספים שהופקדו החל מ- 2008 ו ניתנים למשיכה כקצבה.

חלק ב' - תנועות בחשבון בתקופת הדו"ח

חלק ב' בדו"ח התקופתי של החיסכון הפנסיוני מסכם את התנועות בחשבון בשנה הרלוונטית. מהו סכום הכסף שהיה בתחילת השנה, כמה כסף הופקד לחיסכון במהלך השנה, כמה כסף הועבר לקרן (או לקופה) הנוכחית מקרן אחרת, כמה כסף נפדה או הועבר מהחיסכון במהלך התקופה, מהו שיעור דמי ניהול אותם שילמתם במהלך התקופה ומהם הרווחים במהלך תקופת הדו"ח. בסיכום חלק ב' ניתן לראות את יתרת הכספים בחשבון, בסיכום כל התנועות שבוצעו בדו"ח.

חלק ג' - אחוז דמי ניהול והוצאות ניהול השקעות

חלק ג' בדו"ח התקופתי של החיסכון הפנסיוני מפרט את עלויות הניהול. סעיף זה כולל את דמי הניהול מהפקדת הכספים, דמי הניהול מסך הכסף הנחסך (מהצבירה) והוצאות ניהול השקעות –אחוז הנגבה עבור הוצאות הקשורות במסחר בני"ע, אחת לשנה, נוסף על דמי הניהול (מוצג בדו"ח השנתי בלבד).

יש לשים לב שלצד הפירוט, מופיעה חלונית המציגה את ממוצע דמי הניהול הנגבים מכלל העמיתים בחיסכון הפנסיוני במסלול שלכם. בדרך זו תוכלו לראות איפה אתם עומדים ביחס לממוצע העמיתים בקופה.

דמי הניהול המקסימאליים בקרן השתלמות הינם 2%.
דמי הניהול המקסימאליים בקרן הפנסיה הינם 0.5% מהצבירה ו6% מההפקדה.
דמי הניהול המקסימאליים בקופת הגמל ובקרן פנסיה כללית הינם 1.05% מהצבירה ו4% על ההפקדה.

חלק ד' - מסלולי השקעה ותשואות

חלק ד' בדו"ח התקופתי של החיסכון הפנסיוני מפרט 2 דברים עיקריים.
1. מסלול ההשקעה של החיסכון.
2. תשואה אותה השיג החיסכון בתקופת הדו"ח.
שימו לב כי ניתן לעבור בין מסלולי ההשקעה בכל עת. זאת על ידי פניה לשירות הלקוחות, או לאתר החברה לשם קבלת טפסי העברה ושינוי מסלול.

poll questionמה אתם עושים כשמגיע הדו"ח השנתי?

חלק ה' - פירוט הפקדות לחשבון

חלק ה' בדו"ח התקופתי של החיסכון הפנסיוני כולל את פירוט ההפקדות שנעשו במהלך התקופה.

חלק זה כולל תאריך הפקדה, חודש שכר, משכורת מדווחת, תגמול עובד, תגמול מעסיק, תגמול עבור פיצויים וכמובן סך הפקדה. עלינו לוודא שכל חודשי השכר הרלוונטיים מופיעים בדו"ח, שהשכר המדווח הוא השכר הנכון וכמובן שסכום הכספים שהופקד מדויק. לצורך כך, ניתן להיעזר בתלוש השכר ממקום העבודה.

אישור למס הכנסה + הצהרת הון

שני החלקים הנוספים (המצורפים לדו"ח השנתי המקוצר בלבד) הם אישור למס הכנסה, המציג את הפרטים האישיים, מספר הקופה באוצר, מעמד הקרן וכמה הפקדות מחלק 'עובד' נרשמו בחשבון בתקופה של שנת המס וכן מוצג אישור הצהרת הון, המציין את אותם הפרטים וסוכם את סך ההפקדות מיום פתיחת הקרן.

לגבי כל החשבונות הקיימים לעמית בקופת הגמל ובקרן השתלמות יצורף אישור מרכז אחד לצורך מס הכנסה ולצורך הצהרת הון, אשר יציג את הנתונים המסכמים לגבי כל החשבונות הכלולים באותו דיווח.

אנחנו מקווים שכעת הדו"ח התקופתי קצת יותר ברור לכם. כאשר אתם מקבלים הודעה חדשה במייל שהדו"ח זמין עבורכם, או לחלופין כאשר מגיעה המעטפה בדואר, הקדישו לדו"ח כמה דקות, בדקו שהוא תקין ושאתם מבינים את סעיפיו השונים. בהצלחה!

 הכתבה עניינה אתכם? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים בנושא.

האמור אינו מהווה ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני המתחשבים בצרכי כל אדם ואינו נועד להחליפם.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 6 שנים

  כתשובה לשאלה שנשאלה: קוראים בעיון רב, אבל לא מבינים שום דבר

  • לפני 6 שנים

   מה לא היה לך ברור?

 • לפני 7 שנים

  משום מה, אני לא מצליחה להדפיס את הכתבה.

 • לפני 7 שנים

  סירטון חמוד ממש,
  מצחיק וחמוד!
  פוקח תעיניים לאילו שפחות בודקים את הדו"ח.

 • לפני 7 שנים

  שאלה...האם הדו"ח השנתי תקף מבחינה משפטית?? או האם יכול להיות שחברת ביטוח תטען אחרי פרק זמן שיש בדו"ח שנשלח אלי טעות והוא שגוי?

 • לפני 7 שנים

  ביקשתי לדעת על החשבונות הרדומים שלי, לפי אתר הר הכסף ובמקום זה קיבלתי כתבה נחמדה שלדעתי לא נותנת הרבה לבעל החשבון

 • לפני 7 שנים

  מפתיע!!! לא ציפיתי לסרטון כזה משעשע ממיטב דש.
  אין ספק שהכתבה עוזרת להבין נושא שלרוב אני מדחיק

 • לפני 7 שנים

  סרטון משעשע ומסייע

 • לפני 7 שנים

  איך אני מצליח להבין מהדוח כמה כסף אקבל כל חודש לאחר גיל 67?

 • לפני 7 שנים

  היי חגית ר. קוד לזיהוי חשבון הוא בעצם מספר הקופה של החיסכון הפנסיוני והוא מראה גם במידה ויש לך סוכן או יועץ את הפרטים של אותו הסוכן ליצירת קשר.


  ותודה רבה לכולכם על התגובות
  אשמח לענות על שאלות ולקבל תגובות
  עינב

 • לפני 7 שנים

  מעניין!

 • לפני 7 שנים

  אחלה כתבה

 • לפני 7 שנים

  לא הבנתי מה זה הקוד זיהוי חשבון

 • לפני 7 שנים

  סרטון קורע

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: הדו"ח הפנסיוני התקופתי - איך קוראים אותו?
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.