תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

9 דרכים יעילות לחסוך כסף

28/01/2019

בחיי היומיום קיימות עשרות הוצאות שעלולות לנפח את ההוצאות שלנו כמשפחה וכיחידים לממדים שיקשו עלינו לחיות באיזון כלכלי. לפניכם תשע כאלה, שבכל אחת מהן ניתן לחסוך מאות עד אלפי שקלים

רבים מאתנו מקדישים זמן רב ומחשבה להכנסות האישיות והמשפחתיות שלנו: איך נקבל העלאה כשכירים? איך נגדיל את העסק כעצמאים? מה צריך לקרות כדי ששני בני הזוג ירוויחו יותר?

איך מרסנים ומשתלטים על ההוצאות בסופר? קודם כל, מומלץ לבוא לשם שבעים, לבד, עם רשימת קניות מוכנה מראש ולאחר שהגדרתם את סכום ההוצאה

לנוכח אתגרי ההכנסות אנחנו נוטים לפעמים לטפל פחות בהוצאות, על אף שהם בא לידי ביטוי כמעט בכל תחום בחיינו, החל בתזונה, עבור להנעלה והלבשה, חינוך, פנאי ובעצם מה לא. מעטות הן המשפחות המצליחות לנהל בעצמן תקציב משפחתי, השומר על איזון כלכלי, מונע חובות ותשלומים מיותרים ומסייע בהגשמת יעדים קטנים כגדולים.

קיימות דרכים רבות לחסוך כסף, במגוון רחב מאוד של תחומים. כתבה זו לא תנסה לכסות את כולם, אלא תיגע בתשע דרכים מחיי היומיום שלנו, שבטיפול נכון וללא מאמץ מיוחד, ניתן לחסוך בהם יחד עד אלפי שקלים.

1. קניות בסופר

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, כ-17% מההוצאות החודשיות של משפחה בישראל נצרכות בממוצע על מזון. הוסיפו לכך את כל מה שאנחנו קונים בסופרמרקט ואינו מזון, וקיבלתם "זירת פשע" אמיתית של הוצאות.

איך מרסנים ומשתלטים על ההוצאות בסופר? קודם כל, מומלץ לבוא לשם שבעים, לבד (בלי ילדים, אם אפשר), עם רשימת קניות מוכנה מראש ולאחר שהגדרתם את סכום ההוצאה.

מכירים את עצמכם ויודעים שתתקשו לעמוד בכך? תמיד תוכלו לבוא לסופר בלי כרטיס אשראי, עם כסף מזומן בכיסכם. אם גם זה לא עוזר, ייתכן שעדיף שתבצעו את הקניות אונליין ותחסכו לעצמכם את החשיפה לכל המוצרים שאתם לא באמת צריכים.

טריקים יעילים נוספים? ניתן לעשות את הקניות ברשתות הדיסקאונט ולקבל כ-10% הנחה. שימוש  בתווי הקנייה יוזיל עוד יותר את הקניות, כמו גם קניות בשעות הסמוכות לסגירת הסניפים, מועד שבו הרשתות מפחיתות מחירים של מוצרים רבים שחייבים להימכר עוד באותו היום.

ספרו לי עוד על  חיסכון בקניות בסופר!

2. צריכת חשמל

צריכת החשמל הפרטית בישראל מגיעה לשיא בחודשי הקיץ החמים, יולי- אוגוסט. אחריהם ברשימה באים ינואר-פברואר, חודשי השיא של החורף. בחודשים אלה (ולמעשה בכל השנה) מומלץ לשים עין על המזגנים בבית, שנחשבים לבזבזני האנרגיה הגדולים ביותר, הן בקיץ והן ובחורף. נכון, ישראל היא מדינה חמה והחום באוגוסט באמת כמעט בלתי נסבל, אבל אם לא תשלטו על הפעלת המזגנים בבית ותשאירו כמה מהם עובדים יום ולילה, תשלמו חשבונות חשמל גבוהים להחריד.

מכשירים חשמליים שמומלץ להשגיח עליהם:

 • קומקום חשמלי: אין סיבה למלא אותו עד הסוף במים, אם רוצים רק כוס קפה אחת.
 • מקרר: אסור למקם אותו במקום סגור, צמוד לקיר או לתנור אפייה. זה יקשה על פעילות המדחס והמאוורר, והתוצאה העגומה תופיע בחשבונות החשמל שלכם.
 • מכונת כביסה, מייבש כביסה, מדיח כלים: רצוי להפעיל רק בשעות הערב והלילה, כשעלות מחירי האנרגיה יורדת.
 • נורות: הימנעו מנורות חוט להט, הזוללות אנרגיה. השימוש בתאורת לד  (LED)יכול לחסוך לכם, בטווח הארוך, כסף רב.

poll questionאיך אתם חוסכים עבורכם ועבור ילדיכם?
  

3. טיפול במינוס בבנק

על אף שזו נראית עצה בסיסית ומובנת מאליה, יותר ממחצית הישראלים מתעלמים ממנה כמעט על דרך קבע. האפשרות להיכנס למינוס בבנק, כמו כל דבר בחיים, לא ניתנת לנו בחינם, בגלל צבע עינינו או האופן שבו אמרנו שלום לפקיד הבנק (כשעוד היה כזה).

המינוס הוא הלוואה לכל דבר ועניין. כלומר, "התענוג" הזה ניתן לנו בריבית שהולכת ועולה ככל שהמינוס גדל, על אחת כמה וכמה אם נפרוץ את מסגרת האשראי שלנו. לא חבל? ככלל, נסו להימנע מחובות, הם תמיד כרוכים בריבית גבוהה.  

4. חיסכון פנסיוני

רבים מהעובדים במשק הישראלי, עדיין משלמים דמי ניהול גבוהים עד מקסימליים עבור החיסכון הפנסיוני המנוהל על שמם. לטווח הארוך, מדובר בהוצאה שעלולה להסתכם במאות אלפי שקלים.

מה ניתן לעשות? להצטרף לקרן פנסיה נבחרת כמו זו שלנו במיטב דש. ארבע קרנות נבחרות נבחרו לאחרונה במכרז של רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, והן מציעות לכל החוסכים דמי ניהול מוזלים במיוחד.

אם פעם נהנו מתנאים כאלה רק עובדים של החברות הגדולות במשק, שמאחוריהם ועדי עובדים חזקים, היום המדינה היא "ועד העובדים" הגדול ביותר. היא השיגה, באמצעות מכרז ותחרות בריאה, תנאים מצוינים לחוסכים.

5. חבילת תקשורת

פעם, בעצם לא מזמן, היינו משלמים בנפרד על תשתית לאינטרנט, ספק אינטרנט, ספק טלוויזיה וקו טלפון ביתי. לא רק שזה עלה לנו יותר מדי כסף, גם התקשינו מאוד לשלוט בתשלומים לכל ספק, שלא לדבר על טיפול בתקלות.

העולם הזה כבר באמת שייך לעבר. בשוק פועלות כיום חברות שמציעות חבילות משולבות,  במחירים חודשיים הרבה יותר משתלמים. גם החברות הגדולות, למשל בתחום הטלוויזיה הרב-ערוצית, הבינו בהדרגה שכללי המשחק השתנו והחלו להילחם על כל לקוח. מה שאומר שאם תתעקשו מולן, תוכלו להשיג הנחות משמעותיות.

קראו עוד במגזין:

 

 

6. טיסות לואו קוסט

העולם, כך נראה, מתחלק לאנשים שאוהבים טיסות לואו-קוסט ולאנשים שפשוט לא יכולים לסבול אותן. בדרך כלל, לחברי הקבוצה השנייה יש יותר כסף בארנק ובבנק, מה שמאפשר להם להתלבט אם להזמין טיסות סדירות יקרות יותר.

אם אתם יכולים לשאת את אי הוודאות הגלומה בטיסת לואו-קוסט, תוכלו לחסוך באמצעותן לא מעט כסף. על הדרך חשוב שתקפידו על כמה כללי יסוד בעולם הלואו-קוסט, כמו הזמנה מראש, השוואת מחירים, ויתור על תוספות, הגבלת מטען וכבודה, בדיקה מראש של מיקום הנחיתה ובירור מוקדם של מדיניות הביטולים בחברה שבה בחרתם. כל טעות באחד מהסעיפים הללו עלולה לעלות לכם כסף.

ספרו לי עוד על חיסכון בטיסות לואו-קוסט!

7. ציוד לימודים

ההוצאה על ציוד לקראת החזרה ללימודים תופסת בדרך כלל אתכם, ההורים, עם הלשון בחוץ אחרי חופש גדול שכבר עשה שמות בעובר ושב שלכם. ופתאום, הילד צריך זה וזה וזה וזה. ולחבר הכי טוב שלו יש כזה, אז גם זה.

איך מרסנים את הוצאות החזרה לבית הספר? קודם כל, בודקים מה יש לכם בבית, אולי לא צריך לקנות הכול מחדש (לא אולי – בטוח!) מיד אחר כך מומלץ לערוך סקר שוק: אילו חנויות מציעות מה, מה מצאו החברים שלכם, מה כתוב באתרים, בעיתונים וכולי. אם תגיעו לקניות אחרי שביצעתם את שני המהלכים הפשוטים הללו, בדיקת מלאי וסקר שוק, תחסכו כסף.  

מעבר לכך, מומלץ לקנות רק את המינימום הנדרש כדי לצלוח שבוע ראשון בבית הספר. למה? כי דברים מתבררים בדרך כלל בכיתה. אם המחברות שקניתם לא מתאימות לדרישות המורה, לא חבל שקניתם 40 מהן? אין שום סיבה לאגור. החנויות יהיו שם כנראה גם בעוד חודש וגם בשנה הבאה, וכך גם המבצעים.

ספרו לי עוד על  חיסכון בקניית ציוד לימודים!

8. ארוחות בעבודה

רוב הארוחות שלנו נצרכות במהלך יום העבודה, בדרך לעבודה או ממנה. זה מתחיל בקפה ומאפה על הבוקר, נמשך בארוחת צהריים במסעדה או מזללה ועלול להסתיים בחטיף בדרך הביתה. כל זה עולה לנו הרבה כסף. כשאתם משלמים על ארוחת צהריים 30-40 שקל, אולי נדמה לכם שהצלחתם גם לחסוך, אבל בראייה חודשית זו הוצאה של יותר מ-600 שקל.

מה כדאי לעשות? קודם כל, להביא אוכל מהבית. מעבר לכך, גם אם התפתיתם לקנות אוכל בחוץ, מומלץ מאוד שתביאו אותו אתכם למשרד, תחסכו את הטיפ בישיבה במקום ותוותרו גם על השתייה הקלה. התמי 4 בפינת האוכל במשרד מספיק בהחלט.

קפה? שתו אותו במשרד. פגישות עסקיות? לא במסעדות או בתי קפה. הצטיידו תמיד בפירות וחטיפים בריאים לנשנוש בעבודה, גם כדי לא להתפתות למסעדות שם בחוץ. אם אתם חייבים מסעדה, אל תהססו לבוא אליה מצוידים בכרטיסי מועדון, קופונים והנחות.

ספרו לי עוד על חיסכון בארוחות בעבודה!

9. ים ובריכה

הנטייה האנושית הטבעית היא להדחיק כל מה שלא רלוונטי לכאן ועכשיו. אבל, אם תקפלו לרגע את המטריות ותיזכרו בקיץ הישראלי הלוהט, בוודאי תסכימו שבילוי לא מתוכנן בים או בבריכה עלול להסתכם במאות שקלים למשפחה.

כדי שזה לא יקרה לכם בקיץ הבא מומלץ שתצטיידו באוכל ומים לפני היציאה לים או לבריכה. בשני היעדים מומלץ לבדוק האם אתם זכאים להנחות, בבריכה מומלץ לרכוש כרטיסיות ולהעדיף בריכות עירוניות. בים כדאי לבדוק מראש כמה תעלה לכם החניה, כי לפעמים הרחצה בחינם אבל כל השאר מסתער לכם על הכיס בלי מעצורים.

ספרו לי עוד על חיסכון בים ובבריכה!

החברה המנהלת מיטב דש גמל ופנסיה בע"מ מבית מיטב דש ואיילון ביטוח. האמור אינו מהווה ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני ו/או תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 5 שנים

  לגבי חימום בחורף מאד רצוי ע"י מזגן. חשוב לציין שגם בין המזגנים יש פער גדול בניצול האנרגיה. לי יש שני מזגנים מפוצלים שביררתי רבות לפני הרכישה את רמת ניצול האנרגיה שלהם ועכשיו אחרי למעלה מחמש שנים ברור לי שהם החזירו את מחירם היקר עם ריבית. על מנת לסבר את האוזן אמחיש את החיסכון במיספרים. אני גר באיזור מאד קר שבחורף יש מדי פעם שלג, וגם כשאין שלג קר מאד. עוד לפני המזגנים החלפנו את כל החלונות לחלונות מבודדים (השקעה גדולה אך כדאית). שני המזגנים פועלים אצלי כמעט 24 שעות ביממה ושיבעה ימים בשבוע(בחורף) והרי התוצאות: בחשבון החשמל של החודשיים האחרונים שילמתי פחות מארבע מאות ש"ח. מאחל לכולכם בהצלחה בבחירת המזגן הנכון

  • לפני 5 שנים

   איזה חברה המזגן ?

 • לפני 5 שנים

  מצוין

  • לפני 5 שנים

   תודה רבה לך על הציון
   ברצוני להוסיף שכל הנורות בבית הם נורות לד. ומפסק החשמל של דוד השמש (לימים קרים וללא שמש) הוא מפסק עם תיימר שמכבה אותו באופן אוטומטי כך שאין מציאות ששכחנו לכבות. מאחל לכולם חיסכון מוצלח.

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: 9 דרכים יעילות לחסוך כסף
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.