תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

לחוצים על כסף? 3 סיבות מצוינות לא למשוך את החיסכון מקרן ההשתלמות

יש לכם קרן השתלמות? יש לכם נקודת זינוק מעולה להגדלת החיסכון. כך תדעו מה יקרה אם תחליטו למשוך בכל זאת את כספי החיסכון – ומה האלטרנטיבה החכמה שתאפשר לכם ליהנות מכל העולמות

הצטרפו לקרן ההשתלמות של מיטב דש, הקליקו לפרטים >>

דמיינו עולם מושלם שבו על כל שקל שאתם חוסכים, יש מי שחוסך 3 שקלים נוספים. זה בדיוק מה שיקרה מרגע שהמעסיק שלכם יסכים לפתוח לכם קרן השתלמות.

לקרן ההשתלמות יש יתרון נוסף, בדמות היכולת למשוך את הכספים הצבורים לאחר שש שנים. מדובר על יתרון שיכול בקלות להפוך לחיסרון, מאחר שהפיתוי למשוך סכומי כסף גדולים עשוי לעלות לנו ביוקר.

קראו עוד במגזין:

 

יש לכם קרן השתלמות דרך מקום העבודה? מדי חודש אתם יכולים להפקיד עד 2.5% מהשכר, בזמן שהמעסיק יכול להפקיד עד 7.5% מהשכר. השכר החודשי שלכם עומד על 10,000 ₪ ואתם מפקידים 250 ₪ בחודש? המעסיק יכול להפקיד לקרן ההשתלמות שלכם עד 750 ₪ בחודש.

כל הטוב הזה מתרחש, כמובן, עוד מבלי להתייחס לתשואות, או על הטבות המס המשמעותיות, הכוללת פטור מתשלום מס על הרווחים ופטור מתשלום מס הכנסה על הפקדות המעסיק. בשל ערכן הרב, נכון ל-2022 הטבות אלו מוגבלות לתקרת הפקדה חודשית (של העובד והמעביד יחד) בגובה של עד 10% מהשכר, ועד תקרת שכר בגובה 15,712 ₪.

לקרן ההשתלמות יש יתרון נוסף, בדמות היכולת למשוך את הכספים הצבורים לאחר שש שנים. מדובר על יתרון שיכול בקלות להפוך לחיסרון, מאחר שהפיתוי למשוך סכומי כסף גדולים עשוי לעלות לנו ביוקר. מהן ההשלכות של משיכת הכספים מקרן ההשתלמות?

אפקט החיסכון הנעלם

אנשים שהתרגלו למשוך את הכספים הצבורים בקרן ההשתלמות כל 6 שנים, מפספסים הזדמנות לחסוך סכומים משמעותיים, שיוכלו לשמש אותם כדי לממן בהמשך מטרות גדולות יותר, מצבירת ההון העצמי הדרוש לרכישת דירה ועד יצירת כרית ביטחון לזמן פרישה.

כיצד החיסכון בקרן ההשתלמות קשור לפנסיה? גורמים שונים דוגמת העלייה המתמשכת בתוחלת החיים, מובילים לכך שהפנסיה שנקבל בגיל הפרישה עלולה להיות נמוכה באופן משמעותי מהשכר הנוכחי שלנו. כדי להשלים את הסכום שנקבל בפנסיה לסכום שאליו הורגלנו במשך שנים, אנחנו נדרשים לייצר מכשירים משלימים. אחד מהם הוא  קרן ההשתלמות.

עדיין לא הצטרפתם לקרן ההשתלמות של מיטב דש? זה הזמן >>

poll questionהאם יש לך קרן השתלמות מהעבודה?

אובדן רווחים משמעותי

קרן ההשתלמות מושקעת באחד ממגוון מסלולי השקעה לבחירה בשוק ההון. כולם יודעים שככל שהתשואה שמניב המסלול שבחרתם גבוהה יותר, כך החיסכון יגדל. עם זאת, מעטים מודעים לאפקט המצטבר של הריבית דריבית. מה זה אומר? רווחי החיסכון שלכם מושקעים מחדש, מייצרים תשואה נוספת שגם היא מושקעת ומייצרת רווחים נוספים – וכך הלאה.

ומהי התוצאה? אם אנחנו והמעסיק נפקיד יחד 1,000 ₪ בחודש, לאחר 20 שנות חיסכון היינו אמורים לחסוך 240,000 שקלים, עוד לפני חישוב התשואות. כאן נכנסת לפעולה הריבית דריבית: בהנחה שקרן ההשתלמות הניבה תשואה שנתית בגובה 7%, לאחר 20 שנות חיסכון יצטברו בקרן 520,927 ₪, מהם 280,927 ₪ בזכות אפקט הריבית דריבית.

במידה ומשכתם את הכסף מהחיסכון, איבדתם את היתרונות של אפקט הריבית דריבית על הכספים שנמשכו.

קיבוע הפסדים

בתקופות של ירידות שערים בשווקי ההון, חלק מהחוסכים מושכים את הכספים הצבורים בקרן ההשתלמות. התנהלות שכזו עלולה לגרום להם להפסיד את העליות שמגיעות אחר כך. לדוגמא, מי שמשך את כספי קרן ההשתלמות בעקבות ההפסדים שהגיעו בגל הראשון של הקורונה, הפסיד את העליות המשמעותיות שהגיעו לאחר מכן. משיכת הכספים בעקבות ירידות נקודתיות עשויה לקבע את ההפסד, מה שמחזק את חשיבות החיסכון לטווח ארוך בקרן ההשתלמות.

ואם אנחנו בכל זאת צריכים כסף נזיל?

איך בכל זאת אפשר לממן את הצרכים השוטפים מבלי למשוך את הכספים מקרן ההשתלמות? החיסכון בקרן השתלמות מאפשר לכם לקבל הלוואה בתנאים משתלמים כנגד כספי החיסכון, המשמשים כבטוחה. העובדה שכספי חיסכון משמשים כבטוחה והוודאות הגבוהה לפירעון ההלוואה, מפחיתה את הסיכון שלוקח על עצמו הגוף המנהל. וככל שהסיכון נמוך יותר, כך תנאי ההלוואה משתלמים יותר.

חשוב לציין: הלוואה לוקחים רק כשצריך וכשיש דרך להחזיר את ההלוואה. נטילת הלוואה מקרן ההשתלמות תאפשר לכם ליהנות מכל העולמות: גם מתנאים אטרקטיביים ביחס להלוואות בגופים אחרים ואולי הכי חשוב – מהשארת הכספים בחיסכון, עם כל היתרונות הנלווים לכך.

להצטרפות לקרן ההשתלמות של מיטב דש, לחצו כאן >>

החברה המנהלת מיטב דש גמל ופנסיה בע"מ מבית מיטב דש ואיילון ביטוח. האמור אינו מהווה ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני ו/או תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  • לפני 2 שנים

    להתקשר
    . 0505986142

  • לפני 2 שנים

    מה החוס שנותניים על קרן השתלמות ? מה סובריים פלוס אם לא משחרים את הכסף אחרה 6 שעניים ?

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: לחוצים על כסף? 3 סיבות מצוינות לא למשוך את החיסכון מקרן ההשתלמות
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.