תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

כמה כסף אתם שווים? ספוילר: צפו להפתעות

18/04/2023

קראתם בחדשות על השווי של עשירי העולם? כך תוכלו לחשב בקלות גם את השווי הכספי שלכם - ואולי לגלות שהוא גבוה ממה שחשבתם. מה אומר השווי הכספי שלכם ואיך ניתן להגדיל אותו?

לפתיחת חיסכון באמצעות קופת גמל להשקעה, לחצו>>

אם היינו שואלים אנשים ברחוב כמה כסף הם שווים, הדבר הראשון שהם כנראה היו חושבים עליו הוא גובה השכר החודשי שלהם. בפועל, השווי הכספי שלנו גדול (לפעמים בהרבה) מגבולות ההכנסה החודשית או השנתית שלנו.

ברגע שנבין מה השווי הכספי שלנו, תהיה לנו מוטיבציה גבוהה יותר להגדיל אותו ולשפר את המצב הכספי שלנו באמצעות פעולות ויעדים מוגדרים

קראו עוד במגזין:

איך הייתם מגיבים אם היינו אומרים לכם שהשווי הכספי שלכם גבוה יותר ממה שנדמה לכם - ושניהול נכון של ההון שלכם יכול להגדיל אותו עוד יותר? במקרים רבים, זה בדיוק המקרה.  ברגע שנבין מה השווי הכספי שלנו, תהיה לנו מוטיבציה גבוהה יותר להגדיל אותו ולשפר את המצב הכספי שלנו באמצעות פעולות ויעדים מוגדרים.

אז איך יודעים כמה כסף אנחנו שווים?

נוסחה לחישוב שווי כספי

הנוסחה לחישוב השווי הנקי שלנו פשוטה למדי: נכסים פחות התחייבויות. מהם אותם נכסים והתחייבויות שצריך לחשב כדי להגיע לשווי הנקי שלנו?

נכסים: כסף מזומן או לכל נכס שאפשר להמיר לכסף, דוגמת השקעות וחסכונות, לצד רכוש דוגמת רכב, תכשיטים וחפצים יקרי ערך. ומה לגבי נכסי נדל"ן? אם מדובר בנכסים להשקעה המניבים שכר דירה, כדאי להביא אותם בחשבון. במידה שמדובר בנכס למגורים מומלץ להחריג אותו מרשימת הנכסים, בהנחה שאתם לא מתכוונים למכור אותו ולקנות נכס זול יותר. גם את שווי החסכונות הפנסיוניים רצוי להחריג מרשימת הנכסים, אם אתם לא הולכים לפרוש בקרוב.

רוצים לחשב את שווי החסכונות הצבורים באפיקים השונים, בלחיצת כפתור? אפשר לעשות זאת באמצעות הכלים הדיגיטליים שמעמידה לרשותכם רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון חשוב לייצר הערכה ריאלית ולהימנע מניפוח שווי הנכסים, כדי לקבל תמונת מצב מדויקת ככל האפשר, למשל בעת הערכת שווי נכסי נדל"ן להשקעה.

התחייבויות: כוללות את יתרת ההלוואות (כולל היתרה שנותרה לתשלום בהלוואות המשכנתא), המינוס בחשבון הבנק, התחייבויות בכרטיס האשראי ועסקאות בתשלומים.

עדיין לא פתחתם קופת גמל להשקעה? זה הזמן >>

poll questionנכסים מול התחייבויות- מה יש לכם יותר?

חישבתי שווי נקי. מה זה בעצם אומר?

אם השווי הנקי שלכם חיובי, יש לכם יותר נכסים מהתחייבויות – ולהיפך. אם השווי הנקי שלכם שלילי, אפשר לנקוט פעולות לצמצום ההתחייבויות, דוגמת צמצום הוצאות או הגדלת החיסכון.

השווי הנקי יכול ללמד גם על מגמה ומאפשר לבדוק האם הפעולות שאתם מבצעים מצליחות להגדיל אותו. האם לדוגמא כספי החסכונות שלכם מושקעים בחוכמה באפיקי השקעה מנוהלים, ומניבים את התשואה הרצויה?

3 דרכים להגדלת השווי הנקי

להציב יעד מספרי: אחרי שתחשבו את השווי הנקי שלכם, תוכלו להציב יעד ריאלי להמשך: כמה תרצו להיות שווים בעוד שנה מהיום? 3 שנים מהיום? 5 שנים? התשובה עוברת דרך היעדים והצרכים האישיים שלכם, לדוגמא חישוב הסכום שיאפשר לכם להגיע לחופש כלכלי, חלקי או מלא, בעזרת חוק ה-4%

להגדיל את החיסכון: כולנו יודעים שאחת הדרכים להגדיל את החיסכון, היא פשוט... לחסוך יותר. ניתן לעשות זאת באמצעות צמצום הוצאות לא הכרחיות והפניית הכספים שהתפנו לאפיקי חיסכון.

להגדיל את פוטנציאל התשואה: להגדיל באופן שוטף את ההפקדות לחיסכון זה חשוב. השאלה היא האם הכספים הצבורים עובדים בשבילכם וגדלים עם הזמן, או שאולי הם מניבים תשואה זעומה? אחרי שיצרתם רשימה של החסכונות במסגרת סיכום הנכסים שברשותכם, זה הזמן לבדוק: איזה תשואות הם עשוים להניב? האם התשואות ענו על הציפיות, או שיש צורך לשנות אפיק או מסלול השקעה?

לדוגמא, כספים שמניבים תשואה נמוכה בבנק אפשר להסיט לאפיקי השקעה מנוהלים, דוגמת קרן השתלמות או קופת גמל להשקעה שבהם פוטנציאל התשואה עשוי להיות גבוה יותר, בהתאם למסלול ההשקעה. בדיקת התשואות והסטת כספים "רדומים" לאפיקי השקעה אחרים, תסייע להגדלת החיסכון והשווי הנקי שלכם.

הצטרפו לקופת גמל להשקעה של מיטב >>

האמור אינו מהווה יעוץ ו/או שיווק פנסיוני המתחשבים בצרכי כל אדם ואינו נועד להחליפם, ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. משיכת כספים בצורה הונית, חייבת בתשלום מס רווחי הון. קיימת תקרת הפקדה לקופת גמל להשקעה אשר צפויה להשתנות מדי שנה בהתאם למדד (נכון לשנת 2023 תקרת ההפקדה עומדת על 76,449 ₪ עבור כל עמית ברמת תעודת זהות).

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
    רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
    אתם קוראים: כמה כסף אתם שווים? ספוילר: צפו להפתעות
    Website by:

    © 2017 מיטב דש בע”מ
    אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.