תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

לשכירים: האם ביצוע עבודות "מהצד" כעצמאים משתלם לכם?

מדורים:
15/01/2018

כמעט 10% מהשכירים עובדים בעבודות מהצד בשכר נוסף מגורמים חיצוניים * גם אתם? כך תפחיתו את כאב הראש הבירוקרטי ותבטיחו שזה גם ישתלם לכם

עובדים שכירים מקבלים לפעמים הצעות לעבודות מזדמנות. זה יכול לקרות במגוון תחומים רחב, למשל בבניית אתרים, עיצוב גרפי, כתיבה ועוד. על פי הערכות בשוק העבודה, כמעט 10% מהעובדים השכירים מבצעים מדי פעם עבודה עצמאית כלשהי לגורמים חיצוניים. מקומות עבודה רבים מאפשרים זאת, בתנאי, כמובן, שזה לא פוגע בעבודה של העובד. יש גם מקומות שלא רואים זאת בעין יפה, ומעדיפים שהשכירים שלהם לא ירעו, אפילו לרגע, בשדות זרים.

נוצר מצב ששכירים רבים שמבצעים עבודות מהצד, מבקשים מאבא, אמא, דוד, או חבר שיש לו עסק, להוציא חשבונית על העסקה

הבעיה בעבודות מהצד היא שהן מביאות לכאב ראש לא קטן מבחינה בירוקרטית, שלעתים קרובות מעלה את השאלה: האם, למרות הכסף הנוסף, זה בכלל שווה את המאמץ?

תופעת "החשבונית מהחבר"

אז איך עושים את זה נכון? קבלת תלוש שכר ממזמין העבודה לא תמיד אפשרית וגם אם כן – זה יחייב אתכם לבצע תיאום מס. במקרה זה, תידרשו להיכנס לאתר רשות המיסים ולקבל אישור לצורכי מס למעסיק השני, כדי שלא יורידו לכם מס בשיעור גבוה מדי מהתשלום על העבודה הנוספת.

זו דווקא אופציה טובה, אבל רוב השכירים לא משתמשים בה. למה? כי הם חוששים מפנייה למס הכנסה. שכירים מעדיפים בדרך כלל לקבל את הנטו מבלי להתעסק בתלוש שכר נוסף. הבעיה היא שרבים ממזמיני העבודות לא יכולים בכלל להוציא תלוש שכר, אלא רק חשבונית.

על רקע בעיה זו, נוצר מצב ששכירים רבים שמבצעים עבודות מהצד, מבקשים מאבא, אמא, דוד, או חבר שיש לו עסק, להוציא חשבונית על העסקה. זו תופעה בעייתית: הרי אתם סיפקתם את השירות ולא החבר שלכם. ואחרי הכול, אם אתם מעצבים גרפיים, קצת מוזר שתוציאו חשבונית של נגר.

תופעת "החשבונית מהחבר" פשוט לא חוקית. הדרך נכונה, שגם היא לא מושלמת, היא לגשת לחברות ייעודיות בשם "חברות צינור", שמקבלות את התמורה ממקבל העבודה, מוציאות עבורכם חשבונית ובסוף כל תקופה, נותנות לכם תלוש שכר בניכוי המיסים הנדרשים, גם כאשר העבודה מבוצעת מול אנשים פרטיים שלא יכולים להוציא לכם תלוש. 

קראו עוד במגזין:

 

 

מהי חברת צינור?

חברות צינור מתמחות בהוצאת חשבונית לעבודות ששכירים עושים עצמאית. החברות הללו קמו במיוחד כדי לפתור את הבעיה של שכירים שרוצים לעבוד בעבודה נוספת באופן זמני ונקודתי. חברת הצינור מפיקה לכם חשבונית, מקבלת אליה את הכסף שמיועד לכם ומעבירה אותו אליכם לאחר שהוציאה לכם תלוש שכר. בתלוש מגולמות כבר ההוצאות הנלוות ואתם מקבלים את הנטו. ההפחתות מהשכר ברוטו כוללות תשלומי ביטוח לאומי, מס הכנסה, רווח לחברה המפיקה והוצאות נוספות מסביב לעסקה.

poll questionהאם אתם עובדים ביותר מעבודה אחת?

הדרך הזו טובה כי היא לא מחייבת. אתם לא פותחים עסק, אחרי הכל לא כדאי למהר להפוך את העבודה המזדמנת לעסק. מומלץ להמתין, לוודא שהכיוון החדש אכן מתבסס ורק אז לחשוב בכיוון זה. למעשה, חברות צינור מעסיקות את העובד כשכיר אצלן וכאמור, מפיקות לו תלוש שכר מסודר. במקביל, הן מעבירות  את החשבוניות ללקוח. עם התשלום, העובד מקבל את שכרו, אחרי קיזוז ההוצאות המתוארות לעיל וכן עמלה לחברת הצינור – לרוב בסביבות 5%.

אם החלטתם לעבוד עם חברת צינור, חשוב לוודא שהחברה אכן מספקת שירות חוקי ומוסדר מול הביטוח הלאומי. בעבר, בביטוח לאומי טענו שאי אפשר לשלם לשכירים המועסקים גם כעצמאים קצבאות על פי חוק. כלומר, העובדים אמורים להיות עצמאים מול ביטוח לאומי ולא שכירים, ואז אין בעצם יתרון בחברת צינור. אבל, מספר חברות צינור הגיעו להסכם מול ביטוח לאומי במסגרתו נפתח להן תיק בנפרד בביטוח לאומי כעצמאים, והחברות מיופות כוח של העובדים. בכל מקרה, מול מס הכנסה העובדים האמורים הם שכירים לכל דבר ועניין.

בשורה התחתונה, עבודות מהצד, יכולות להיות משתלמות, רק תעשו זאת כמו שצריך, מבחינה חוקית ובירוקרטית. אם אתם יכולים לקבל תלוש שכר מהגוף המזמין - מצוין; אחרת, פשוט תעבדו עם חברת צינור מקובלת ומוכרת. ותמיד אפשר להתייעץ עם רואה חשבון מוסמך כדי להיות בטוחים שהכול נעשה בצורה תקינה.

רוצים לקרוא עוד בנושאי חיסכון? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים.

אין באמור משום ייעוץ ו/או שיווק המתחשב בצרכים של כל אדם.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 6 שנים

  יש לא מעט אנשים שפועלים כך

 • לפני 6 שנים

  חלומו של כל שכיר
  להכניס עוד קצת כסף מהצד

 • לפני 6 שנים

  גם חברות צינור הם לא חוקיות . בדיוק כמו שכתבתם בכתבה. חברה אחת מוציאה חשבוניות של תופרת נגר סנדלר עיצוב וכו'

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: לשכירים: האם ביצוע עבודות "מהצד" כעצמאים משתלם לכם?
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.