תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

אבא, תקנה לי מקפצה לחיים הבוגרים

ידעת שחייך ישתנו ברגע הלידה. מאז אתה עושה הכול בשבילו או בשבילה: מחתל, משתולל על השטיח, עוזר בשיעורים, מלמד לשחות ולרכוב על אופניים. לעתיד שלהם כבר דאגת?

כולם הזהירו אותך שחייך ישתנו לחלוטין ברגע הלידה. שאתה הולך ליהנות או אולי לסבול. שיתכן שתהיה לך המון סבלנות לילד או לילדה, אבל גם יתכן שהמפלס שלה ירד לפעמים כמעט עד למינימום. שתאהב ותעריך כל רגע באבהות ושלצד זה, גם תתגעגע לזוגיות נטולת הדאגות שהייתה לך פעם עם אשתך.

השנים חלפו, הילד לומד בבית הספר, הדרמות של הבוקר שינו את פניהן. שכחת מהחיתולים ומהכנת התיק למשפחתון. במקום זאת, מצאת עצמך נאבק מדי יום בניסיון להעיר אותו ולגרום לו לצאת מהמיטה

הגיעה הלידה. התרגשת, התאהבת בתינוק והפנמת: החיים אכן לא יחזרו להיות מה שהיו. כך גם שעות השינה שלך. עוד שהחזקת אותו בחדר הלידה ידעת שתעשה הכול בשבילו. וידעת שצנחה עליך אחריות גדולה, גדולה מאוד.

אני רוצה לחסוך עבור עתיד הילדים שלי >>

השבועות הראשונים טסו בניסיונות לסחוט ממנו חיוך ראשון. לא חסכת בקולות מוזרים, נביחות ויללות בניסיון להצחיק אותו. כשהוא הגיע לגיל חצי שנה בישלת לו עיסות מוזרות משלל פירות וירקות, כאילו היה לקוח מועדף במסעדת יוקרה. רבצת אתו שעות על השטיח, הדגמת לו איך זוחלים, זייפת שירי ילדים ויצאת אתו לטיולים בשכונה בשעות מוזרות – הכול כדי שיירדם. עם הזמן גם צברת, כמו כולם, ניסיון עשיר בהחלפת חיתולים.

לפני שהספקת להבין מה קורה, האוצר שלכם גדל ובאו הימים הראשונים של הגן: הוא יבכה כשתלך, או יוותר לך? אחרי הצהריים יצאת אתו לגינה, או נשארת אתו להשתולל בסלון. הוא טיפס עליך, אתה דגדגת, הצחקת ושמעת חוויות מהיום שלו.

הזמן המשיך לעוף והגיע הרגע לקחת את הילד בפעם הראשונה לבריכה או לים, ואחר כך גם ללמד אותו לרכוב על אופניים. איכשהו שרדת גם את הריצה המתישה לצד האופניים, עם או בלי גלגלי עזר.

מיומנויות לחיים

השנים חלפו, הילד לומד בבית הספר, הדרמות של הבוקר שינו את פניהן. שכחת כבר מהחיתולים ומהכנת התיק למשפחתון, גם הפרידה בבוקר כבר לא בעייתית וקורעת לב. במקום זאת, מצאת עצמך נאבק מדי יום בניסיון להעיר אותו ולגרום לו לצאת מהמיטה. בזמן. משברים חדשים צצו: מי חבר שלו ומי לא, מי מעצבן מבין המורים, האם צירפו או לא צירפו אותו לקבוצת הוואטסאפ הכיתתית (אחת ממאה)? ניסית (כמובן, כמובן) לחייב אותו להכין שיעורים וללמוד למבחנים – והוא כמובן התווכח ועשה לך דווקא. היה שמח. למדת אתו למבחנים, עזרת לו בעבודות, ניחמת אותו כשבכה או נקלע לאיזו קריזה חולפת. ככה, לאט לאט, ציידת אותו בכישורים בסיסיים: אם זה להחליף נורה, להפעיל מקדחה, לגהץ, לנקות, לאפות, לבשל ועוד המון הדברים.

קראו עוד במגזין:

 

 

ומה עם חיסכון לעתיד? 

עשית בשבילו כל מה שרק יכולת מרגע לידתו, ברור. אבל, רגע: זכרת גם לדאוג לעתיד שלו? זה מתחיל במסיבת הבר המצווה שלו, שלא תתקיים בחינם. כמה שנים אחר כך, כשהוא יהיה בן 20 ומשהו, כל האהבה, החום והידע שהרעפת עליו עלולים לא להספיק כדי לצאת לחיים עצמאיים. מן הסתם תרצה לצייד אותו גם מבחינה כלכלית, למטרות כמו השכלה גבוהה, הקמת עסק, חתונה או קניית דירה.

כדי שתוכל לעזור לו בבוא הרגע, אתה חייב להיערך שנים מראש, אפילו מרגע הלידה. אפקט הריבית דריבית, שלפיו הריבית מתווספת לקופת החיסכון בכל שנה ומאותו רגע מחושבת על היתרה המעודכנת – יעיל במיוחד על פני טווח זמן ארוך ועשוי להגדיל משמעותית את תשואת החיסכון. הוסף לכך את הסכומים שיקבל הילד כמתנות במשך השנים, לבטח המתנות הגדולות יותר (ברית ובר מצווה) – והרי לך חיסכון נאה, שעשוי לספק לילדך מקפצה ראויה לחיים הבוגרים.

חיסכון אמרנו? אין הכוונה כמובן לתוכניות החיסכון של הבנקים, שמספקים בשנים האחרונות תשואות נמוכות עקב הריבית הנמוכה במשק. הורים רבים בוחרים כיום בחיסכון מיטב דש קידס. מדובר בקופת גמל להשקעה, שמציעה ניהול השקעות בידי מומחים, דמי ניהול יחסית נמוכים, אפשרות לקבלת הלוואה בתנאים מצוינים ושתי הטבות מס משמעותיות.

שווה להתעכב על אפשרות דחיית המס. למעשה מדובר באפשרות דחיית מס מתמשכת: תשלום המס במיטב דש קידס יתרחש רק ביציאה, בעת משיכת הכסף. מה שאומר שדחיית המס עשויה גם להימשך שנים. בנוסף, ניתן לעבור בין המסלולים השונים בקופת הגמל ואף לעבור בין קופות של חברות שונות, וכל זאת מבלי לשלם מס רווחי הון בשיעור 25%.

אז למה אתה מחכה, אבא?

אני רוצה להתחיל לחסוך לילדים שלי >>

צפו בסרטון עם רונן טוב, משנה למנכ"ל מיטב דש ויו"ר חברת הגמל והפנסיה, בשיחה על חיסכון מיטב דש קידס:

החברה המנהלת מיטב דש גמל ופנסיה בע"מ מבית מיטב דש ואיילון ביטוח. האמור אינו מהווה ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני ו/או תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. מאמר זה נכון למועד כתיבתו, ההסדר התחקיתי והכללים החלים בנוגע למוצר הפיננסי המצוין לעיל עשויים להשתנות מעת לעת.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 5 שנים

  האם מדובר בחיסכון מלבד חיסכון לכל ילד של המדינה, או שמדובר בחיסכון לכל ילד שאליו אני אמור לנתב את כספי הביטוח הלאומי שמקבלת אשתי?

  • לפני 5 שנים

   שלום יקיר,
   מדובר על חיסכון נוסף שנקרא "מיטב דש קידס"
   לפרטים אנא התקשר ל 3366* שלוחה 3.

 • לפני 5 שנים

  אין כמו אבא

 • לפני 5 שנים

  האם יש אפשרות להפקיד 75 שקלים בחודש?

  • לפני 5 שנים

   שלום עקיבא,
   בהחלט אפשרי.

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: אבא, תקנה לי מקפצה לחיים הבוגרים
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.