תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

האם המעסיק מפקיד פחות ממה שצריך לחיסכון הפנסיוני שלכם?

02/09/2021

לעיתים, בעקבות טעויות או חוסר הבנה שלנו, ההפקדה החודשית לחיסכון הפנסיוני נמוכה מהנדרש. כך תבדקו שאתם אכן מקבלים כל מה שמגיע לכם ותמנעו מהפסדים כספיים

להצטרפות לקרן הפנסיה הנבחרת של מיטב דש, לחצו כאן>>

החוק מחייב את המעסיק להפריש לשכירים מידי חודש כסף לחיסכון הפנסיוני. רבים לא יודעים שלעיתים, בעקבות טעויות או חוסר הבנה, הסכום המופרש בפועל נמוך ממה שאמור להיות.

כשמדובר בחיסכון ארוך טווח, גם טעות קטנה יכולה לעשות הבדל גדול

קראו עוד במגזין:

 

הפער בין הרצוי למצוי עלול להיות משמעותי, ולהשפיע באופן דרמטי על הביטחון הכלכלי שלכם לאחר הפרישה. אם למשל, הסכום החודשי שמופרש לחיסכון הפנסיוני שלכם נמוך ב-400 ₪ מהסכום הנכון, לאורך 30 שנה אתם עלולים להפסיד במצטבר סכום של 277,620 ₪. כל זאת, רק לצורך הדוגמה, במידה והחיסכון הפנסיוני שלכם יניב תשואה שנתית  בשיעור של 4%.

המסקנה פשוטה: כשמדובר בחיסכון ארוך טווח, גם טעות קטנה יכולה לעשות הבדל גדול. כדי לוודא שהמעסיק מפקיד לחיסכון הפנסיוני את הסכומים שמגיעים לכם, מומלץ שתדעו לענות על ארבעת השאלות הבאות.

1. כמה המעסיק צריך להפקיד לפנסיה שלכם?

כדי לוודא שהמעסיק מפקיד מדי חודש את הסכום הנכון לחיסכון הפנסיוני שלכם, צריך לדעת כמה בכלל הוא אמור להפקיד. על פי החוק, החל מינואר 2017 שיעור ההפרשות לחיסכון הפנסיוני עומד שיעור של 18.5% מהשכר הקובע לפחות: 6% על חשבון העובד (סכום שיורד מהשכר שלכם) ו- 12.5% על חשבון המעסיק - 6% לרכיב פיצויי פיטורין (שהוא חלק מהחיסכון הפנסיוני) ו- 6.5% לפנסיה. במקרים מסוימים, שיעורי ההפרשות אפילו גבוהים יותר, בהתאם להסכם עם המעסיק.

מהו השכר הקובע לחישוב ההפקדות הפנסיוניות? ברוב המקרים מדובר בשכר הבסיס, שאינו כולל תוספות שונות דוגמת שעות נוספות, בונוסים שנתיים, עמלות על מכירות ועוד. מומלץ שתבדקו מה מצבכם: במקרים מסוימים, מדובר באלפי שקלים שאינם נכללים בשכר הקובע ולכן גם אינם מובאים בחשבון לצורך חישוב ההפקדות הפנסיוניות.

poll questionהאם אתם יודעים כמה המעסיק מפקיד לכם מדי חודש לפנסיה?

2. האם המעסיק מפריש פחות ממה שמגיע לכם?

אחרי שהבנתם כמה המעסיק צריך להפקיד מדי חודש לחיסכון הפנסיוני שלכם (12.5% מהשכר הקובע), חשוב לבדוק האם זה אכן מה שקורה בפועל ולעלות על טעויות אפשריות, באמצעות בדיקת תלוש השכר.

גלו עוד על קרן הפנסיה הנבחרת של מיטב דש>>

מה צריך אם כן לבדוק בתלוש השכר?

 • שיעור ההפרשות לחיסכון הפנסיוני – האם עומד על שיעור של 18.5% לפחות? בתלוש השכר ניתן למצוא את סכום ההפרשה ושיעור ההפרשה באחוזים שלכם ושל המעביד.
 • גובה השכר הקובע להפרשות הפנסיוניות - גובהו אמור להיות רשום בתלוש השכר. מה ניתן לעשות אם הנתון לא רשום? אפשר לחלק את סכום ההפרשה באחוז ההפרשה, ולקבל את גובה השכר הקובע. אם לדוגמא רשום בתלוש שהמעסיק מפריש 1,125 ₪ ואחוז ההפרשה הנקוב הוא 12.5%, השכר הקובע מסתכם ב-9,000 ₪.

3. האם גובה השכר הקובע תואם את חוזה ההעסקה שלכם?

השכר הקובע נמוך ממה שנראה לכם? בדקו בחוזה ההעסקה האם הוא כולל רק את שכר הבסיס או סעיפים נוספים, והאם הוא תואם את ההפרשה שמופיעה בתלוש שלכם. ההפרשה שמופיעה בתלוש נמוכה יותר? חשוב לבדוק גם את תלושי השכר הקודמים ולראות האם מדובר בטעות מתמשכת או חד פעמית, ולבקש מהמעסיק להזרים לחיסכון הפנסיוני את הכספים החסרים.

4. האם ההפרשות שמופיעות בתלוש השכר אכן מוזרמות לחיסכון הפנסיוני?

גם כאשר ההפרשות שמופיעות בתלוש תקינות, חשוב לוודא שהן מגיעות במלואן למקום הנכון – כלומר: לחיסכון הפנסיוני שלכם. מדוע חשוב לוודא? טעות רישום עלולה לגרום להעברת סכומים נמוכים ממה שמגיע לכם לחיסכון הפנסיוני.

איך בודקים? המעסיק יכול לחסוך בעבורכם לפנסיה באמצעות קרן פנסיה, ביטוח מנהלים או קופת גמל - כולם מפרסמים דוחות תקופתיים על החיסכון הפנסיוני, הכוללים פירוט הפקדות. ניתן לעיין בדוחות דרך האתר או האפליקציה של הגוף המנהל, כלומר: בית ההשקעות או חברת הביטוח.

בדו"ח מוצג פירוט ההפקדות בחלוקה לתגמולי העובד ותגמולי המעסיק. תזכורת: תגמולי העובד צריכים לעמוד על 6% מהשכר הקובע, בעוד תגמולי המעסיק צריכים לעמוד על 12.5% מהשכר הקובע (6% לפיצויי פיטורין ו- 6.5% לפנסיה). בדיקה פשוטה של הדו"ח תאפשר לכם לבדוק האם הסכומים המופיעים בתלוש אכן הופקדו מדי חודש בתוכנית הפנסיונית.

איתרתם פערים? פנו למעסיק ופעלו לתיקון הטעויות בהקדם.

להצטרפות לקרן הפנסיה הנבחרת של מיטב דש, לחצו כאן>>

*החברה המנהלת הינה מיטב דש גמל ופנסיה בע"מ, מבית מיטב דש ואיילון ביטוח. אין לראות בנתונים ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ פנסיוני ו/או שיווק פנסיוני המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
  אתם קוראים: האם המעסיק מפקיד פחות ממה שצריך לחיסכון הפנסיוני שלכם?
  Website by:

  © 2017 מיטב דש בע”מ
  אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.