תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

6 טיפים למיצוי המקסימום הכלכלי מ-2021

לקראת סוף שנת המס בדקו את עצמכם: האם עשיתם השנה ככל שביכולתכם למען העתיד הכלכלי שלכם? האם מיציתם את הזכויות שלכם? צרור פעולות שמומלץ לבצע עד 31 בדצמבר

שנת המס 2021 מתקרבת לסיומה, והימים שנותרו עד סוף דצמבר מציבים בפנינו חלון הזדמנויות שנתי שכדאי מאוד לנצלו. זה הזמן לבדוק אם עשינו השנה את המקסימום להבטיח לעצמנו יציבות כלכלית. האם ניצלנו את מרב ההטבות שאנחנו זכאים להן? ואם לא, מה חשוב שנספיק לעשות לפני סוף השנה?

רבים בוחרים לחסוך בקופת גמל להשקעה למטרות שונות ולטווחי זמן מגוונים, מתקופות קצרות ועד חיסכון מצטבר לימי הפנסיה – וליהנות מיתרונות ההשקעה בשוק ההון

קראו עוד במגזין:

 

 

1. להפקיד עד תקרת ההפקדה השנתית בקופת גמל להשקעה

המכשיר הפיננסי המכונה קופת הגמל להשקעה הושק על ידי משרד האוצר ב-2016, והספיק מאז להפוך ללהיט השקעות מבוקש. בין יתרונותיו בולטים נזילות מלאה, מגוון מסלולי השקעה, גמישות בהפקדות (שוטפות וחד-פעמיות), הטבות מס ודמי ניהול אטרקטיביים.

רבים בוחרים לחסוך בקופת גמל להשקעה למטרות שונות ולטווחי זמן מגוונים, מתקופות קצרות ועד חיסכון מצטבר לימי הפנסיה – וליהנות מיתרונות ההשקעה בשוק ההון. בשל הטבות המס הגלומות בקופת גמל להשקעה, ההפקדה השנתית בה מוגבלת לכ-70,913 ₪ לכל אדם בשנה נכון ל-2021. אל תחכו לרגע האחרון. אם עדיין לא פתחתם קופת גמל להשקעה, זה בדיוק הזמן לעשות זאת.

2. לחסוך את המקסימום לילדים

התוכנית הממשלתית "חיסכון לכל ילד" חשובה מאוד, אך לא מספיקה כדי להעניק לילדים שלכם מקפצה כלכלית משמעותית לחיים הבוגרים. אם אתם הורים לילדים עד גיל 18, יש לכם אפשרות להכפיל את סכום החיסכון ב"חיסכון לכל ילד" ושהתוכנית מנוהלת במסלול המשתלם ביותר. מעבר לכך, רצוי מאוד להפקיד עבור כל ילד סכום חודשי קבוע כמו גם סכומים חד-פעמיים (מתנות בת-מצווה ובר-מצווה למשל) בתוכנית חיסכון משתלמת. כדאי לנהל את החיסכון הזה כבר מגיל לידה, אם כי אף פעם לא מאוחר להתחיל.

חיסכון מיטב דש קידס נבחר בידי הורים רבים לניהול חיסכון לילדיהם. זהו חיסכון בקופת גמל להשקעה, על כל יתרונותיה שהזכרנו בסעיף הקודם. מכיוון שתקרת ההפקדה השנתית בגובה של כ-70,900 ₪ מיוחסת לכל אדם לפי מספר תעודת זהות, תוכלו להפקיד את הסכום השנתי הזה בעבור כל אחד מילדיכם.

poll questionמהי תקרת ההפקדה השנתית לאדם ב-2021 בקופת גמל להשקעה?

3. למקסם את הפנסיה העתידית

אם אתם שכירים, בדקו שהתוכנית הפנסיונית שלכם מתנהלת באופן מיטבי. ודאו שההפקדות תואמות להפרשות שצוינו בתלושי השכר. בדקו את גובה דמי ניהול, הכיסויים הביטוחים ורמת התשואה. אם יש צורך, נסו לשפר את התנאים, התאימו אותם לצרכים שלכם ושקלו אפשרות לעבור לתוכנית פנסיונית משתלמת יותר.

לא פחות חשוב: בחנו דרכים להגדיל באופן עצמאי את ההפרשות הפנסיוניות שלכם. אם לדוגמא יש לכם רכיבי שכר שהמעסיק לא מפריש בעבורם לקרן הפנסיה, כמו בונוסים ושעות נוספות - תוכלו להשלים את ההפרשות בעבורם עד סוף שנת המס. הגדלת ההפרשות תזכה אתכם בהטבות מס, לצד כמובן הגדלת קצבת הפנסיה העתידית.

אם אתם עצמאים, אתם לבטח מודעים לחובה החוקית לחסוך לפנסיה. עם זאת, שימו לב שניתן להפריש סכומים גבוהים מהמינימום המחויב בחוק. באמצעות הפקדה שוטפת לא רק תדאגו לעתידכם, אלא גם תוכלו ליהנות מהטבות מס ותימנעו מקנסות.

4. להצטרף לקרן השתלמות ולהפיק ממנה את המקסימום

קרנות השתלמות הוכחו לאורך השנים כאחד מאפיקי החיסכון המשתלמים ביותר במשק הישראלי, אולם ההצטרפות אליהן אפשרית רק לשכירים בהסכמת מעסיקיהם או לעצמאים. אמנם, מעסיקים אינם מחויבים לצרף את עובדיהם לקרן השתלמות, אבל במקומות עבודה רבים זוהי הטבה מקובלת. אם אתם שכירים, עשו מאמצים לכלול בתנאי ההעסקה שלכם הפרשה לקרן השתלמות. אם יש לכם קרן השתלמות, נסו להגיע לתקרת ההפקדה החודשית, בהתאם לגובה המשכורת, כדי לנצל את מרב הטבות המס הקשורות לקרנות ההשתלמות.

אם אתם עצמאים ועדיין לא הצטרפתם לקרן השתלמות, כדאי לעשות זאת לפני סיום שנת המס. כך תספיקו ליהנות מהטבות המס עבור השנה הנוכחית, וכך גם תחל ספירת שש השנים הדרושות להפיכת החיסכון לנזיל.

5. לבדוק זכאות להחזרי מס

שכירים רבים לא מודעים לכך שכל אדם רשאי להגיש למס הכנסה בקשה להחזרי מס ששילם ביתר, עד שש שנים אחורה. כלומר, עד 31.12.2021 תוכלו להגיש בקשה לשנים 2015 (כולל) עד 2020. עבור השנים 2019 ו-2020 אפשר להגיש בקשות מקוונות.

זכאות להחזרי מס יכולה להיווצר מסיבות מגוונות. רבות מהן קשורות לכך שגובה מס ההכנסה מחושב על בסיס שנתי, ואילו בפועל המס מנוכה מדי חודש. החזרים רבים מבוססים על זכאות שלא מומשה להקלות בחישוב המס.

להלן כמה דוגמאות למצבים שבהם ייתכן ששילמתם מס גבוה מדי ותימצאו זכאים להחזר:

 • עברתם באותה שנה בין עבודות ברמות שכר שונות.
 • הוצאתם לחל"ת.
 • לא עבדתם בחלק מהשנה.
 • עבדתם במספר מקומות עבודה ולא ערכתם תיאום מס.
 • נולד לכם ילד ונקודות הזיכוי המגיעות לכם עודכנו באיחור.
 • יצאתם לחופשת לידה.
 • תרמתם למוסד מוכר.
 • הגדלתם עצמאית את הפרשות הפנסיה.
 • שילמתם על ביטוח חיים.
 • ילדכם מתמודד עם מוגבלות.
 • מימנתם מכספכם השתלמות מקצועית.
 • התגוררתם באזור ספר.
 • סיימתם לימודים אקדמיים.
 • השתחררתם משירות צבאי.

6. לנצל את מלוא ימי החופשה

מעסיקים רבים מגבילים את מספר ימי החופשה שהעובדים יכולים לצבור, ואחת לשנה או לכמה שנים מוחקים ימי חופשה שנצברו. לכן, בדקו כמה ימי חופשה נותרו לכם ועד מתי הם יישמרו לזכותכם. אם אתם עלולים לאבד ימי חופשה, בקשו לנצל אותם לפני סוף השנה.

השורה התחתונה פשוטה: לפני שנקבל בחגיגות את 2022, כדאי לנצל את השבועות שנותרו עד סוף שנת המס ולהקדיש תשומת לב לפוטנציאל הכלכלי של השנה המסתיימת. בכמה בדיקות ופעולות פשוטות יחסית תוכלו למצות את המקסימום משנת 2021.

*החברה המנהלת הינה מיטב דש גמל ופנסיה בע"מ, מבית מיטב דש ואיילון ביטוח. אין לראות בנתונים ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ פנסיוני ו/או שיווק פנסיוני המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ מס, ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ אישי, המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין בשירות משום המלצה או חוות דעת, ואינו בא במקום שיקול דעת עצמאי של המשתמש ואין באמור משום הבטחת תשואה,  רווח או החזר בדיקת הזכאות מבוצעת על ידי Finupp בצורה דיגיטלית באמצעות קישור ייעודי לטובת ההתקשרות ובהתאם לפרטים שיוזנו על ידי המשתמש. סכום ההחזר יקבע ע"י מס ההכנסה ועליו ייגבה מע"מ כדין. חברת Finupp הינה חברת בת בקבוצת מיטב דש השקעות ובעצם קבלת ההצעה לבדיקה וטיפול, המשתמש מביע הסכמתו לכך שהמידע אשר מסר באתר עשוי יהיה להישמר במאגרי המידע של Finupp וקבוצת מיטב דש ולשמש לצורך התאמת המידע ספציפית למשתמש וכן לצורך החלטה בדבר מתן שירותים למשתמש בעתיד על ידי Finupp וקבוצת מיטב דש.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 2 שנים

  תחזרו אלי בבקשה לפלפון 0545636805 לגבי הפרשות לפנסיה

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: 6 טיפים למיצוי המקסימום הכלכלי מ-2021
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.