תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

3 צעדים להגדלת החיסכון לילד – בלי להגדיל את ההכנסה

איך תוכלו להעניק לילד שלכם נקודת פתיחה כלכלית טובה יותר במדינה שבה יוקר המחיה מרקיע שחקים?

תרשו לנו לנחש שלא תיפלו מהכיסא, אם נספר לכם שיוקר המחיה במדינת ישראל הוא בין הגבוהים בעולם. אם אתם חיים כאן, אתם מרגישים בזה מדי יום, שעה שעה. מה שכמובן רק מעצים את הדאגה לעתיד הכלכלי של ילדיכם. ברור שהייתם רוצים לתת להם נקודת התחלה כלכלית טובה ככל האפשר. ברור גם שתוכנית ממשלתית כמו "חיסכון לכל ילד" היא אולי צעד בכיוון הנכון, אבל פשוט לא מספיקה. אז מה עושים: איך מצליחים להגדיל את החסכונות לילד במדינה עם יוקר מחיה כל כך גבוה, שמקשה על משפחות רבות לשים כסף בצד?

רוצים לצייד את הילד ב- 400 אלף שקל להעמדת הון עצמי לרכישת דירה? באותה מסגרת זמן והנחת תשואה שנתית יהיה עליכם לחסוך 1,108 שקל בחודש

שלב ראשון: הגדירו מטרות

קרה לכם פעם שיצאתם מהעבודה מוקדם כדי לאסוף את הילד והייתם חייבים לסיים את כל המטלות שלכם עד אז? סביר להניח שעמדתם במשימה וההספק שלכם היה גבוה, כי הייתם ממוקדי מטרה. לעומת זאת, יש ימים שבהם המשימות "נמרחות", פשוט כי אין לנו דד ליין.

אותה דינמיקה קיימת גם בניהול הוצאות שוטפות: כשיש לנו מטרה ברורה מול העיניים (לדוגמא, לחסוך לילדים או לטוס לחו"ל), נחסוך כמה שרק אפשר כדי לעמוד בה ונימנע מהוצאות מיותרות. לעומת זאת, כשאין יעד לחיסכון, היד הרבה יותר קלה על הארנק. לכן, חשוב שנגדיר מטרה ונבין כמה נרצה לחסוך עבור כל ילד. האם, לדוגמא, נרצה לממן לו תואר באוניברסיטה? רכב? וכו'

אני רוצה לחסוך עבור עתיד הילדים שלי >>

אחרי שהגדרנו את המטרה, נגדיר את מסגרת הזמן: אם, לדוגמא, התחלתם לחסוך מהרגע הראשון, עומדות לפניכם 21 שנים בערך עד שהילד יירשם למכללה, או לאוניברסיטה. לדוגמא, בהנחה שעלות התואר, המגורים והוצאות הנלוות עומדת על 150 אלף שקל ומסגרת הזמן היא 21 שנים (252 חודשים), כדי להגיע למטרה יש לחסוך 416 שקל בחודש, וזאת בהנחת תשואה שנתית של 4%  וניכוי דמי ניהול.

רוצים לצייד את הילד ב- 400 אלף שקל להעמדת הון עצמי לרכישת דירה? באותה מסגרת זמן והנחת תשואה שנתית יהיה עליכם לחסוך 1,108 שקל בחודש.

לחישובים נוספים של סכומים וזמני חיסכון, אתם מוזמנים להשתמש במחשבון ההפוך לתכנון חיסכון של מיטב דש.

ככל שתתחילו לחסוך מוקדם יותר, כך אפקט הריבית דריבית יסייע לכם לחסוך יותר. לשם המחשה בלבד, אם תחסכו 600 שקל בחודש בתוכנית שתעניק תשואה שנתית בגובה 4% ובניכוי דמי ניהול של 0.7% על הצבירה השנתית - בתום 21 שנים ייצברו בתוכנית 216,539 שקל, כמעט מחציתם תוצר של התשואה השנתית ואפקט הריבית דריבית. המסקנה, בכל מקרה, פשוטה: משתלם להתחיל את החיסכון כמה שיותר מוקדם.

poll questionאיך אתם חוסכים עבור הילדים שלכם?
  

שלב שני: כלים להגדלת החיסכון החודשי

משפחות רבות מתקשות לחסוך ואפילו לסגור את החודש, לאו דווקא בגלל היעדר הכנסה, אלא בגלל ניהול לא נכון של התקציב המשפחתי. הוצאות רבות (ובלתי הכרחיות) חומקות מתחת לרדאר המשפחתי.

אז רגע לפני שתגידו שלחיות בצמצום זה לא מה שאתם מאחלים לעצמכם, חשוב שתבינו: במקרים רבים אפשר באותה רמת הכנסה לחסוך מאות שקלים (לפחות) מדי חודש ועדיין לחיות טוב. איך? באמצעות ניהול תקציב משפחתי וביצוע של מספר שינויים בסיסיים באורח החיים הכלכלי שלכם.

 • אתרו את "השודדים השקטים": יועצים רבים לכלכלת המשפחה טוענים שההוצאות הקטנות הן הכי מסוכנות, בעיקר בגלל שכמעט לא שמים לב אליהן עד שהן מצטברות לסכומים גבוהים, אלפי שקלים לפעמים, שאת רובם ניתן היה לחסוך.

ניהול של תקציב משפחתי יאפשר לכם לגלות את אותם "שודדים שקטים". כך, למשל אתם עשויים לגלות שהיציאות למסעדות ובתי קפה מגיעות לסכומים של אלף שקל ויותר, או שחשבון החשמל שלכם מזנק לגבהים מדאיגים.

איך מנהלים את התקציב המשפחתי? בקלות! מגוון רחב של אפליקציות ניהול תקציב מחכות לכם בחנויות האפליקציות השונות, כולל אפליקציות שמנטרות באופן אוטומטי את חשבון הבנק ואת ההורדות בכרטיסי האשראי, ומאפשרות לכם להפיק דו"ח הוצאות חודשי. כל שנשאר הוא להוסיף באופן שוטף את הוצאות המזומן, ולסגור יום קבוע בחודש בו תעברו על הדו"ח החודשי לצורך הסקת מסקנות ואיתור "פרצות" אפשריות. המעבר על סעיפי ההוצאה יאפשר לכם לשים אצבע על הוצאות בלתי הכרחיות, ותשומת הלב הזו לבדה תסייע לכם לחסוך מאות שקלים בכל חודש – כסף שתוכלו להפנות לחיסכון החודשי לילד/ים.

 • חסכו בהוצאות החשמל: הוצאות החימום והקירור של הבית תופסות חלק נכבד בחשבון החשמל החודשי. בידוד הבית הוא אחד המפתחות להוזלת עלויות הקירור והחימום. לכן, מומלץ שתבדקו: האם החלונות אטומים? עד כמה הקירות מבודדים? אם התשובות לא משביעות רצון, שקלו להזמין איש מקצוע שיודע לייצר בידוד תרמי באמצעות פתרונות יחסית פשוטים דוגמת מחיצות גבס.
 • בצעו סקר שוק: גיליתם שהוצאות התקשורת שלכם גבוהות? בין אם מדובר בחשבונות הסלולר או בחשבון הטלוויזיה, ביצוע סקר פשוט יכול להוזיל את החשבונות בעשרות אחוזים. כך, למשל, ספקים המציעים שירותי טלוויזיה רב ערוצית על גבי האינטרנט זולים באופן משמעותי בהשוואה לחברות המסורתיות.
 • היזהרו מהסופר - בצעו קניות אונליין: כשאנחנו הולכים לעשות קניות בסופר, קל מאוד להיכנע לפיתויים ולהוסיף לעגלה מוצרים שאנחנו לא באמת צריכים. בדיוק על זה בונים בסופר, עם שיטות מידוף ותורות שלמות שמטרתן לעודד רכישה אימפולסיבית. במילים אחרות: זה רק לא אתם, זה גם הם. כדי לצמצם למינימום את הנטייה לקנייה אימפולסיבית, מומלץ לבצע קניות דרך האינטרנט. באופן זה אפשר גם להשוות מחירים יותר בקלות ולבצע הזמנה באתר שבו סל המוצרים יהיה המשתלם ביותר.

 

קראו עוד במגזין:

 

 

שלב שלישי: מה עושים עם הכסף?

בשעה טובה! הצלחתם לעמוד ביעד שהצבתם לעצמכם ולחסוך מדי חודש את הסכום הרצוי. עכשיו נותרה רק שאלה אחת: מה עושים עם הכסף? אם בעבר ברירת המחדל הייתה הפקדת הכסף בתכנית חיסכון בבנק, המציאות כיום שונה לגמרי. למה? גם כי הריבית בחסכונות ממילא נמוכה במיוחד, אבל בעיקר משום שעומד בפניכם היצע מגוון של פתרונות לחיסכון. בשורה התחתונה, אין שום סיבה לסגור כיום את הכסף למשך שנים ולהסתפק בריבית זעומה.

אחד מאפיקי החיסכון הפופולריים לילדים הוא חיסכון מיטב דש קידס, תכנית חיסכון ייחודית המבוססת על מוצר פיננסי ששמו קופת גמל להשקעה. למוצר זה יתרונות רבים, בין השאר היכולת למשוך את הכסף בכל עת (נזילות מלאה), השקעה אקטיבית המנוהלת על ידי מומחי ההשקעות מיטב דש, מעבר ללא הגבלה בין מגוון מסלולי השקעה, דמי ניהול אטרקטיביים ודחיית תשלום המס עד למועד משיכת החיסכון. כל זאת, בהשקעה של עד 70 אלף שקל לילד בשנה קלנדרית, באמצעות הפקדות חודשיות ו/או חד פעמיות.

אני רוצה להצטרף למיטב דש קידס ולהתחיל לחסוך עבור ילדיי >>

החברה המנהלת מיטב דש גמל ופנסיה בע"מ מבית מיטב דש ואיילון ביטוח. האמור אינו מהווה ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני ו/או תחליף לייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח. מידע זה נכון למועד כתיבתו, ההסדר התחקיתי והכללים החלים בנוגע לכל אחד מהמוצרים המפורטים עשויים להשתנות מעת לעת.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 4 שנים

  מעולה

 • לפני 4 שנים

  הוא לא חייב ללבוש מותגים. גם ככה הבגדים מיועדים עבורו רק לחצי שנה ואז חולפת עונה או שהוא גדל

 • לפני 4 שנים

  האם ניתן לצרף מספר ילדים?

  • לפני 4 שנים

   שלום כוכבי,
   ניתן לפתוח קופת גמל להשקעה עבור כל ילד.

 • לפני 4 שנים

  האם החיסכון רלוונטי לילדים גם מעל גיל 18?

  • לפני 4 שנים

   שלום יפתח,
   בוודאי, ילד מעל גיל 18 יכול גם לפתוח חיסכון כזה על שמו מעצם היותו בגיר.

 • לפני 4 שנים

  אשמח אם תיצרו קשר בנושא חסכון לילדים
  אורן ישראלי
  054-4413558

  • לפני 4 שנים

   שלום אורן,
   אצור איתך קשר היום.

 • לפני 4 שנים

  אחלה מחשבון! יא מיטב דש

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: 3 צעדים להגדלת החיסכון לילד – בלי להגדיל את ההכנסה
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.