תפריט
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
התחברות
צרו קשר
favourites icon הרשמה לניוזלטר
feed iconה-FEED
favourites iconרשימת הקריאה שלי
close feed icon
feed iconה-FEED כל מה שקורה עכשיו באתר!

כאן עובדים בכיף? 10 טיפים לעבודה יעילה מהבית

מדורים:
23/11/2020

המעבר לעבודה מהבית כאן כדי להישאר, ומאתגר אותנו בגדול. אז איך עושים את זה נכון? איך מאזנים בין עבודה לפנאי – והאם כדאי לעבוד בפיג'מה? שלל עצות שימושיות לעבודה מהבית

אז איך אתם עם עבודה מהבית? האם מבחינתכם היא חלום חיים שהתגשם - או חלום סתם רע, על גבול הסיוט? בין שני הקצוות האלו מצויים עובדים רבים שמעולם לא דמיינו את עצמם עובדים מהבית, אך נקלעו לפתע לסיטואציה "באדיבות" הקורונה וגילו עולם חדש, מורכב ומאתגר. על רקע העידן התעסוקתי החדש ובין הגבלות להקלות, ריכזנו כאן כמה עצות שיעזרו לכם לעבוד מהבית ביעילות, ואפילו ליהנות מזה.

הקדישו בלו"ז של שעות העבודה זמן להפסקות של ארוחות, קפה ועוגה, מנוחה, שהות עם הילדים, התאווררות בחוץ, מתיחות או הליכה קצרה

1. ארגנו לכם פינת עבודה

אם עד עכשיו תיזזתם בין הסלון למטבח ובין המיטה למרפסת, הגיע הזמן ליצור לעצמכם פינת עבודה קבועה ושקטה, נעימה ואסתטית, כזו שתספק אווירת עבודה. אם אתם הורים לילדים, רצוי לבחור בחדר סגור. דאגו לשולחן וכיסא נוחים ולמחשב וחיבור אינטרנט איכותיים (לא, אתם לא רוצים לבחון את סף העצבים שלכם כשהאינטרנט יתנתק ברגעים הלחוצים ביותר). אם העבודה שלכם כוללת שיחות וידיאו, ודאו שהמחשב שלכם מאובזר כנדרש, שהתאורה מתאימה ושהרקע מכובד.

2. הכינו לו"ז מפורט

כתבו לוח זמנים יומי מסודר באפליקציה ייעודית, במחשב או על דף. הגדירו בבירור את שעות העבודה שלכם והפרידו אותן משעות הפנאי, תוך שמירת איזון בין שני העולמות והתחשבות בלוחות הזמנים והאילוצים של בני המשפחה. ערכו רשימת משימות לטווח הארוך ולטווח הקצר, ודרגו אותן לפי סדר עדיפויות. בכל יום הדגישו את המשימות שאתם חייבים לסיים, לעומת משימות שמועד ביצוען גמיש יותר.

3. תזמנו משימות

 

 • אתם טיפוסים של לפנות בוקר? במיטבכם בין 8:00 ל-14:00? נכנסים לעניינים לקראת חצות? התאימו את הלו"ז ליכולות הריכוז והיצירתיות שלכם, המשתנות לאורך היום.
 • מתלבטים האם להתחיל את היום במשימות הקשות והמעצבנות, או דווקא בקלות? לפי גישה אחת כדאי להתחיל במשימה הכי קשה, להרגיש הקלה ולהתקדם במרץ אל הקלות יותר. גישה אחרת ממליצה להתחיל בקל, לסמן בשמחה וי על משימה ראשונה, וכך להתמלא מוטיבציה לעלייה בדרגת הקושי. בדקו איזו שיטה עובדת לכם טוב יותר, ומהן השעות שבהן אתם הכי מרוכזים ויעילים.
 • שימו לב לנטייה הלא מודעת להקדיש זמן רב למטלות אהובות ומעניינות, על חשבון מטלות אחרות. נסו לאזן במשך היום בין כל המטלות, כדי לשמר את רמת המוטיבציה.

poll questionעובדים מהבית? איך אתם עושים את זה?

4. זכרו את ההפסקות והחיים מחוץ לעבודה

הקדישו בלו"ז של שעות העבודה זמן להפסקות של ארוחות, קפה ועוגה, מנוחה, שהות עם הילדים, התאווררות בחוץ, מתיחות או הליכה קצרה. כדאי להרחיב את הלו"ז גם לפעילויות חשובות מחוץ לשעות העבודה, כמו זמן איכות עם עצמכם, עם הילדים ועם בני הזוג, קשר עם חברים, סידור הבית או ביצוע פעילות גופנית.

5. היו ריאליים

בהכנת הלו"ז הקדישו מסגרות זמן ריאליות לכל מטלה. התאימו למציאות את התזמון, הציפיות שלכם מעצמכם והדד-ליינים. זכרו שבדרך כלל מטלות נמשכות יותר מזמן הנטו של העבודה עליהן. ציפיות לא ריאליות עלולות לגרום לאכזבה ולתסכול מצטבר, וזה לבטח לא יועיל לכם.

6. עמדו בלו"ז

תכנון מדוקדק זה יופי, אבל במציאות ההזויה והלחוצה של רובנו העבודה מהבית מאתגרת ברמות על. הנה כמה דרכים לעזור לעצמכם:

 • ידעו מראש את כל בני המשפחה על שעות העבודה שלכם, והבהירו שכשאתם עובדים אתם רק עובדים, ממש כאילו אתם במשרד. לפעמים מפתיע לגלות עד כמה ילדים קטנים מפנימים את הדרישה הזאת ונענים לה.
 • הקפידו על הלו"ז, ולמעט מקרים חריגים אל תגלשו משעות העבודה לשעות הפנאי ולהפך.
 • גייסו את כל המשמעת העצמית שלכם. אל תגידו לעצמכם באמצע העבודה 'אני רק אפעיל מכונה', 'רק אפנה את המדיח', רק זה ורק זה.
 • אם זמני הארוחות כלולים בשעות העבודה שלכם, כדאי להכין את הארוחות מראש. אם הילדים מספיק גדולים והם נמצאים בבית, הרגילו אותם להכין ארוחות לבד – להם וגם לכם.
 • הצלחה גוררת הצלחה: התאמצו לסיים מטלה כדי לחוות הצלחה ולהתמלא מוטיבציה, לקראת המשימה הבאה.
 • יש לכם ילדים קטנים שזקוקים להשגחה ונמצאים בבית? אם שני הורים עובדים מהבית חלקו ביניכם את שעות השהייה איתם, או הזמינו בייבי-סיטר שתפנה לכם כמה שעות עבודה נטו מדי יום.

קראו עוד במגזין:

 

 

7. שמרו על שגרת הבוקר

הקפידו על שגרה של תחילת יום העבודה. קומו בזמן, התארגנו, שתו ותאכלו, קחו בקבוק מים והתיישבו לעבוד. המלצה ותיקה לעובדים מהבית קוראת להם להיפרד מהפיג'מה, להתלבש יפה ולנעול נעליים כאילו הם בדרכם למשרד, ויש שמקפידות גם על נעלי עקב ואיפור. ואנחנו אומרים: עשו מה שטוב לכם. אם אתם פרודוקטיביים כמו שד דווקא בטרנינג וכפכפים, אין סיבה להתעקש לשבת בבית עם הג'ינס הלוחץ.

8. מרגישים שנתקעתם?

האם גם אתם מוצאים את עצמכם יושבים מדי פעם מתוסכלים מול המחשב, מנסים בכוח להתקדם ומשוועים לטיפת יעילות? שחררו. תשכחו מהגישה של אם זה לא הולך בכוח, זה ילך ביותר כוח. קחו הפסקה. צאו להליכה, תתעניינו בשלום הילדים, תפעילו מכונה או סתם תבהו על הספה. חזרו לעבודה עם כוחות מחודשים מאוחר יותר, או אפילו מחר.

9. שמרו בחוכמה על קשר עם העולם

 

 • אם אתם שכירים, שמרו על קשר מקצועי וחברי רציף עם הבוס והקולגות, אבל השתדלו לעשות זאת מבלי לפגוע ביעילות העבודה.
 • הימנעו מהסחות דעת בזמן העבודה. אם אתם לא מחויבים (אבל באמת) לזמינות תמידית לבני משפחה או למקום העבודה. השתיקו את הסלולרי והרחיקו אותו. התעלמו גם מתיבת המייל. בדקו פעם בשעה או כמה שעות אם פספסתם משהו דרמטי, אבל אל תתפתו להציץ בקבוצות הוואטסאפ הלא דחופות, באתרי החדשות, בטוויטר ובשאר הרשתות החברתיות. הן גוזלות זמן. אתם יודעים איך ההצצות האלה נגמרות, או בעצם לא נגמרות. כל אלה יחכו לערב.

10. הזכירו לעצמכם את היתרונות

קשה לעבוד מהבית? אפשר להבין. התמקדו בנקודות האור: נחסכים מכם זמני הנסיעה (אולי אפילו הרווחתם שעת שינה), עלויות הנסיעה, חיפוש החנייה, הלחץ של הבוקר ושל החזרה בזמן אחר הצהריים והפקקים הבלתי נגמרים. ייתכן גם שהלו"ז שלכם גמיש יותר עכשיו ושהבוס לוחץ פחות.

רוצים לקרוא מאמרים בנושאי חיסכון? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים.

אהבתם את הכתבה? שתפו עם חברים!
related articles iconכתבות נוספות שתאהבו
comments icon
יש שאלות? תשאירו לנו תגובה או הצטרפו לדיון!
 • לפני 3 שנים

  מעולה

רוצים לקרוא עוד בנושאים אלו? הירשמו לאתר וקבלו מאמרים נוספים ישירות למייל.
אתם קוראים: כאן עובדים בכיף? 10 טיפים לעבודה יעילה מהבית
Website by:

© 2017 מיטב דש בע”מ
אין באמור כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ אישי המתחשב ומותאם לצרכי ונכסי כל אדם בידי יועץ השקעות מוסמך.