תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

תיקון 190 - מה היתרון לגמלאים?

10/11/2016

אם הגעתם לגיל 60, ויש לכם כסף בתכנית חיסכון / פק"מ / עו"ש / תיק ניירות ערך בבנק, כדאי שתשמעו על תיקון 190. במאמר הבא, נכנס ונצלול לעומקו של התיקון לפקודת מס הכנסה והאלטרנטיבה לחיסכון שיכולה להיות שווה הרבה כסף!

עודכן בתאריך: 5.3.17

אם עדיין לא שמעתם על תיקון 190, אז אתם צריכים להתעורר. בחודשים ינואר עד אפריל 2016, נרשמו הפקדות חדשות בענף הגמל בהיקף של מיליארד שקלים, שמקורו בתיקון 190. המוצר החדש העיר את ענף הגמל לתחייה.

תיקון 190 יצר אטרקטיביות גדולה בכל הקשור לחיסכון כספים פרטיים הוניים ונזילים בקופת גמל לגילאי 60 ומעלה. גמלאים רבים אינם מכירים את ההטבות הרבות שתיקון 190 מקנה להם ואנו מקווים שבאמצעות מאמר זה, נצליח לחדש בנושא.

מהו תיקון 190?

תיקון 190 מאפשר להפקיד כספי חיסכון פרטיים לקופת גמל, "ליהנות" בתקופת החיסכון מכל היתרונות של קופת גמל רגילה ולמשוך אותם אחרי גיל 60, כקצבה חודשית פטורה ממס, או כמשיכה חד פעמית. למשיכת הכספים בקופת גמל במסגרת תיקון 190 יש יתרון מיסוי נומינלי לעומת מוצרים אחרים (עליהם נפרט בהמשך). כל זאת תחת 2 תנאים מצטברים:

 1. העמית הגיע לגיל 60 ומעלה.
 2. העמית החל לקבל קצבה חודשית העולה על סכום הקצבה המזערית על פי דין*.

בקופת גמל לפי תיקון 190, ניתן לעבור בין מגוון מסלולי השקעה בכל רגע נתון (מכללי למנייתי, ממנייתי לאג"חי וכו') ללא עלות וללא תשלום מס

אני רוצה לשמוע עוד על תיקון 190

קצבה מזכה וקצבה מוכרת

נניח והחלטתם להפקיד 500,000 ₪ בקופת גמל במקום בתיק ההשקעות שיש לכם בבנק. ההפקדה תיכנס לקופה אחת (באמצעות העברה בנקאית או צ'ק) אך תתחלק ל 2 רבדים:

הראשון הוא סכום של 34,056 ₪ שהוא תקרת ההפקדה לצורך הטבת מס לעצמאים נכון לשנת 2017, אשר יוגדר כ"קצבה מזכה" (כספיים קצבתיים שמקורם בהפקדות לאחר שנת 2008). סכום זה ניתן יהיה למשיכה כסכום חד פעמי או כקצבה חודשית ובכל מקרה בתשלום מס שולי בהתאם לאישור פקיד שומה.

הרובד השני הוא יתרת הסכום (בדוגמא שלנו 465,944 ₪) אשר יוגדר כ"קצבה מוכרת" (חלק מקצבה המשולמת על ידי קופת גמל לקצבה שאינה קרן ותיקה, הנובע מתשלומים פטורים. כלומר, שולם עליהם כבר מס בעבר בעת ההפקדה). על כספים אלו יחולו התנאים של תיקון 190 היוון קצבה מוכרת – כלומר, משיכה בסכום חד פעמי בתשלום מס בגובה של 15% מהרווח הנומינלי, ללא כל צורך באישור פקיד שומה, או אפשרות של קבלת קצבה חודשית פטורה ממס.

מה קורה לכספים במקרה פטירה?

הכספים שהוגדרו כ"קצבה מזכה" (הסכום הקטן יותר) נזילים למשיכה בהתאם לאישור פקיד שומה, או כקצבה פטורה ממס בתנאי שהמוטב הוא מעל גיל 60. על הכספים שהוגדרו כ"קצבה מוכרת" (הסכום העיקרי) יחולו תנאי ההורשה של קופת גמל רגילה וההטבות מתייחסות ל 2 מקרים:

מקרה ראשון, במידה והעמית נפטר לפני גיל 75, המוטבים זכאים לקבל את הכספים כסכום חד פעמי בפטור מלא ממס.

מקרה שני, במידה והעמית נפטר לאחר גיל 75, המוטבים יוכלו למשוך את הכספים כסכום חד פעמי ולשלם מס בגובה של 15% על הרווח הנומינלי, בדיוק לפי הזכויות שעמדו לרשותו של העמית שנפטר בטרם פטירתו. לחילופין, המוטבים זכאים לקבל את הכספים בדרך של קצבה חודשית פטורה ממס בתנאי והמוטבים הם מעל גיל 60.

למה כדאי להפקיד את הכספים הפרטיים לקופת גמל במסגרת תיקון 190?

ראשית, ישנו יתרון בדחיית המס. בתיק ניירות ערך בבנק, על כל פעולת קניה ומכירה שאתם מבצעים ישנו מס רווח הון מידי של 25% ריאלי (כולל את ההתחשבות באינפלציה. כלומר, מחשבים את הרווח הריאלי בניכוי העלייה במדד המחירים לצרכן) וגם בעת משיכת הכספים.

בקופת גמל לפי תיקון 190, ניתן לעבור בין מגוון רחב של מסלולי השקעה בכל רגע נתון (מכללי למנייתי, ממנייתי לאג"חי וכו') ללא עלות וללא תשלום מס. המס על הרווחים נדחה למועד המשיכה והוא 15% בלבד על הרווח הנומינלי (ללא התחשבות באינפלציה). כל עוד אנו בסביבת אינפלציה שלילית / אפסית, המשמעות היא תשלום מס מופחת משמעותית.

שנית, נושא העלויות. בתיק ניירות ערך בבנק, ישנן עלויות רבות: דמי ניהול על כל קרן נאמנות שנרכשת (היכולים לנוע בין 0.7% בקרנות סולידיות ועד 2% בקרנות מניתיות), דמי ניהול רבעוניים שהבנק גובה (הנקראים "דמי משמרת"), דמי נאמן, שיעור הוספה וכמובן גם עמלות קנייה ומכירה על כל פעולה שאתם מבצעים בתיק ההשקעות שלכם. בקופת גמל העלויות הן דמי ניהול שנתיים הנעים סביב 0.5% בלבד והוצאות ניהול השקעות מזעריות מאוד (עלויות קנייה ומכירה של ניירות ערך).

בנוסף, יש גם יתרון בפיזור הנכסים. בתיק ניירות ערך בבנק, ההשקעות מוגבלות לנכסים סחירים בבורסה בלבד. בקופת גמל ישנה אפשרות להשקעה בנכסים לא סחירים בישראל ובחו"ל (הלוואות לא סחירות, נדל"ן מניב, קרנות גידור, קרנות השקעה וכו') עובדה התורמת לגיוון ההשקעה ולפיזור הסיכונים. כמו כן, חשוב לציין את יתרון הפתרון להעברה בין-דורית המאפשרת למוטבים לקבל את הכספים בפטור מלא ממס במקרה של פטירת העמית לפני גיל 75.

המחשה מספרית – כמה זה משתלם?

ביום 16.9.16, התפרסם בתקשורת מדד חודש אוגוסט. המדד ירד ב 0.3%. כלומר, אנחנו נמצאים כרגע בשנה שלישית בסביבה של דיפלציה (ירידת מחירים).

לצורך הדוגמא ניקח סכום השקעה של 1,000,000 ₪. בהנחה וההשקעה היא לשנה בלבד ובאותה שנה הנחת התשואה הייתה 4% בתיק ההשקעות, במסגרת תיקון 190 ובהנחה של סביבת דיפלציה או אינפלציה 0%. שיעור המס שלקוח ישלם בתיק ההשקעות הינו 10,000 ₪, לעומת 6000 ₪ שיעור מס במסגרת תיקון 190. כלומר, ניתן לראות כי קיים פער של 4000 ₪ לטובת תיקון 190, זאת מבלי להיכנס לעלויות הזולות (דמי ניהול שנתיים נמוכים בתיקון 190 לעומת דמי משמרת רבעוניים לבנק, דמי ניהול ועלויות קנייה ומכירה בתיק השקעות), לדחיית המס בתוך השנה (קנייה ומכירה בתיק השקעות במהלך אותה שנה מלווה במס של 25% על רווח הון ריאלי, בניגוד לתיקון 190 שבו ניתן לעבור בין מסלולים בכל רגע נתון ללא עלות וללא מס) והשקעה בנכסים הלא סחירים שאפשרית במסגרת תיקון 190.

רוצים לקבל מידע נוסף בכל הקשור לתיקון 190?
הירשמו לאתר וקבלו עוד מאמרים בנושא זה.

*נכון לשנת 2017, סכום הקצבה המזערית עומד על 4,405 ₪. בעת משיכת הכספים, יש להציג 3 תלושי פנסיה.
החברה המנהלת מיטב דש גמל ופנסיה בע"מ. האמור אינו מהווה ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני אישי המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם.

רוצים לשמוע פרטים נוספים על תיקון 190? צרו איתנו קשר
הנני מודע לכך כי המידע שנמסר על-ידי ישמר במאגרי המידע של קבוצת מיטב דש ו/או מי מטעמה (להלן: "הקבוצה"). הנני מאשר למסור את המידע לחברות הקבוצה, בין היתר, לצורכי שיווק ופרסום של מוצרים ושירותים פיננסיים מטעם הקבוצה, בדרך של שירותי דיוור ישיר ובכל אמצעי אלקטרוני אחר. ניתן לחזור מהסכמה זו בכל עת בטלפון 3366*.
אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 6 שנים

  שלום,
  מהם התנאים שלפיהם יקבע שיעור המס ע"י פקיד השומה לגבי "החלק הקטן" (34056 ש"ח נכון ל-2017)?
  האם אמור להיגבות מס מכספים פנויים שהופקדו (לא ממשכורת) שעליהם כבר שולם מס (בזמנו) ושבהפקדתם לא ניתנה הטבת מס ?
  האם ההסדר של חלוקת ההפקדה לשתי מנות (לצורך המשיכה) הינו חד פעמי, לגבי כל הפקדה או שנתי?
  תודה.

  • לפני 6 שנים

   שלום נחמיה,
   על 34,452 ש"ח, נכון לשנת 2018, פקיד שומה יבקש מס שולי החל בפועל בשנת המס בה תבקש למשוך (לא מתוך הרווחים בלבד, אלא מתוך כל ה- 34,452 ש"ח עצמם).
   כמו כן, כל פעם שמתחלפת שנת מס, אם רוצים להוסיף כסף לתיקון 190 אז 34,452 ש"ח הראשונים יצבעו ככספי קצבה בדיוק כמו הראשונים.
   אם נוכה מס או לא נוכה מס פעם - זה לא רלוונטי לסוגיות המיסוי של תיקון 190.

 • לפני 6 שנים


  קיימת לי קופת גמל במיטב דש ( מקבל פנסיית מבטחים) מבקש להעביר לקופה של190 גם במיטב אם ישנה אפשרות

  • לפני 6 שנים

   שלום יוסי,
   תיקון 190 נועד כאלטרנטיבה לכסף פנוי שיש לך היום בבנק, בעו"ש, בפק"ם או בתיק השקעות.
   קופות גמל ישנות פטורות ממס (אלא אם הפקדת מעל התקרה המוטבת), בעוד קופת גמל בתיקון 190 חייבת במס מופחת. על כן, לא כדאי להעביר קופת גמל קיימת לתיקון 190.

 • לפני 6 שנים

  שלום משה,
  ניתן לבצע תיקון 190 בניהול אישי (IRA).
  כדי להעביר את הכסף לתיקון 190 בניהול אישי בפרט ותיקון 190 בקופה רגילה בכלל, צריך קודם להנזיל את תיק ניירות הערך ולדאוג שכל הכסף יהיה בעובר ושב. לאחר מכן, אפשר יהיה להעביר את הכסף לטובת קופת הגמל.

 • לפני 6 שנים

  האם במסגרת תיקון 190 ניתן להעביר תיק נ"ע קיים לקופת תגמולים בניהול אישי ?

  • לפני 6 שנים

   שלום משה,
   ניתן לפתוח קופת גמל בתיקון 190 בניהול אישי.
   כמובן שעליך לממש את תיק ניירות הערך הקיים שיש לך ורק לאחר מכן להפקיד את הכסף לתיקון 190 בניהול אישי.

 • לפני 7 שנים

  ערב טוב אברהם,
  קופת גמל בתיקון 190 פותחים בבית השקעות. למעשה, כדי להנות מההטבה של תיקון 190, אתה תצטרך להוציא את הכסף מהבנק ולהעביר אותו לקופת גמל שתפתח בבית ההשקעות (מיטב דש כמובן..). לפרטים נוספים, אשמח שתפנה אליי ישירות בכתובת המייל שלי: amitf@mtds.co.il

 • לפני 7 שנים

  שלום רב,

  רציתי לדעת כיצד מנצלים את תיקון 190 להשקעה בקופת גמל ?
  האם דרך הבנק בו מתנהל חשבוני ?

 • לפני 7 שנים

  שלום שי,
  לפי פקודת מס הכנסה לתיקון 190, בעת משיכת הכספים יש להציג 3 תלושי פנסיה אחרונים כדי לראות שהקצבה היא מעל 4418 ש"ח.

 • לפני 7 שנים

  לא הבנתי את המצוין בהערות
  שבעת משיכת הכספים יש להציג 3 תלושי פנסיה
  למה 3 ?????

רוצים לשמוע פרטים נוספים על תיקון 190? צרו איתנו קשר
הנני מודע לכך כי המידע שנמסר על-ידי ישמר במאגרי המידע של קבוצת מיטב דש ו/או מי מטעמה (להלן: "הקבוצה"). הנני מאשר למסור את המידע לחברות הקבוצה, בין היתר, לצורכי שיווק ופרסום של מוצרים ושירותים פיננסיים מטעם הקבוצה, בדרך של שירותי דיוור ישיר ובכל אמצעי אלקטרוני אחר. ניתן לחזור מהסכמה זו בכל עת בטלפון 3366*.
אתם קוראים: תיקון 190 - מה היתרון לגמלאים?
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.