תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

יש לכם קרן השתלמות? קבלו 6 כללי זהב שיסייעו לכם להפיק הרבה יותר ממנה

קרן ההשתלמות היא כלי חיסכון מצוין, המשלב הטבות יוצאות דופן מהמדינה ומהמעסיק. שימו לב: אם לא תדעו לנצל את ההטבות הללו במלואן יתכן ותפסידו אלפי שקלים. כך תבטיחו שלכם זה לא יקרה

קרן השתלמות, שנחשבת בצדק לאחד מכלי החיסכון הטובים ביותר בשוק אם לא הטוב שבהם, מאפשרת לכם להגדיל את החיסכון באמצעות סל הטבות משולב ויוצא דופן. ראשית, על כל שקל שאתם מפנים לחיסכון בקרן, המעסיק שלכם יפקיד עד פי שלושה. מעבר לכך, אתם נהנים מהטבות מס נדיבות מהמדינה ומהשקעה אקטיבית בשוק ההון, המבוצעת במגוון מסלולים ועל ידי מומחי השקעות.

נהנים מהטבות מס נדיבות מהמדינה ומהשקעה אקטיבית בשוק ההון

כל אלו מגדילים כמובן את פוטנציאל התשואה בחיסכון בקרן ההשתלמות. אז מה הבעיה? למרבה הצער, רבים מהחוסכים בכלי הפיננסי הזה לא מודעים מספיק לזכויות שלהם, וכתוצאה מכך מנצלים רק מעט מההטבות שמגיעות להם. החדשות הטובות: לכם זה לא יקרה. קבלו 6 כללי זהב שיאפשרו לכם להוציא את המקסימום מהחיסכון בקרן ההשתלמות.

הצטרפו לקרן השתלמות של מיטב דש>>

1. לנצל את מלוא הטבות המס שמגיעות לכם

ההפקדה בקרן השתלמות מזכה את העובד בהטבות מס משמעותיות: פטור מתשלומי מס הכנסה (על הפקדות המעסיק) ופטור ממס רווחי הון עד לתקרה הקבועה בחוק. ההטבות מוגבלות לשכר חודשי בגובה של עד 15,712 ₪, ולתקרת הפקדה חודשית (על ידי העובד והמעסיק יחד) העומדת על 10% מגובה השכר.
כדי ליהנות מהטבות משמעותיות אלו, יש להשאיר את הכספים בחיסכון לתקופה של שש שנים לפחות. משיכת הכספים קודם לכן, תהיה כרוכה בתשלום מיותר של מס, ממנו אפשר וצריך להימנע. בכל זאת, מה עושים כשצריכים לגייס כסף ולא רוצים לוותר על הטבות המס שמגיעות לכם? תשובות בהמשך.

2. להגיע לתקרת ההפקדה

כדי ליהנות מהטבות המס במלואן, גובה הפקדות המעסיק צריך להיות כפול לפחות מהסכום החודשי שאתם מפקידים (ולא יותר מפי שלושה). בפועל, במקרים רבים גובה ההפקדה של המעסיק נמוכה יותר מהמקסימום. כדי ליהנות ממלוא ההטבות שמגיעות לכם (מהמעסיק ומהמדינה), מומלץ לבקש מהמעסיק להפריש את המקסימום האפשרי – פי שלושה מגובה ההפקדה החודשית שלכם. באופן הזה, תיהנו ממלוא הטבות המס וגם מהפקדה חודשית גדולה יותר של המעסיק לקרן ההשתלמות. לעיתים, על מנת ליהנות ממלוא ההטבות האלו, אפשר אפילו לשקול הפחתה קטנה בשכר.

poll questionהאם יש לך קרן השתלמות?

3. ליהנות מאפקט הריבית דריבית

ככל שהכספים יישארו בחיסכון לתקופה ממושכת יותר, כך אפקט הריבית דריבית יגדיל אותו בצורה משמעותית יותר. הסיבה: הרווחים שמניב החיסכון מושקעים ומייצרים רווחים נוספים, שגם הם מושקעים ומייצרים רווחים וכך הלאה, באופן שמגדיל משמעותית את הרווחים ככל שחולף הזמן.

כמה גדולים יכולים להיות הרווחים האלה? בהנחה שההפקדה החודשית לקרן השתלמות תהיה בגובה 1,500 ₪ לחודש עם תשואה שנתית בגובה 5%, לאחר 20 שנה יהיו בחיסכון 616,551 ₪, שמהם 256,551 ₪ יתקבלו בעקבות אפקט הריבית דריבית.
מסקנת ביניים חשובה: אחת הדרכים להגדיל את סכומי החיסכון היא פשוט לא למשוך את הכסף.

4. לדחות את תשלומי המס

אם עד עכשיו עסקנו בהפקדות עד לתקרה המזכה בהטבות מס, לעיתים דווקא הפקדות מעבר לתקרה יכולות להיות שוות לא מעט. אמנם, הפקדות המעסיק שחורגות מהתקרה יחויבו בתשלום מס הכנסה, אך תשלום מס רווחי ההון (בסך 25%) יתבצע רק במועד משיכת הכספים. עד אז, הכספים שישולמו במועד המשיכה ימשיכו להניב תשואה ולהגדיל את החיסכון, בחסות אפקט הריבית דריבית. ככל שתחליטו לחסוך למספר שנים רב יותר, כך אפקט הריבית דריבית יתעצם ויגדיל את כדאיות הגדלת ההפקדות מעבר לתקרה.

קראו עוד במגזין:

 

 

5. להפיק יותר מאפיק ההשקעה שבחרתם

החיסכון בקרן ההשתלמות מושקע באחד ממגוון אפיקי השקעה לבחירתכם. האם אפיק ההשקעה הקיים מותאם לצרכים שלכם? בחירת אפיק המתאים לאופי ולצרכים שלכם תאפשר לכם להגדיל את פוטנציאל התשואה ולבחור ברמת הסיכון הרצויה.
עצה לסבלניים שביניכם: ככל שהחיסכון הוא לטווח ארוך יותר, כדאי לשקול השקעה במסלול בעל חשיפה גבוהה יותר למניות, בשל הנטייה של שוק ההון לייצר תשואה גבוהה לאורך זמן.

6. להשתמש בכספי החיסכון בלי למשוך אותם

זקוקים לכסף נזיל, אך עדיין לא עברו שש שנים ולכן אי אפשר למשוך את הכסף בלי לשלם מס? ניתן לקבל הלוואה בריביות אטרקטיביות כנגד כספי החיסכון שצברתם. כך תוכלו מצד אחד לייצר נזילות כספית, ומצד שני להימנע מתשלומי מיסים מיותרים. סכום ההלוואה נגזר מהיקף הכספים שצברתם ומידת הנזילות שלהם: ניתן לקבל הלוואה בגובה של עד 80% מכספי החיסכון שצברתם אם קרן ההשתלמות כבר נזילה, ועד 50% מכספי החיסכון אם עדיין לא עברו שש שנים והקרן לא נזילה.

עדיין לא הצטרפתם לקרן ההשתלמות של מיטב דש? הצטרפו כעת>>

החברה המנהלת מיטב דש גמל ופנסיה בע"מ מבית מיטב דש ואיילון ביטוח. האמור אינו מהווה ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני ו/או תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 4 חודשים

  מאמר טוב. תמציתי וקולע.
  קצת חסרים הסברים על תקרות המס, אבל עדיף גם בלי כי זה רק יסבך.
  תודה.

 • לפני 5 חודשים

  שלום, אני בן 23, יש לי 25 אלף שרוצה לעשות איתם משהו, מה ממליצים לעשות? בנוסף יכול להפקיד חודשית עוד סכום של 3000 פלוס לחיסכון

 • לפני 2 שנים

  שלום
  ברצוני להעביר קרן השתלמות לא נזילה מבית השקעות אחר אליכם.
  הסיבה העיקרית היא שבית ההשקעות הקיים לא נותן הלוואה כנגד קופה לא נזילה.
  לכן מבקש לבדוק מה התנאים לקבלת הלוואה - כרגע הסכום בקרן כ 130000 ש"ח.
  אשמח לתשובתכם

  • לפני 2 שנים

   היי ירון, אנא השאר פרטים ליצירת קשר ונחזור אליך בהקדם

 • לפני 2 שנים

  בעוד שנה וחצי אגיע לגיל הפנסיה ואפרוש בעז"ה. האם משתלם לא לפדות בנתיים את קרן ההשתלמות? האם היא תמשיך לצבור ריביות?

  • לפני 2 שנים

   שלום שושנה,

   קרן ההשתלמות ממשיכה לצבור רווחים כל עוד לא משכת אותה, וללא קשר לגיל. חוסכים רבים משאירים את קרן ההשתלמות שלהם ונותנים לה להמשיך לצבור רווחים גם במקביל לקבלת פנסיית זקנה. מדובר באפיק השקעה מאוד אטרקטיבי שימשיך להניב לך תשואה תוך ניצול הפטור ממס המובנה במכשיר השקעה מיוחד זה.

  • לפני 2 שנים

   ברור

 • לפני 2 שנים

  שלום! יש קרן השתלמות בשלוש שנים. מה פעולות שלי?

 • לפני 2 שנים

  תודה רבה לכם

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: יש לכם קרן השתלמות? קבלו 6 כללי זהב שיסייעו לכם להפיק הרבה יותר ממנה
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.