תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

קרן פנסיה נבחרת: חדשות נפלאות לבני 40+

לאחר יותר מדי שנים של בלגן, החליטו לעשות סדר בשוק הפנסיה. רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון בחרה במסגרת מכרז ארבע קרנות פנסיה נבחרות, המציעות דמי ניהול זולים במיוחד. למה זה כל כך חשוב למאות אלפי עובדים במשק הישראלי – ולמה כדאי לבחור מבין הארבע בקרן הגדולה והיציבה ביותר?

אם היו מספרים לכם על מישהו, נאמר קולגה בעבודה, שמנוהלים עבורו כמה חסכונות אבל מזניח משום מה דווקא את החיסכון המרכזי, גם במקרים שהצטברו בו הרבה יותר ממיליון שקל – מה הייתם חושבים?

קרנות הפנסיה הנבחרות יחסכו מאות אלפי שקלים לחוסכים, ויוכלו להגדיל באופן משמעותי את קצבת הפנסיה שלהם

זו כמובן שאלה רטורית. הרי ברור שהייתם אומרים שזו התנהלות לא חכמה, אפילו רשלנית. נכון? עכשיו תכפילו במדינה שלמה ותקבלו את המצב ששרר בישראל עד 2016: מאות אלפי עובדים לא ידעו או לא זכרו מתי צירפו אותם, אם בכלל, להסדר פנסיוני. כמעט אף אחד מהם לא ידע לומר מה קרה לחיסכון הזה במשך השנים, במעברים בין מקומות עבודה, או בתקופות של אבטלה. חמור מכך: בעוד שהעובדים המועסקים בחברות הגדולות במשק, שילמו  דמי ניהול נמוכים שהשיגו להם ועדי עובדים חזקים, דווקא העובדים החלשים והעצמאים שילמו, לרוב שלא בידיעתם, דמי ניהול מקסימליים.

חיסכון של מאות אלפי שקלים

כל זה החל להשתנות ב-11/2016, כשרשות שוק ההון בחרה לראשונה במכרז שתי קרנות פנסיה, אחת מהן של מיטב דש, שהציעו לכולם דמי ניהול מוזלים במיוחד. המהפכה בשוק הפנסיה במדינת ישראל יצאה לדרך. ב-1 בנובמבר 2018, ממש לא מזמן, נערך מכרז חדש במסגרתו נבחרו הפעם ארבע קרנות פנסיה נבחרות, שייקחו את השינוי העמוק בשוק הפנסיה עוד כמה שלבים הלאה.

קרן הפנסיה של מיטב דש, שנבחרה גם במכרז השני ונחשבת לקרן הפנסיה הנבחרת הגדולה בישראל*, עם יותר מ-250 אלף עמיתים, תגבה דמי ניהול של 0.05% מהצבירה לשנה ו-2.49% מההפקדות. מדובר בפער עצום מדמי הניהול המקסימליים בשוק הפנסיה, שעומדים עדיין על 0.5% מהצבירה לשנה ו- 6% מההפקדות.

להצטרפות לקרן הפנסיה הנבחרת - לחצו כאן 

למה הכוונה ב"הפקדות" ו"צבירה"? דמי הניהול על ההפקדות נגבים על כל הפקדה חדשה, בעוד שדמי הניהול על הצבירה נגבים כל חודש מהצבירה הקיימת בקרן הפנסיה, כאחוז קבוע מסך החיסכון בקופה.

קרנות הפנסיה הנבחרות יחסכו מאות אלפי שקלים לחוסכים, ויוכלו להגדיל באופן משמעותי את קצבת הפנסיה שלהם. מבחינת אנשים, למשל לגילאים שמעל 40, מדובר בבשורה חשובה, במיוחד לאור העובדה שדמי הניהול המוצעים אינם רק מוזלים, אלא גם קבועים מראש לעשר שנים לפחות.

poll questionאיך אתם חוסכים עבור הפנסיה שלכם?

בני ה-40 פלוס, עצמאים או שכירים, נמצאים על פי רוב אחרי כ-20 שנות עבודה, בדרך כלל עם הסדר פנסיה פעיל. הסכומים שהם חסכו וחוסכים יהוו ככל הנראה את החיסכון הגדול שביותר שיצברו בחייהם – וככזה, ניתנת להם ממש בימים אלה הזדמנות נפלאה לבדוק מה מצבם הפנסיוני ולקבל החלטות בהתאם.

רוצים לדעת על כמה כסף מדובר? בואו נמחיש בדוגמא:

גבר בן 30 נשוי + ילדים, ששכרו מסתכם ב-10,000 שקל בחודש ואשר מצטרף לקרן פנסיה נבחרת, יוכל לצבור עד גיל 67 כ-1,685,542 שקלים**, בהנחה שלא ימשוך במשך השנים כספי פיצויים. זה סכום משנה חיים, שאסור להתייחס אליו בקלות ראש.

מה כדאי לבדוק לפני שעוברים?

מה מומלץ לבדוק לפני שמקבלים החלטה להצטרף לקרן פנסיה נבחרת, או לעבור אליה מהסדר פנסיוני אחר? דמי ניהול, כבר אמרנו. הגורם הנוסף שישפיע על גובה הפנסיה שנקבל בסופו של דבר הוא תשואת הקרנות. בניגוד לדמי הניהול, שנקבעים מראש, תשואת הקרנות משתנה משנה לשנה בהתאם להחלטות וועדת השקעות ולביצועי שוק ההון. ניתן לבדוק את תשואות העבר של כל קרנות הפנסיה באתר הממשלתי פנסיה נט, כדי לקבל מושג כללי על מה שהיה. חשוב לזכור, עם זאת, שאף אחד לא יכול להבטיח לכם שזה גם מה שיהיה.  

לכן, מומלץ מאוד להסתכל על הגוף המנהל של קרן הפנסיה הנבחרת. חשוב שזה יהיה גוף גדול, יציב, עם מערך מרשים של מומחי השקעות, המגובה בזרוע של מחקר ואנליזה. גם רמת השירות חשובה מאוד. בחירה בקרן פנסיה נבחרת היא תחילתה של מערכת יחסים ארוכת טווח עם הגוף המנהל את אותה הקרן. כאשר תצטרכו עזרה או עצה במהלך השנים, לדוגמא במעברים בין מקומות עבודה או בשינוי סטטוס בחיים האישיים, רצוי שתמצאו מולכם גוף מקצועי, יציב, שמעמיד את השירות במקום הכי גבוה בסדר העדיפויות שלו.

קראו עוד במגזין:

 

 

איך מצטרפים?

איך תעברו לקרן הפנסיה הנבחרת שבחרתם? למרבה המזל, אתם כבר ממש לא חייבים להיות תלויים במעסיק ויכולים להוביל את המעבר באופן אקטיבי. אתם יכולים לבקש מהמעביד להעביר אתכם לקרן הפנסיה הנבחרת – ואסור לו לסרב. עם זאת, רצוי שתעשו זאת רק לאחר שווידאתם שאתם לא מפסידים תנאים משופרים בחיסכון הפנסיוני הקיים שלכם. בחרתם בקרן הפנסיה הנבחרת הגדולה ביותר, של מיטב דש? בואו לאתר שלנו ובצעו את המעבר בהליך דיגיטלי מזורז.

הצטרפו עכשיו לקרן הפנסיה הנבחרת >>

צפו בסרטון עם רונן טוב, משנה למנכ"ל מיטב דש ויו"ר חברת הגמל והפנסיה, בשיחה על קרן הפנסיה הנבחרת של מיטב דש:

*איילון מיטב פנסיה מקיפה הינה בעלת היקף הנכסים המנוהל הגדול ביותר מבין קרנות הפנסיה הנבחרות על ידי רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון בהליך קביעת קרנות פנסיה נבחרות שתוצאותיו פורסמו ביום 14.10.18 וזאת נכון ליום 30.09.18. ** החישוב נעשה לפי תשואה ממוצעת של 4% בשנה. החברה המנהלת מיטב דש גמל ופנסיה בע"מ מבית מיטב דש ואיילון ביטוח. האמור אינו מהווה ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני ו/או תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. בכל סתירה בין האמור במאמר זה לאמור בתקנון הקרן הוראות התקנון תגברנה. מאמר זה נכון למועד כתיבתו, ההסדר התחקיתי והכללים החלים בנוגע לכל אחד מהמוצרים המפורטים עשויים להשתנות מעת לעת.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 5 שנים


  Lindy.

 • לפני 5 שנים

  מעוניין לצרף את כל העובדים שלי. איך מצרפים מספר עובדים יחד?

  • לפני 5 שנים

   דוד שלום ,

   צור איתנו קשר בבקשה בקישור הזה :

   https://www.meitavdash.co.il/contact-us/#12744

   נשמח לסייע לך בנושא . ניתן גם לצרף מס' גדול של עובדים ביחד

 • לפני 5 שנים

  איך יוצרים אתכם קשר

  • לפני 5 שנים

   מיקי שלום ,

   בבקשה צור קשר בקישור הבא :

   https://www.meitavdash.co.il/companies-and-business-units/insurance-solutions/#2088

   נשמח לתת לך שירות

 • לפני 5 שנים

  אתם עושים גם תכנון פרישה למי שמעוניין חעבור לפנסיה שלכם?

  • לפני 5 שנים

   חיה שלום ,
   צרי איתנו בבקשה קשר
   בקישור זה
   https://www.meitavdash.co.il/contact-us/#12744

   נשמח לתת לך שירות

 • לפני 5 שנים

  מעוניין לצרף גם את אשתי. מבקש ליצור עמי קשר בבוקר

  • לפני 5 שנים

   דן שלום ,   בבקשה צור איתנו קשר בקישור הבא

   https://www.meitavdash.co.il/companies-and-business-units/insurance-solutions/#2088

   נשמח לתת לך שירות

 • לפני 5 שנים

  אל תאמינו לשום מילה. יצאתי לפנסיה לפני מספר חודשים והטירטור שאני עובר גובל בשערוריה. חברות הביטוח מתנהגות לגימלאים של ביטוח מנהלים, כמו למבוטחים בביטוח רכב או גנבה שבאים לתבוע - סחבת ונסיונות להפחתת הקצבה.
  במשך 43 שנים צברתי מעל שלשה מליון שקל. הסחבת, הטעויות ופרק הזמן שנדרש כדי לקבל את הקיצבה שמגיעה לי (מהכסף שלי!!!) ממש שערוריתיים.
  חבריי שיצאו לגימלאות והיו מבוטחים בקרן פנסיה של מבטחים קיבלו קיצבה מידית - לא פחות נמוכה מהצבה הצפויה שלי.
  התהליך עדין נמשך ואני אקבל קיצבה אחרי 6 חודשים מיום היציאה לגימלאות במקרה הטוב. עד אז אני לווה כספים כדי לחיות - הזוי.

 • לפני 5 שנים

  האם יש לכם חישוב שמראה כמה חוסך אדם בממוצע בעבודה שלו?

  • לפני 5 שנים

   גבי שלום ,

   החיסכון לקצבה הוא פונקציה של רמת השכר של אדם שממנה נגזרות ההפרשות .
   ככל שההפרשות יותר גבוהות כך החיסכון לקצבה גדל .
   לעיתים יש הפסקה זמנית של ההפרשות להסדר הפנסיוני כתוצאה מתקופת מעבר בין עבודות / אבטלה וכו' כמו כן , לעיתים מתבצעת משיכת כספים מה שיכול בהחלט לפגוע בקצבה העתידית שיקבל החוסך כך שישנם הרבה נתונים שמשפיעים על החיסכון לקצבה שמצטבר בקרן הפנסיה או בביטוח המנהלים .

 • לפני 5 שנים

  מה קורה עם דמי הניהול של מי שהצטרף לפני המכרז האחרון? הם עולים עכשיו?

  • לפני 5 שנים

   ומה עם בני 20+? מה אנחנו זבל?

  • לפני 5 שנים

   לא עולים. מובטחים למשך עשר שנים

  • לפני 5 שנים

   מה זה משנה להפפסיק עם מנטליות "לא פרייאר" בכל מקרה דמי הניהול זולים ומשתלמים

  • לפני 5 שנים

   לא

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: קרן פנסיה נבחרת: חדשות נפלאות לבני 40+
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.