תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

איך בוחרים קופת גמל להשקעה? 4 כללי אצבע שיעזרו לכם לבחור נכון

28/06/2020

קופת הגמל להשקעה הפכה לאפיק חיסכון פופולרי מאוד בישראל. אבל איך תדעו באיזו מן הקופות הרבות המוצעות בשוק כדאי לכם לחסוך? לפניכם הנתונים הנחוצים לקבלת החלטה

קופת גמל להשקעה, מוצר חיסכון אשר הושק בישראל רק ב-2016, נולד במטרה לאפשר לחוסכים ליהנות גם מנזילות של כספי החיסכון ואפשרות למשוך אותם בכל עת ללא קנסות, גם ניהול מקצועי של הכסף בשוק ההון בידי מנהלי השקעות מנוסים ומיומנים, גם דמי ניהול נמוכים יחסית בהשוואה למוצרי חיסכון אחרים וגם הטבת מס מהמדינה - האפשרות למשוך את הכסף כקצבה חודשית פטורה ממס לאחר שהחוסך או החוסכת הגיעו לגיל 60.

נתון חשוב נוסף שמשפיע על ביצועי הקופה הוא גובה דמי הניהול שלה: דמי ניהול גבוהים ישחקו את רווחי הקופה

כדי למצות את היתרונות ולהגדיל את פוטנציאל התשואה, חשוב לבחור את קופת הגמל להשקעה המתאימה ביותר בשבילכם. כדי להקל עליכם, ריכזנו כאן ארבעה  נתונים שיאפשרו לכם לבחור בצורה נכונה.

1. גובה התשואות לאורך זמן

ליכולתם של מנהלי קופות הגמל להשקיע את הכספים שלכם בצורה נבונה, ישנה השפעה מכרעת על התשואה שתקבלו. נכון, אנחנו עדיין לא יכולים לחזות את העתיד, אך כן ניתן לבחון את תוצאות העבר.

איך בוחנים את ביצועי קופות הגמל להשקעה? ראשית, חשוב לבחון את ביצועי הקופות לאורך שנים, כדי לקבל אינדיקציה כמה שיותר אמינה לביצועי הקופה. מאחר שקופות הגמל להשקעה הינן מכשיר פיננסי חדש יחסית, לא צריך ללכת הרבה אחורה: ניתן לבדוק את ביצועי הקופות ממועד השקתן, בסוף 2016.

מעקב אחר הביצועים לאורך שנים יענה על שתי שאלות קריטיות:

 • מהי התשואה הממוצעת לאורך שנים?
 • כיצד מתנהגת הקופה במצבי שוק קיצוניים, למשל בשוק תנודתי או בעליות או ירידות חדות?

כדי להתרשם מיכולת הקופה וטיב הניהול שלה, חשוב לבדוק גם את התשואה במסלולי ההשקעה השונים, דוגמת המסלול הכללי או המסלול המנייתי. מומלץ להתמקד כמובן בבדיקת התשואה במסלול שבו תרצו להשקיע. 

לפתיחת קופת גמל להשקעה, לחצו כאן >>

2. גובה דמי הניהול

נתון חשוב נוסף שמשפיע על ביצועי הקופה הוא גובה דמי הניהול שלה: דמי ניהול גבוהים ישחקו את רווחי הקופה. על פי חוק, תקרת דמי הניהול בקופות גמל להשקעה עומדת כיום על 4% מההפקדות ו- 1.05% מהצבירה, כלומר: מהחיסכון הצבור בקופה. בפועל, לרוב דמי הניהול מהחיסכון הצבור נמוכים בממוצע, וברוב המקרים לא גובים בכלל דמי ניהול עבור ההפקדות השוטפות. לשם המחשה, קופת הגמל להשקעה של מיטב דש מאפשרת לכם ליהנות מדמי ניהול אטרקטיביים בגובה 0.7% בלבד מהצבירה.

3. גמישות במסלולי השקעה

בחירת מסלול השקעה בהתאם לצרכים ולמטרות שלכם, עשויה להשפיע מאוד על התשואה בקופת הגמל להשקעה. בבואכם להגדיר צרכים ויעדים כדאי לקחת בחשבון גורמים כמו פוטנציאל התשואה הרצוי, הסיכון שמוכנים לקחת, גודל החיסכון, משך החיסכון ועוד. אם, לדוגמא, המטרה שלכם היא לחסוך לדירה במשך 10 שנים ויותר ואתם מחפשים דרך להגדיל את פוטנציאל התשואה, ייתכן שתרצו להשקיע במסלול מנייתי. לעומת זאת, אם אתם חוסכים לבר מצווה של הילד שתתקיים בעוד שנה, תרצו כנראה להשקיע במסלול סולידי יותר, עם חשיפה מועטה יחסית לתנודות השוק.

כדי לאפשר לכם לבחור, ישנם מגוון מסלולי השקעה: המסלול הכללי, המסלול המנייתי, מסלול אג"ח ומסלולים משולבי מניות (לדוגמא, מסלול הכולל השקעה של עד 20% מניות).

לצד המסלולים הסטנדרטיים, אנו במיטב דש מעמידים לרשותכם מגוון מסלולים ייחודיים. חוסכים לחופשה הקרובה? מיטב דש מציעה לכם מסלול ייעודי לטווח הקצר, הכולל השקעה בנכסים סולידיים כגון פיקדונות שקליים, מלווים ממשלתיים, הלוואות שקליות ואג"ח שקליות. לדתיים שביניכם מוצע מסלול הלכה, במסגרתו נכסי הקופה יהיו חשופים לנכסים העומדים בקנה אחד עם כללי ההלכה היהודית.

קראו עוד במגזין:

 

 

4. מוניטין, ותק וניסיון בית ההשקעות

מאחר שקופות גמל להשקעה הן מוצר חיסכון צעיר יחסית, מומלץ להתרשם מהמוניטין של בית ההשקעות שמנהל את הקופה, לצד הותק שלו והניסיון שלו ושל מנהלי ההשקעות שלו בתקופות שונות. אפשר, למשל, לבדוק ביצועים של בית ההשקעות במכשירי השקעה ותיקים יותר, כמו קרנות השתלמות. כדאי לבחון כמה שנים קיים אותו הגוף ולוודא שמדובר בגוף רציני ויציב לאורך שנים.

לפתיחת חיסכון באמצעות קופת גמל להשקעה, לחצו כאן >>

*החברה המנהלת הינה מיטב דש גמל ופנסיה בע"מ מבית מיטב דש ואיילון ביטוח. אין לראות באמור ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ פנסיוני ו/או שיווק פנסיוני המתחשב בנתונים ובצרכים לכל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 3 שנים

  מבקש לחזור אלי לפרטים למי שמעוניין להפקיד את המקסימום השנתי

 • לפני 3 שנים

  אם שמתי את המקסימום נניח 72 אלף ואז משכתי 20 אלף, האם באותה שנה אני יכול להפקיד שוב? או שזה כבר חורג מהמקסימום?

  • לפני 3 שנים

   שלום, בשנת 2020 ניתן לבצע לגמל להשקעה פעולות הפקדה בסכום מצטבר של לכל היותר 71,337 ש"ח. במידה ובוצעו או יבוצעו משיכות כספים (אפילו אם תתאפס היתרה בקופה), זה לא "משחרר" סכום נוסף שניתן להפקיד. יש להמתין עד לשנת 2021 ורק אז ניתן יהיה לשוב ולהפקיד.

 • לפני 3 שנים

  מצוין! תודה. מעוניינת להצטרף אליכם

  • לפני 3 שנים

   היי גיתית, בשמחה! קישור להצטרפות מהירה בשירות עצמי: https://gemel.meitavdash.co.il/step-1

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: איך בוחרים קופת גמל להשקעה? 4 כללי אצבע שיעזרו לכם לבחור נכון
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.