תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

קרן פנסיה ברירת מחדל – קונספט חדש לחיסכון

איש אינו מטיל ספק בחשיבותו של החיסכון לגיל הפרישה, הרי ברור לכל אחד מאתנו שמי שלא יצבור סכום כספי שיעמוד לרשותו כשלא יוכל להמשיך לעבוד ולקבל הכנסה שוטפת, צפויה לו סכנה כלכלית

בישראל כמו במדינות רבות בעולם, מוטלת החובה על המעסיקים והחל מהשנה גם על עצמאים, לבצע הפקדות כאחוז מסוים מהשכר לתכנית שתבטיח הכנסה חודשית בעת פרישה.

הרעיון בקרנות הפנסיה

בעוד שקיימות אלטרנטיבות חיסכון פנסיוני רבות המאפשרות לצבור כספים ולהחליט על אופן השימוש בהם בגיל הפרישה, בקרנות הפנסיה הרעיון הוא לקבל הכנסה חודשית קבועה (קצבה). כשמתחילה להתקבל הקצבה, היא אינה מסתיימת גם אם החוסך מאריך חיים הרבה מעל תוחלת החיים הצפויה נכון למועד פרישתו (עד לפטירת הפנסיונר). באמצעות קרנות הפנסיה מוסרת למעשה חוסר הוודאות בדבר ההכנסה החודשית של הפנסיונר.

עובדים המועסקים בחברות ממשלתיות ותאגידי ענק משלמים דמי ניהול נמוכים מהממוצע, בעוד שאר העובדים במשק אינם נהנים מהפריבילגיה

צפו בסרטון Facebook Live ששידרנו בנושאקראו עוד במגזין:

 

4 גורמים עיקריים

הפנסיה החודשית היא תוצאה של חלוקת הסכום שנצבר בקרן, במקדם המרה לקצבה שקובע את גובהה. למשל, אם מקדם הקצבה הוא 200 ובקרן נצברו מיליון וחצי שקלים, הפנסיה החודשית לכל ימי חיי הפנסיונר תעמוד על 7,500 ₪. אולם, עד למועד המיוחל בו יקבל העמית בקרן את תשלום הפנסיה הראשון שלו, הסכום הצבור בקרן מושפע מ- 4 גורמים: גובה ההפקדות החודשיות, התשואה שמשיגה הקרן, המאזן האקטוארי של הקרן וגובה דמי הניהול.

גובה ההפקדות החודשיות הוא פונקציה של השכר והסכמים קיבוציים במקום העבודה, כך שהוא אינו פרמטר שהעובד יכול להשפיע עליו, אלא אם יפקיד וולנטרית באופן עצמאי מכספיו הפנויים לקרן. פעולה זו צפויה להקטין לו את ההכנסה הפנויה כעת, אך להגדיל את הפנסיה בעתיד. התשואה שמשיגה הקרן, כמו גם האיזון האקטוארי שלה, שהוא למעשה מנגנון תיקון של יתרת החיסכון של כל החוסכים בקרן, על מנת לאזן את סך ההתחייבויות מול הנכסים של הקרן – שניהם פרמטרים שאין לחוסך כמעט כל השפעה עליהם, וממילא לא ניתן לדעת מראש מה יוליד יום.

אז מה בכל זאת ניתן להבטיח ברמת וודאות גבוהה? את שיעור דמי הניהול שאנו משלמים לקרן הפנסיה.

קרנות פנסיה מקיפות

במאמר זה נתמקד בסוג קרנות פנסיה נפוץ - קרנות מקיפות. קרנות פנסיה שבהן קיימת החבילה המקיפה של חיסכון לפרישה וכיסויים ביטוחיים למקרי נכות ומוות. שיעור דמי הניהול המקסימלי בקרנות אלה נקבע על ידי המחוקק לעד- 6% מההפקדות השוטפות ועד 0.5% מהיתרה הצבורה. בפועל, דמי הניהול הממוצעים בשוק הפנסיה נעים סביב 2.85% מההפקדות ו- 0.27% מהיתרה הצבורה. עם זאת עובדים רבים במשק, בעיקר אלה המועסקים בחברות ממשלתיות ותאגידי ענק, משלמים דמי ניהול נמוכים משמעותית מהממוצע, בעוד שאר העובדים אינם נהנים מהפריבילגיה.

שינוי כללי המשחק – קרן פנסיה ברירת מחדל

לפני כשלושה חודשים (נובמבר 2016) השתנו כללי המשחק, עת יציאתן לדרך של קרנות פנסיה ברירת המחדל, המציעות דמי ניהול נמוכים ביותר. משמעותה של קרן פנסיה ברירת מחדל היא שבמידה והעובד לא נתן הוראה מפורשת לבחירת קרן פנסיה, המעסיק לא יוכל לנתב את כספי החיסכון של העובד לקרן פנסיה לפי בחירת המעסיק, שמטעמי נוחות קיבלה העדפה. מכאן ואילך על כל מעסיק לבחור בקרן פנסיה ברירת מחדל שזכתה במכרז של משרד האוצר ולהפקיד אליה את הכספים עבור עובדיו או לבצע הליך תחרותי לבחירת קרן פנסיה.

איך מצטרפים לקרן פנסיה ברירת מחדל במיטב דש?

קרן פנסיה ברירת מחדל מבית מיטב דש ואיילון ביטוח נקראת "קרן הפנסיה של ישראל". ההצטרפות לקרן הפנסיה היא קלה ופשוטה וניתן להצטרף אליה דרך האינטרנט.

רפורמת קרן פנסיה ברירת מחדל היא אחת הרפורמות הפנסיוניות המשמעותיות ביותר, שחשוב שכלל העובדים במשק, עצמאים ושכירים יעשו בה שימוש, על מנת לשדרג לעצמם משמעותית את החיסכון הפנסיוני.

הצטרפו עכשיו לקרן הפנסיה של ישראל

להצטרפות דיגיטלית, לחצו כאן >>  שכירים | עצמאים | מעסיקים 

האמור אינו מהווה ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני המתחשבים בצרכי כל אדם ואינו נועד להחליפם.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
  • לפני 7 שנים

    מבקשת לדעת -
    1. האם יש הבדל אם המעביד או העובד פותחים את הקופה עבור העובד לעניין הצהרת בריאות או לכל עניין אחר
    2. היכן אפשר לקרוא את התקנון כדי להבין מהו הכיסוי הביטוחי בקרן זו לשאירים/לנכות/לא.כ.ע

  • לפני 7 שנים

    בקרן הפנסיה ברירת מחדל (קרן פנסיה הגובה דמי ניהול מוזלים ואחידים מכלל העמיתים), יש מגוון מסלולי השקעה לרבות המסלול הכשר "איילון מיטב פנסיה כהלכה", בפיקוח בד"צ העדה החרדית. למסלול זה ניתן להצטרף לאחר קבלת אישור על פתיחת קרן הפנסיה (שתיפתח תחילה במסלול ברירת המחדל שמותאם לגיל החוסך). ההצטרפות אליו היא באמצעות טופס בקשה לעדכון מסלול השקעה, אותו ניתן להוריד עצמאית מאתר מיטב דש או לבקש בשירות הלקוחות.

  • לפני 7 שנים

    אני בן 81 יש ברשותי קופות גמל בסך כולל של 450000 ואני מחפש קופה שבה דמי הנהול נמוכים. אם באפשרותכם לרדת מתחת ל0.3 התקשרו אלי

  • לפני 7 שנים

    זה בעצם הקרן המוזלת של משרד האוצר?

  • לפני 7 שנים

    האם יש בקרן הפנסיה ברירת המחדל
    מסלול כשר?

    תודה

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: קרן פנסיה ברירת מחדל – קונספט חדש לחיסכון
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.