תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

סבלתם מגשם של הוצאות עבור התינוק? המבול יבוא כשהילדים יגדלו

14/01/2019

כהורים צעירים, אולי נדמה לכם שרף ההוצאות לעולם לא יתרומם מעבר לחיתולים ושכר המטפלת. למרבה הצער, זו רק ההתחלה. איך חוסכים כשהילדים מתבגרים?

אנחנו רגילים לשמוע על גיל ההתבגרות בהקשר של משברים, כעסים ואתגרים חינוכיים. על ההתמודדות עם ההוצאות הגבוהות בגיל הזה, אנחנו שומעים ויודעים פחות. אם אתם הורים צעירים, אולי נדמה לכם שההוצאות על חיתולים ומטפלת גבוהות עד בלתי אפשריות. חכו שהתינוק המתוק יהפוך לבן 17 - עוד תתגעגעו למחיר החיתולים.

הילדה עברה טסט? מזל טוב! נגמרו ההוצאות על שיעורי הנהיגה, אבל נפתח סעיף חדש ולא זול: ביטוח רכב לנהג חדש

כדי שתדעו מה מצפה לכם, ריכזנו עבורכם הוצאות עיקריות עבור ילדים מתבגרים וגם כמה עצות איך לצלוח את זה בשלום.

אני רוצה לחסוך עבור עתיד הילדים שלי>>

לימודי נהיגה

שיעור עולה לפחות 140 שקלים, תעריף שצפוי רק להתייקר. הכפילו בכ-30 שיעורים (לפעמים הרבה יותר), הוסיפו אגרות שונות ובום - בלי שתרגישו כמעט, חציתם את רף 5,000 שקלים על הרישיון הנכסף.

איך עומדים בזה? יש הורים שפותחים לכל ילד חיסכון ייעודי מלידה. בהקשר זה, מומלץ לבדוק את יתרונותיו של חיסכון מיטב דש קידס. הורים אחרים מייעדים לשיעורי הנהיגה את כספי המתנות שהילד מקבל בבר המצווה, ולמעשה מתחלקים במימון אתו. יש גם הורים שדורשים מהילד לממן את לימודי הנהיגה בעצמו, באמצעות עבודה מחוץ לשעות הלימודים.

ביטוח לנהג חדש

הילדה עברה טסט? מזל טוב! נגמרו ההוצאות על שיעורי הנהיגה, אבל נפתח סעיף חדש ולא זול: ביטוח רכב לנהג חדש. הביטוחים לנהג חדש מייקרים דרמטית את הפוליסות, לפעמים עד פי שניים או יותר מנהג ותיק. לרוב, מדובר בתוספת של אלפי שקלים בשנה.

מה עושים? לכל חברת ביטוח יש דרכי תמחור משלה, והפערים ביניהן גדולים. לכן, השוו מחירים בין חברות הביטוח ומצאו את ההצעה המשתלמת ביותר. התעניינו באלטרנטיבות המוצעות לפוליסה השנתית, כמו בנק שעות לנהג החדש, או חבילות ביטוח נהג חדש לשלושה ימים בכל פעם (מתאים לחיילים בחופשה). אם יש לכם שתי מכוניות, בדקו איזו מהן משתלם יותר לבטח. אם יש לכם רכב ליסינג מהעבודה, בדקו האם נהג חדש רשאי לנהוג בו.

poll questionאיך אתם חוסכים עבור הילדים שלכם?

שיעורים פרטיים

מחיר שיעור פרטי נע בין 60 ל-200 שקלים. פערי המחירים עצומים ותלויים לעיתים במיקום הגיאוגרפי, בהשכלה ובניסיון של המורה וגם ברמת הביקוש באזור ובתקופה הרלוונטית.

כדי להפחית עלויות בדקו מה מציעים בית הספר והעירייה. יש רשויות שיוזמות מבצעי תגבור קבוצתיים לקראת בגרויות (בחינם או בתשלום סמלי), ויש שמממנות לכל תלמידי העיר מנוי לשיעורי עזר אינטרנטיים, מקוונים או מצולמים. מומלץ גם לבדוק האם בית הספר ו/או הרשות המקומית שלכם חתומים על הסכמים עם חברות שמעניקות שיעורים פרטיים במחיר מוזל. אפשר גם לארגן שיעור פרטי משותף לשניים-שלושה ילדים, בהנחה שהמשתתפים ברמות למידה דומות.

אני רוצה להתחיל לחסוך עבור הילדים שלי>>

הכנה לצבא

אם הילדים והילדות שלכם פייטרים אמיתיים, ייתכן שיירשמו לקורסי הכנה לצבא. השוק בתחום זה פרוץ למדי ומציע מגוון של קורסים אינטנסיביים, הכוללים הכנה מנטלית ופיזית למאמץ הצפוי בשירות בצה"ל. כמה מהקורסים, אולי תופתעו לשמוע, נמשכים שנתיים. המחירים נעים סביב 300 שקלים לחודש, לפעמים אפילו יותר. הכפילו את המספר הזה ב-24 חודשים ואופס - חציתם את רף ה-7,000 שקלים.

בשנים האחרונות נפוצה גם ההכנה ל"יום המא"ה", יום מיון לקראת שיבוץ לתפקיד הצבאי שאליו מוזמנות הבנות וכמה מהבנים. יום המיון נעשה במכון הערכה פרטי, ונחשו מה? כיום מקובל לקנות ערכת הכנה או להגיע למפגשי הכנה פרונטליים. כל זה, לפני שהזכרנו את הקניות והשלמת הציוד הצבאי לקראת הגיוס, שהורים רבים מממנים בלי לשאול פעמיים.

איך מסתדרים? השוו בין הקורסים השונים, בדקו את העלויות. במקביל לגופים העסקיים שמציעים קורסים במחיר מלא, פועלות גם עמותות שעושות זאת במחיר סמלי ממש. אם אתם מתקשים לעמוד בתשלום, בכמה מהגופים (גם הפרטיים) יילכו לקראתכם ויעניקו הנחה, אפילו משמעותית.

קראו עוד במגזין:

 

 

מכינה קדם צבאית

הילד או הילדה חדורים בערכים של תרומה, נתינה, אהבת האדם והארץ. הצליח לכם. אחרי התיכון הם אולי יירשמו למכינה קדם צבאית שתהפוך אותם לאנשים יותר טובים, מעורבים ותורמים לחברה. מעולה. ידעתם שההורים נדרשים לממן את השהות במכינה? במכינות רבות העלות היא כ-1,000 שקלים לחודש (המחיר משתנה בין המוסדות). תכפילו ב-11 חודשים, והנה התעופפו להם עוד 11,000 שקלים.

איך מתמודדים? אל תהססו להתחלק עם הילדים בתשלום. דעו שיש מלגות ותוכניות סיוע לזקוקים לכך.

ויש עוד הרבה: נגענו כאן ברפרוף בכמה סוגי הוצאות על נערים ונערות מתבגרים, אבל לא דיברנו בכלל על בילויים, הוצאות תחבורה, טיולים, קניות של מותגים (בגדים, נעליים, תיקים, אקססוריז - הכול!), סמארטפונים ושאר אביזרים, קורקינט או אופניים חשמליים, מסע לפולין ועוד. נדמה שאין לזה סוף.

אז מה עושים?

1. עשו סדר בדברים: אל תזרמו עם כל בקשת כסף של הילדים. גבשו חזית אחידה ביניכם כהורים, וידעו את הילד מה אתם מתכוונים לממן ועד איזה גבול, ואילו הוצאות הוא יצטרך לממן בעצמו. עודדו את הבנים והבנות שלכם לעבוד בחופשות מהלימודים - בבייביסיטר, ניקיון, מלצרות, תכנות. כל אחד לפי העדפותיו ויכולותיו. הסבירו להם מהם חיסכון ותכנון כלכלי ולמה כדאי להציב מטרות כלכליות ולחסוך עבורן כסף.

2. עזרו להם לחסוך: חשוב שגם אתם תחסכו עבורם מגיל קטן באמצעות הפקדות חודשיות, בנוסף לסכומים שתקבלו כמתנה במהלך השנים (לידה, בר מצווה וכדומה). כך גם יחכה להם סכום כסף שיעזור להם להשיג מטרות כלכליות, וגם תלמדו אותם באמצעות דוגמה אישית.

חיסכון מיטב דש קידס הוא חיסכון שנעשה באמצעות קופת גמל להשקעה, ונועד בעיקר עבור חיסכון לילדים. ניתן להפקיד בחיסכון באופן שוטף, כלומר בכל חודש או באופן חד פעמי (או גם וגם). דמי הניהול אטרקטיביים ואולי הכי חשוב – הכסף נזיל, כלומר ניתן למשוך את הכסף מתי שרוצים בכפוף להוראות הדין.

צפו בסרטון עם רונן טוב, משנה למנכ"ל מיטב דש ויו"ר חברת הגמל והפנסיה, בשיחה על חיסכון מיטב דש קידס:

אני רוצה לפתוח חיסכון לילדים>>

האמור אינו מהווה ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני ו/או תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 5 שנים

  נותנים דמי כיס חודשיים שהנער/ה יחליטו על מה הם מוציאים את זה וילמדו גם שכסף לא גדל על עצים. אם הם רוצים/צריכים יותר כסף - שיעבדו בשביל זה ויממנו את עצמם על פי יכולתם.
  מדובר כבר על ילדים גדולים.
  ממש לא מסכימה עם הכתבה הזו.
  הדבר היחידי בכתבה שהייתי מממנת לילדים שלי בגילאים הללו זה שיעורים פרטיים ודברים בסיסיים כמו טלפון נייד אך כמובן שלא יקר ואולי טיולים של בית ספר ואולי טיול לפולין ומחיה בסיסית - קורת גג, חשמל, מים וכדומה, אוכל, אינטרנט וזה...
  תפקידנו בתור הורים לתת לילד כלים להתמודד עם החיים האמיתיים בחוץ לאחר שהילד יפרוס כנפיים ויצא לחיים עצמאיים.
  ללמד התנהלות כלכלית נכונה בגיל הזה רק ייטיב עם הילד בעתיד.
  זוהי דעתי.

  • לפני 5 שנים

   ובסדר. אולי גם הוצאת רשיון ובמידה ומחזיקה רכב אז ביטוח רכב לאחר שהילד הוציא רישון. אבל גם אז - זה 5000 שקל לשנה! ביטוח רכב. זה לא סוף העולם..
   לא מאמינה שההוצאות שאני ציינתי מתעלות על הוצאות של תינוק קטן.

 • לפני 5 שנים

  לכל אותם אנשים שחוסכים בבנקים,
  למה? הבנק רק מגביל, נותן תשואה מינימלית ושוחק את הכסף! כסף צריך לעשות כסף...

 • לפני 5 שנים

  עבדתי ושילמתי את כל זה בעצמי

 • לפני 5 שנים

  הבלאגן הגדול מגיע כשהם נהפכים לטינייג'רים והגיל הזה רק נהיה צעיר יותר

 • לפני 5 שנים

  האם יש לכם חיסכון לילדים שמתאים לתקופה של יותר מ 10 שנים וגם עם בעיקר מניות?

  • לפני 5 שנים

   שלום צליל,
   יש לנו מגוון אפשרויות חיסכון ובין היתר חיסכון לילדים שנקרא "מיטב דש קידס". תוכלי לקרוא על כך באתר האינטרנט של מיטב דש ובאתר זה. לשאלות נוספות תוכלי להתקשר לשירות הלקוחות בטלפון 3366* שלוחה 3. בהצלחה!

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: סבלתם מגשם של הוצאות עבור התינוק? המבול יבוא כשהילדים יגדלו
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.