תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

שכירים? 3 דרכים לקבל מהמדינה הטבות מס על 2018

06/12/2018

בסוף שנת המס נפתח חלון הזדמנויות שעשוי להעניק לשכירים הטבות מס באלפי שקלים מהמדינה. אתם רק צריכים לדעת מה מגיע לכם, מתי וכמה

סוף שנת המס בפתח וזה הזמן שלכם, ציבור השכירים במשק, להיערך לקבלת הטבות מס מהמדינה, שעשויות להגיע בקלות לאלפי שקלים. אתם רק צריכים לדעת מה מגיע לכם, מתי וכמה. בואו נצלול להטבות.

שכיר שיוגדר "עמית מוטב", כלומר שהוא ומעסיקו חוסכים מדי חודש יותר מ-1,585 ש"ח בחודש לחיסכון פנסיוני, ייהנה מזיכוי במס על הפקדות במסגרת תכנית החיסכון הפנסיוני עם המעביד

1. זיכוי וניכוי ממס על שכר לא מבוטח

השכר שלכם, השכירים, מתחלק בדרך כלל לשניים:

 • שכר מבוטח – רכיב שכר שלרוב אינו משתנה מחודש לחודש, ובגינו המעסיק מפקיד כספי תגמולים ופיצויים לתכנית פנסיונית כלשהי (קופת גמל, קרן פנסיה או ביטוח מנהלים).
 • שכר לא מבוטח – כל שאר רכיבי השכר מהם מנוכה או נזקף מס הכנסה, אבל אינם מהווים בסיס להפקדות הפנסיוניות.

איך זה עובד? שכיר שיוגדר "עמית מוטב", כלומר שהוא ומעסיקו חוסכים מדי חודש יותר מ-1,585 שקל בחודש לחיסכון פנסיוני (לפחות 19,020 שקל בשנה, נכון ל-2018), ייהנה מזיכוי במס על הפקדות במסגרת תכנית החיסכון הפנסיוני עם המעביד. התקרה להטבה זו היא 7% מהשכר המבוטח בפועל, או מתקרת הכנסה מזכה - הנמוך מבין השניים. זיכוי מס נוסף יינתן על הפקדה בסך 5% מההכנסה הלא מבוטחת. בנוסף לכך, יינתן גם ניכוי מס בגובה 11% מההכנסה הלא מבוטחת.

אם עמדתם השנה בתנאים אלה, תוכלו להפקיד כספים לקופת גמל או לקרן פנסיה באופן עצמאי, להגדיל לעצמכם את החיסכון הפנסיוני ולקבל הטבת ניכוי וזיכוי מהמדינה בשווי אלפי שקלים. תקרת ההפקדה היא 16% על 104,400 שקל בשנה, או ההפרש בין השכר הלא מבוטח לשכר המבוטח, הנמוך מבניהם. אינכם עומדים בקריטריון "עמית מוטב"? גם לכם מגיעה הטבת מס בגין הפקדה על שכר לא מבוטח, אך בהיקף נמוך יותר.

דוגמה מספרית להמחשה

נניח שהשכר ברוטו המצטבר שלכם (שכר בסיס וכן עמלות ותוספות שכר שונות) עומד על 144,000  שקל במצטבר בשנה, אבל השכר שעל בסיסו מפקיד המעסיק תגמולים ופיצויים מחושב רק על שכר הבסיס, שעומד על 84,000שקל במצטבר בשנה (7,000 שקל בחודש. במקרה כזה, אתם זכאים להפקיד בגין אותם 60,000 שקל של הכנסות שחויבו במס, אך לא הופרש בגינם לחיסכון פנסיוני. בדוגמה זו, ההפקדה תהיה 9,600 שקל.

ומה תקבלו בתמורה? שתי הטבות:

 • הראשונה, הטבת זיכוי – זיכוי בגובה 35% מוכפל ב-5% מסכום הבסיס להפקדה. בדוגמה שלנו: 35% X 5% X 60,000, שהם 1,050 שקל.
 • השנייה היא הטבת ניכוי - תינתן בגובה שיעור המס השולי (בדוגמה שלנו - 20%) מוכפל ב-11% מסכום הבסיס להפקדה. החישוב: 20% X 11% X 60,000 , שהם 1,320 שקל.

במלים אחרות: הפקדתם 9,600  שקל, אבל קיבלתם מיד בחזרה 2,370 שקל, כרבע מהסכום, בהטבות מיסוי. בנטו, הוצאתם מהכיס 7,230 ₪  שקל שהפכו בין רגע לתוספת של 9,600 שקל לחיסכון הפנסיוני שלכם.

שימו לב שגובה ההטבה מאוד רגיש לשני פרמטרים – השכר ברוטו שלכם וכמה מתוכו מסווג כשכר לא מבוטח. לדוגמה, לבעלי שכר ברוטו של 20 אלף ₪ בחודש, עם שכר מבוטח של 12 אלף ₪ בחודש, מדובר בהטבה שמגיעה למעל 5,500 ₪.

איך מקבלים את ההטבה?

מבצעים את ההפקדה כמוסבר לעיל, לא יאוחר מתחילת דצמבר, מבקשים מהחברה המנהלת את קופת הגמל, קרן הפנסיה או ביטוח המנהלים "אישור הפקדה לצרכי מס" ומגישים אותו למחלקת השכר שלכם טרם סגירת תלוש המשכורת של שכר דצמבר (כלומר, רצוי לעשות זאת עד אמצע דצמבר). מחלקת השכר שלכם תבצע את התחשבנות המס במסגרת תלוש המשכורת של דצמבר. אם פספסתם את המועד, תוכלו לגשת בעצמכם לפקיד השומה עם אישור ההפקדה לצרכי מס ולהגיש בקשה להחזר מס.

ישנן שתי דרכים לקבל את ההטבה:

הראשונה – דרך תלוש המשכורת. כלומר: התחשבנות המס תתבצע דרך מחלקת השכר בחברה בה אתם עובדים וללא צורך בפנייה לרשות המסים. כדי לעשות זאת, יש לבצע את ההפקדה במחצית הראשונה של דצמבר, לקבל מהחברה בה מתנהלת קופת הגמל שלכם "אישור הפקדה לצרכי מס" ולגשת אתו למחלקת השכר טרם סגירת התלוש של משכורת דצמבר לשינויים. התחשבנות המס תיעשה על ידי מחלקת השכר ובתלוש שתקבלו בתחילת ינואר תקבלו את החזר המס.

השנייה – ישירות מול רשות המסים. במקרה כזה ניתן להפקיד ממש עד הימים האחרונים של שנת 2018, לקבל אישור הפקדה לצרכי מס מקופת הגמל ולגשת אתו לפקיד שומה – אם ניגשים עד סוף 2018 יש לבקש בקשה להחזר מס ואם ב-2019 יש לבקש בקשה להחזר מס בגין שנים קודמות. במידה ואתם מפקידים ממש לקראת סוף החודש, כבר לא יתאפשר הטיפול מול מחלקת השכר שלכם, אך אין בעיה לקבל את ההחזר באמצעות פנייה לפקיד השומה.

קראו עוד במגזין:

 

 

2. זיכוי ממס על תרומה לעמותה או מוסד ציבורי

אם תרמתם 180 שקל או יותר בשנת 2018 למוסד ציבורי, והמוסד הזה מחזיק באישור לפי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה, מגיע לכם לקבל בחזרה 35% מסכום התרומה. במלים אחרות, המדינה מסבסדת כשליש מהתרומה שלכם. סכום התרומה שמזכה בהחזר מס מוגבל עד 30% מההכנסה החייבת במס שלכם באותה שנה, או בסכום של כ-9 מיליון שקל, הנמוך ביניהם.

לדוגמא, אדם שתרם לעמותת עלם 500 שקל בשנת 2018, יקבל בחזרה 175 שקל.

לקבלת ההטבה, מורידים טופס 116 מאתר רשות המסים, ממלאים בו פרטים אישיים ובעמוד השני בוחרים בסעיף 4 – "תרמתי למוסדות ציבוריים מאושרים". מצרפים קבלות מקוריות או העתק של אישור ממוחשב שקיבלתם בגין התרומה, ועם זה ניתן לגשת בתחילת דצמבר למדור השכר במקום העבודה שלכם, שיזין את התרומה למערכת השכר ויערוך את ההתחשבנות במקומכם. מקומות עבודה רבים מורשים לטפל בכך, אך מוגבלים לטיפול בתרומות של עד 25 אלף שקל בשנה. מי שתרם מעבר לכך וכן מי שבמקום העבודה שלו לא ערוכים לבצע את התחשבנות המס הזו, יכול לגשת ישירות לפקיד השומה (במקרה כזה, צריך גם לצרף תלוש שכר).

3. עברתם את גיל 70 נכון ל-1.1.2018? תוכלו לקבל החזר מס של אלפי שקלים

פוליסות חיסכון בחברות הביטוח נהנות מהטבת מס ייחודית לאוכלוסיות מבוגרות, הנגזרת מתוקף סעיף 125 (ד) לפקודת מס הכנסה. פוליסות אלו נהנות ממעמד מיוחד, המאפשר לקבל פטור ממס על הרווח הצבור בפוליסה, עד לתקרה של 13,320 שקל ליחיד העומד בקריטריון הגיל, או 16,320 שקל לבני זוג, אם שניהם עומדים בקריטריון זה.

איך מקבלים את ההטבה?

בתחילת דצמבר, כדאי לבחון את מצב הפוליסה. אם הצטברו רווחים, כדאי לבקש מחברת הביטוח שלכם לבצע פדיון רעיוני ("מכירה רעיונית") של הפוליסה. המשמעות היא שלא יימשך כסף החוצה מן התכנית, אבל מערכת התפעול של חברת הביטוח תבצע פעולה של פדיון שבמסגרתה ינוכה מס על רווחי הון (בשיעור של 25% מהרווחים הריאליים) והכסף, לאחר התחשבנות מס, יופקד מיד בחזרה בפוליסה.

בצורה כזו ניתן לייצר אישור על ניכוי מס במקור, ואז – בשיטת "חיוב-זיכוי" – ניתן בתחילת שנת המס הבאה להגיש דוח הכנסות לרשות המסים, למלא בו את סעיף 125 (ד) ולצרף את האישור על ניכוי המס שהתקבל מחברת הביטוח, ומס הכנסה יחזיר לכם מס הכנסה בגובה המס ששולם, עד התקרה.

לדוגמה, מי שבתוכנית החיסכון שלו 400 אלף שקל, שהניבו תשואה של 4%, כלומר 16,000 שקל רווח – כל הרווח הזה פטור ממס (בהנחה שיש שני בני זוג מעל גיל 70). לכן, בעת הפדיון הרעיוני ינוכו מהפוליסה 4,000 שקל, אך לאחר הגשת המסמכים לרשות המסים, הם יועברו לחשבון הבנק של החוסך, שיוכל לבחור אם להפקידם בחזרה לפוליסה או לצרוך אותם.

מעוניינים בעוד טיפים לחיסכון? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.

האמור אינו מהווה ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני ו/או תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 5 שנים

  נהדר

 • לפני 5 שנים

  כתוב מצוין ובהחלט למדתי. תודה לכם מיטבדש

 • לפני 5 שנים

  בהחלט חשוב וכתוב יפה. כל אחד צריך להכיר ולשתף לסובבים

 • לפני 5 שנים

  תודה אדון זילברברג על המענה האדיב

 • לפני 5 שנים

  זה מעט חבל ששלחת את הכתבה הזו במייל ב24.12 כרשמתם בתחילתה שעל מנת לקבל את הטבת המס צריך להגיש את המסמכים עד אמצע דצמבר...

  • לפני 5 שנים

   יעל שלום
   אנו ניקח את ההערה לתשומת לב.
   עם זאת, יש לקחת בחשבון כי הנכתב בכתבה הינו בגדר המלצה אך בהחלט ייתכן ועדיין לא מאוחר.
   אצל מעסיקים רבים חישובי השכר מתבצעים לאחר סיום החודש.
   בכל מקרה, ניתן לבדוק כדאיות להגשת דוח שנתי ולקבלת החזרי מס המגיעים לך עפ"י החוק.

 • לפני 5 שנים

  משה.הייתי מעוניין שתיבדקו אים מגיע לי החזר.
  0504065888

  • לפני 5 שנים

   משה שלום

   המידע בכתבה הינו כללי ואינו מתייחס לשיקולי מס ולמשתנים שונים החלים על אדם זה או אחר.
   בכדי לבדוק את זכאותך האישית לקבלת הטבת מס עלייך להיוועץ ברו"ח / יועץ מס.

 • לפני 5 שנים

  שלום, אני שכיר ומעוניין לנצל את הטבות המס שהסברתם. מי יכול לסייע לי בכך

  • לפני 5 שנים

   רונן שלום
   המידע בכתבה הינו כללי ואינו מתייחס לשיקולי מס ולמשתנים שונים החלים על אדם זה או אחר.
   בכדי לבדוק את זכאותך האישית לקבלת הטבת מס עלייך להיוועץ ברו"ח / יועץ מס.

 • לפני 5 שנים

  האם אתם יכולים לערוך עבורי בדיקה ולבדוק שמגיע לי החזר או לא מגיע?

  • לפני 5 שנים

   בנימין שלום
   המידע בכתבה הינו כללי ואינו מתייחס לשיקולי מס ולמשתנים שונים החלים על אדם זה או אחר.
   בכדי לבדוק את זכאותך האישית לקבלת הטבת מס עלייך להיוועץ ברו"ח / יועץ מס.

 • לפני 5 שנים

  הכי טוב החזרי מס. שיחזירו לנו משהו

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: שכירים? 3 דרכים לקבל מהמדינה הטבות מס על 2018
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.