תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

11 עצות לשימוש חכם בכרטיסי אשראי

כרטיסי האשראי שומרים כבר עשרות שנים על מעמדם כאמצעי התשלום הפופולרי ביותר בעולם, אבל שימוש פזרני וחסר אחריות בהם עלול לגרום הפסדים ניכרים. איך נמנעים מזה ומה כדאי לכם לעשות עם הכסף שתצליחו לחסוך?

לפתיחת חיסכון באמצעות קופת גמל להשקעה, לחצו>>

למרות החדירה המהירה של אפליקציות התשלום הדיגיטליות, בעיקר על רקע משבר הקורונה, כרטיסי האשראי הוותיקים, שנמצאים איתנו משנת 1950, עדיין נחשבים לאמצעי התשלום הפופולריים ביותר בעולם.

שימוש נכון ובטוח בכרטיסי אשראי עשוי לחסוך לכם לאורך זמן כסף רב, שאותו תוכלו להפנות לחיסכון. מאחר שהריביות בתוכניות החיסכון בבנקים עדיין אפסיות, מומלץ שתשקלו כלי חיסכון מצוין ורב יתרונות כמו קופת גמל להשקעה, כלי השקעה שמשלב יתרונות רבים

קראו עוד במגזין:

 

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשנת 2021 עלו בשיעור של14.9% סך הרכישות של צרכנים פרטיים בכרטיסי אשראי בישראל בהשוואה לשנת 2020. עם החזרה לחיים לצד הקורונה, חזרו הצרכנים הישראלים לשימוש רציף ותכוף בכרטיסי הפלסטיק שלהם. העלייה הדרמטית הזו מספקת הזדמנות מצוינת לרענן את הכללים לשימוש חכם בכרטיסי אשראי. אם תיישמו את הכללים תוכלו למנוע בזבוז מצטבר ולהפנות לחיסכון את הכסף הפנוי שיישאר בידיכם, בדרך להגשמת המטרות הכלכליות שבאמת חשובות לכם.

צמצמו את מספר הכרטיסים

החזקה של כרטיסי אשראי רבים מספקת תחושה מדומה של שפע, שעלולה לגרום לכם להוציא יותר מדי.  אפשר להסתפק בשני כרטיסים. הכרטיס השני נחוץ למקרים של תקלה, לסיוע בהתמודדות עם מסגרות האשראי (למשל, בהתחייבות לעסקאות תשלומים – שאליהן עוד נחזור), או כדי ליהנות מהטבות משמעותיות של מועדון כלשהו.

בדקו את דמי הכרטיס

עלות דמי הכרטיס (דמי חבר) שאנחנו משלמים נעה בין פטור מלא לעשרות או אפילו מאות שקלים בחודש. גובה התשלום מושפע מסוג הכרטיס ודרגתו, נוהלי חברת האשראי, סכום ההוצאה החודשי, השתייכות למועדוני צרכנות שונים ועוד. כדאי להתמקח על דמי הכרטיס ולבדוק אפשרויות הוזלה. שימו לב שלפעמים מוצע פטור מדמי כרטיס לשנה הראשונה בלבד, ולאחריה תידרשו לשלם מחיר מלא.

בחרו את הכרטיס שמתאים לכם

הבנקים וחברות כרטיסי האשראי מציעים מספר סוגי כרטיסים. רובנו משתמשים בכרטיס אשראי בחיוב חודשי, שבו הסכום הכולל של הרכישות והתשלומים מחויב בחשבון הבנק אחת לחודש. אפשר להצטייד בכרטיס אשראי בנקאי (המשויך לחשבון הבנק שלכם) או חוץ בנקאי. החברה המנפיקה קובעת לכל לקוח מסגרת אשראי לכרטיס. בכרטיס בנקאי גובה השימוש כפוף גם למסגרת האשראי בחשבון העו"ש. לעומת זאת, מסגרת האשראי בכרטיס חוץ בנקאי נפרדת ממסגרת האשראי בחשבון הבנק. לכן, רבים בוחרים להחזיק לפחות כרטיס חוץ בנקאי אחד.

בבחירת כרטיס אשראי בחנו את הצרכים שלכם מול התנאים המוצעים, בסעיפים כמו סוג הכרטיס ודרגתו (בין-לאומי, מקומי, זהב, נטען, דביט וכדומה), דמי הכרטיס, גובה המסגרת, הטבות וקשר למועדוני תעופה או מועדוני צרכנות אחרים.

עקבו אחרי ההוצאות

עברו בקביעות על ההוצאות בכרטיסי האשראי באמצעות האתר, האפליקציה או הפירוט החודשי המתקבל במייל או בדואר. מיד לאחר כל רכישה בכרטיס הציצו בקבלה, כדי לוודא שחויבתם בסכום הנכון. כמו כן, שקלו להצטרף לשירות קבלת התראות בסמס על כל תשלום או על תשלום מעל סכום מסוים. כך תוכלו לגלות מקרי הונאה או טעויות וגם תקבלו שיקוף של גובה ההוצאות שלכם. גיליתם הוצאה לא מזוהה? פנו בהקדם לחברת האשראי. שימו לב לסכום ההוצאה החודשי וודאו שאתם לא חורגים מהתקציב המשפחתי שלכם.

המעיטו בעסקאות תשלומים

הימנעו ככל האפשר מחלוקה לתשלומים, במיוחד כשמדובר בהוצאות קבועות כמו קניות בסופר. מכיוון שעסקת תשלומים היא מעין לקיחת הלוואה או חוב שמתגלגל מחודש לחודש, התרגלו לשלם מדי חודש על ההוצאות של אותו החודש. כדאי לפרוס לתשלומים רק כשמדובר בהוצאות חריגות, חד-פעמיות (אם לא חסכתם בעבורן מראש) או כשמדובר בעסקה ארוכת טווח, למשל תשלום דמי ביטוח שנתיים, קניית ריהוט או הזמנת חופשה. כשאתם פורסים לתשלומים, צמצמו את מספרם ככל  יכולתכם. זכרו שתשלומים עתידיים נוגסים במסגרת האשראי שלכם. בכל מקרה, בררו אם הפריסה כרוכה בריבית. נסו להימנע מעסקת קרדיט, שבה נגבית ריבית גבוהה במיוחד וכן מעסקה שבה בעל העסק עצמו גובה ריבית על הפריסה לתשלומים.

עדיין לא פתחתם קופת גמל להשקעה? זה הזמן >>

poll questionכמה כרטיסי אשראי אתם מחזיקים?

רכזו הוצאות באותו כרטיס

אם יש לכם יותר מכרטיס אחד, כדאי לרכז את כל הקניות והוראות הקבע בכרטיס אחד, או לפחות לייעד כל כרטיס לתחום הוצאות מסוים. כך נוח יותר לעקוב אחרי ההוצאות ולוודא עמידה בתקציב.

בחרו מועד חיוב אופטימלי

מועד החיוב החודשי של כרטיסי האשראי נתון לבחירתכם. כדאי לבחור תאריך אחרי קבלת המשכורת, אך לא קרוב מדי לסוף החודש, כדי להימנע מימים של מינוס בין החיוב לקבלת השכר.

שמרו את הכרטיס במקום קבוע

החזיקו את כרטיס האשראי במקום קבוע בארנק. כך תוכלו לגלות במהירות יחסית אם הוא נעלם ממקומו. במקרה שהכרטיס אבד, נעלם או נגנב, הודיעו מייד למוקד חברת כרטיסי האשראי או בטלו את הכרטיס דרך האתר או האפליקציה.

משכו מזומן בחוכמה

השתדלו למשוך מזומן רק בכספומטים בנקאיים, שרבים מהם צמודים לסניפי בנק. עלות המשיכה גבוהה משמעותית במכשירים שאינם שייכים לבנקים ומוצבים בבתי עסק רבים. בזמן השימוש בכספומט ודאו שאיש לא נצמד אליכם או רואה את הקוד שאתם מקלידים. סרבו להצעות עזרה מזרים.

נצלו באחריות את ההטבות

השתמשו בחוכמה במבצעי מועדון הצרכנות של כרטיס האשראי. בניצול נכון יש בהם תועלת רבה, אבל קראו היטב את האותיות הקטנות ואל תיגררו להוצאות מיותרות שלא תכננתם, גם אם ההנחה מפתה.

שמרו על הקוד הסודי

אף פעם אל תמסרו לזרים את הקוד הסודי של כרטיס האשראי שלכם, בוודאי שלא בעסקה טלפונית. אל תשמרו אותו ליד הכרטיס או במקום שהוא עשוי להתגלות. נציגי הבנקים וחברות כרטיסי האשראי לעולם לא יבקשו מכם את הקוד. את המספר המלא של הכרטיס ואת שאר פרטיו מסרו רק במסגרת רכישה שאתם יזמתם. בכל מקרה אחר אל תמסרו את הפרטים, אפילו אם מתקשר אליכם אדם שמציג עצמו כנציג חברת האשראי. אם קיבלתם מחברת האשראי קוד זיהוי להקלדה באפליקציה או באתר של החברה לצורך שירות כלשהו, הוא נועד לשימושכם בלבד. אל תמסרו אותו לאיש, גם לא לבעל עסק או למי שטוען שהוא נציג חברת האשראי.

חסכתם כסף – איפה תשקיעו אותו?

בשורה התחתונה, שימוש נכון ובטוח בכרטיסי אשראי עשוי לחסוך לכם לאורך זמן כסף רב, שאותו תוכלו להפנות לחיסכון. מאחר שהריביות בתוכניות החיסכון בבנקים עדיין אפסיות, מומלץ שתשקלו כלי חיסכון מצוין ורב יתרונות כמו קופת גמל להשקעה, כלי השקעה שמשלב יתרונות רבים: השקעה בשוק ההון דרך ניהול תיק של מנהלי השקעות מקצועיים ובמגוון מסלולי השקעה שונים, נזילות מקסימלית של הכסף בכל רגע נתון והטבות מס ניכרות למשקיעים מתמידים.

הצטרפו לקופת גמל להשקעה של מיטב דש>>

*החברה המנהלת הינה מיטב דש גמל ופנסיה בע"מ, מבית מיטב דש ואיילון ביטוח. אין לראות בנתונים ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ פנסיוני ו/או שיווק פנסיוני המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם ואין באמור משום הבטחת תשואה או רווח.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 2 שנים

  אבקש לאזן את חשבונות 10 נכדים ל 10000ש 0523606659 פנחס כהן.

 • לפני 2 שנים

  איך מצטרפים אצלכם לחיסכון לכל ילד

  • לפני 2 שנים

   היי יוסף,
   אתה מוזמן להשאיר פרטי התקשרות או להצטרף דרך האתר שלנו.

   חג שמח :)

 • לפני 2 שנים

  כתבה מצוינת וכל כך נכונה, בעיקר עם כל הטירוף הזה של עליות מחירים. אני ובעלי חסכנו מלא כסף מאז שהצטרפנו למועדון הוט - היחידים שלא לוקחים ורק נותנים! הכרטיס שאני תמיד שולפת מהארנק.

 • לפני 2 שנים

  אהבתי.

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: 11 עצות לשימוש חכם בכרטיסי אשראי
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.