תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

האם מתאים לך לפתוח קופת גמל או קרן השתלמות בניהול אישי?

קופות IRA, מוצרי ההשקעה והחיסכון בניהול אישי, מאפשרות לחוסך הישראלי ליהנות משליטה מלאה על תיק ההשקעות, דמי ניהול נמוכים והטבות מס. ועדיין, קופות בניהול אישי לא בהכרח מתאימות לכל אחד

לעיתים המטרה של מוצרים פיננסיים חדשים בשוק ההון היא לתת מענה לכשל שוק ברור ומידי. קופות IRA, ובהרחבה Individual Retirement Account, הן קופות גמל וקרנות השתלמות בניהול אישי, אשר אושרו על ידי משרד האוצר על רקע הביקוש הגובר של ציבור החוסכים למכשירי חיסכון שקופים יותר. במסגרת קופות IRA שולטים המשקיעים במבנה תיק ההשקעות שלהם ומעודכנים יותר בנעשה בו בזמן אמת.

ניהול עצמאי של הקופה יתאים בדר"כ לחוסך בעל ידע תיאורטי ומעשי בשוק ההון. לעומת זאת, ניהול החיסכון באמצעות מנהל תיקים אישי, יתאים לחוסכים המעוניינים לאזן בין עצמאות בניהול תיק ההשקעות לבין הדרכה וליווי מקצועיים אונליין

במסגרת החיסכון באמצעות קופות IRA, מנהלים החוסכים את כספיהם תוך שליטה כמעט מלאה או מלאה לחלוטין בתיק ההשקעות. בנוסף, החוסכים יכולים ליהנות מתשלום דמי ניהול בשיעור נמוך ומהטבות מס משמעותיות.

הטבות המס

 

 • דחיית מס מתמשכת הניתנת לחוסכים במסגרת המעבר בין מסלולי השקעה וניירות ערך, ועד למשיכת החיסכון במשיכה חלקית או מלאה.
 • בהפקדה במסגרת תיקון 190 באפשרות החוסך למשוך את כספי החיסכון כקצבה חודשית החל מגיל 60, בפטור מלא ממס.

כך ניהול אישי עובד בפועל

אנו, במיטב דש גמל ופנסיה, נספק עבור החוסך את הפלטפורמה התפעולית לקופה בניהול אישי ונפתח עבורו חשבון ניירות ערך במיטב דש טרייד, אליו יופקדו כספי החיסכון.

אם החוסך ירצה לנהל את החיסכון באופן אישי, יינתן לו ייפוי כוח על שמו לניהול הקופה. אפשרות נוספת לניהול אישי של החיסכון, היא לסחור דרך מנהל תיקים מקצועי של מיטב דש ניהול תיקים.

חשוב לדעת

ראשית, כדי לסחור באופן עצמאי בחיסכון, על החוסך להפקיד בקופה סכום התחלתי בסך של 50 אלף ש"ח בקרן השתלמות ובקופת גמל סך של 100 אלף ש"ח. באפשרות החוסך לנהל את כל סוגי קרנות ההשתלמות וקופות הגמל בניהול אישי, אך כספים המוגדרים קצבה יכולים להיות מנוהלים רק דרך מוצרים עוקבי מדד. בנוסף, כדי לנהל כספי פיצויים בניהול אישי, על החוסך לקבל אישורים רלוונטיים ממעסיקו הנוכחי.

מיסוי החיסכון במועד המשיכה יהיה בהתאם ל"צבע הכסף" המקורי במועד הפקדתם. כלומר, אם החסכונות בקופה שבניהול אישי הם כספי קרן השתלמות הפטורים ממס רווח הון, כך יהיה גם בעת המשיכה. מקרה אחר הינו מצב בו הכספים הצבורים בחיסכון הם כספים שהופקדו במסגרת תיקון 190, ובמקרה כזה ינוכה מהם בעת המשיכה מס בשיעור של 15% על הרווח הנומינאלי שצברו.

כלל הדיווחים והפעילות התפעולית בחשבון (הפקדות, משיכות וכדומה), יבוצעו על ידי מיטב דש גמל ופנסיה, אבל החוסך הוא זה אשר מקבל את החלטות ההשקעה ומוביל בפועל את ההשקעות שלו בהתאם להעדפותיו.

קראו עוד במגזין:

 

 

למי מתאימה השקעה באמצעות קופות גמל בניהול אישי

ניהול עצמאי של הקופה יתאים בדרך כלל לחוסך בעל ידע תיאורטי ומעשי בשוק ההון. לעומת זאת, ניהול החיסכון באמצעות מנהל תיקים אישי, יתאים לחוסכים המעוניינים לאזן בין עצמאות בניהול תיק ההשקעות לבין הדרכה וליווי מקצועיים אונליין.

חשוב להדגיש שקופת גמל וקרן השתלמות בניהול אישי לא מהוות מוצרים פיננסיים המתאימים לכל אחד. חוסך ללא ידע ו/או ניסיון בשוק ההון עלול להשקיע את החיסכון בתיק השקעות בסיכון גבוה מדי או בפיזור לא מספיק. במקרים אלו, תיק ההשקעות עלול לספוג הפסדים.

נכון להיום, חשש זה משאיר את קופות הגמל בניהול אישי כאפשרות השקעה ייחודית, שאיננה מרכזית מבחינת היקף השימוש בה על ידי ציבור החוסכים בישראל. בשורה התחתונה, הכול עניין של ידע וזמן. חשוב לדעת כי בחינת אפשרויות השקעה לא נעשית בנקל. המעקב השוטף אחר ביצועי תיק ההשקעות עלול לדרוש זמן רב, יחייב תשומת לב לא מבוטלת וסבלנות. ניהול אישי של תיק ההשקעות - גם אם הוא מתבצע באמצעות מנהל תיקים ובמיוחד אם הוא נעשה באופן עצמאי לחלוטין – אינו עניין של מה בכך. לכן, לפני השקעת כספי החיסכון באמצעות IRA, על כל אחד לבחון האם המוצר הפיננסי הזה מתאים לו.

השורה התחתונה

אם אתם מעוניינים בהשקעה במסגרת קופה בניהול אישי, סביר להניח שאתם מעוניינים ביותר שליטה על אופן הניהול של תיק ההשקעות שלכם ואינכם רוצים לקבל את מדיניות ההשקעות הנוכחית של תיק ההשקעות שלכם כמובנת מאליה. במקרה כזה, אם יש לכם כספים הצבורים בקרן פנסיה או ביטוח מנהלים תצטרכו להעביר אותם לקופה כדי להתחיל במסלול בניהול אישי. חשוב לזכור שקופת גמל וקרן השתלמות מהוות מכשירי חיסכון, ולכן ההשקעה באמצעותן לא מציעה לחוסכים רכיבים ביטוחיים. ככל שאתם חפצים ברכיבים ביטוחיים במסגרת ההשקעה באמצעות קופות אלו, עליכם לרכוש אותם.

לפרטים נוספים על ניהול אישי של קופות גמל וקרנות השתלמות (IRA), לחצו כאן>>

האמור אינו מהווה ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני ו/או תחליף לייעוץ / שיווק פנסיוני המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. 

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 3 שנים

  מבקשת ליצור קשר עם תום ריכטר לשם התייעצות. אני גימלאית של משרד ראש הממשלה.

 • לפני 4 שנים

  מצוין. השארתי לכם פרטים, אנא חזרו אלי בהקדם

 • לפני 4 שנים

  קופת גמל

  • לפני 4 שנים

   שלום שבבאו צגה,

   השאר פרטים בעמוד צור קשר באתר מיטב דש: https://www.meitavdash.co.il/contact-us/
   ונציג יחזור אליך.

   בברכה,

   מערכת האתר

 • לפני 4 שנים

  נהדר. אני מעוניין. נא לחזור אלי

  • לפני 4 שנים

   שלום צביקה,

   השאר פרטים בעמוד צור קשר באתר מיטב דש: https://www.meitavdash.co.il/contact-us/
   ונציג יחזור אליך.

   בברכה,

   מערכת האתר

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: האם מתאים לך לפתוח קופת גמל או קרן השתלמות בניהול אישי?
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.